1 Aralık 2023 Cuma

Dini Reddedip, Tanrı’ya Yönelmek Mümkün mü?

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, İngilizlerin yaklaşık yarısı herhangi bir dini benimsemediği iddia edildi. Bu durum onların inançsız olduğu anlamına gelmiyor. Theos tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, herhangi bir inanca sahip olmadığını iddia edenler arasında bile geniş bir ruhsal eğilim mevcut. 

Araştırmaya göre, herhangi bir dine inanmayanların yüzde 51’i Tanrı’nın varlığına inanmadığını söylerken, yüzde 42’si doğaüstü bir güce inandığını belirtti. Katılımcıların yüzde 14’ü daha yüksek bir güce inandığını söylerken, yüzde 9’u Tanrı’nın var olabileceğini belirtti. Öte yandan 10 kişiden sadece biri (yüzde 11) Cennetin varlığına inanıyor.

Yüzde 27’si, ‘Tanrı’nın var olup olmadığını bilmiyorum ve öğrenmenin bir yolu olduğuna inanmıyorum’ ifadesine katıldığını belirtti. Rapor, katılımcıların Yeni Çağ akımlarına ilgi duyduğunu gösterdi. Yüzde 17’si duanın gücüne inanırken, yüzde 16’sı reenkarnasyona, yüzde 14’ü kristallerin iyileştirici gücüne ve yüzde 14’ü ataların doğaüstü gücüne inanmaktadır. Rapora göre, katılımcıların yüzde 20’si ölümden sonra yaşama ve yüzde 27’si ruhların varlığına inanmaktadır. 

Erkeklerin hiçbir dine inanmadıklarını belirtme olasılığı (yüzde 54) kadınlara (yüzde 46) kıyasla daha yüksek. Herhangi bir dine inanmayan kişilerin genellikle 50 yaş altında ve Y kuşağı üyesi olduğu görüldü.

Rapor hakkında görüş bildiren yazar Hannah Waite, ‘‘Birleşik Krallık’ta dinle ilgili en üzücü gerçek, yetişkin nüfusunun yarısından fazlasının herhangi bir dini inancı benimsemediğini belirtmesidir’’ dedi.

2019 verileri, halkın yüzde 53’ünün dinleri reddettiğini gösterdi. Önümüzdeki hafta yapılacak olan 2021 Nüfus Sayımı’nda bu oranın artış göstermesi bekleniyor. (CT)

Noel Ağacı Aziz Petrus Meydanı’nda

Vatikan Aziz Petrus Meydanı’na 28 metre boyundaki ladin, İtalya'nın Piedmont bölgesindeki Macra bölgesinden geliyor. Bu yılki ağacın...

Hristiyan Mültecilere Temiz İçme Suyu Sağlandı

Çad'daki bir kampta yaşayan dört yüz Kamerunlu Hristiyan mülteciye Barnabas tarafından temiz içme suyu sağlandı. Kuyulardan su...

Bu Yıl Milyonlarca Çocuk Açlık İçinde Doğacak

En az 17,6 milyon çocukNTV'de yer alan habere göre, İngiltere merkezli sivil toplum kuruluşu Save The Children'ın...

Papa Françesko, COP28 Zirvesi’ne Sağlık Sorunları Nedeniyle Katılamayacak

Vatikan tarafından yapılan açıklamada, Papa Françesko'nun akciğer iltihabı nedeniyle Dubai'de düzenlenecek olan Birleşmiş Milletler İklim Konferansı'na (COP28)...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi