fbpx
20 Temmuz 2024 Cumartesi

Diyarbakır’da 500 Yıllık Surp Sarkis Ermeni Kilisesi’nde Restorasyon Çalışması Başlatıldı

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II. Beraberindeki Heyetle Diyarbakır’daydı

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesindeki yaklaşık 500 yıllık Surp Sarkis Ermeni Kilisesi’nde restorasyon çalışması başlatıldı.

Alipaşa Mahallesi’nde, cemaati bulunmadığı için zamanla tahrip olan ve 6 Şubat 2023’teki Kahramanmaraş merkezli depremlerde de hasar gören, mülkiyeti Surp Giragos Ermeni Kilisesi Vakfına ait kilisede restorasyon çalışmasının başlatılması dolayısıyla program düzenlendi. Programa katılan Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II, tarihi kilisede incelemede bulunarak dua etti.

Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Koç, programda yaptığı konuşmada, kilisenin uzun zaman çeşitli kurumlar tarafından farklı amaçlarla kullanıldığını söyledi. Koç, kiliseyi tekrar ihya edip ayağa kaldırmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Valiliğin ilk adımı attığını belirtti. Koç, çalışmalarını 2011’de başlattıkları restorasyon projesinin 2022’de onaylandığını dile getirdi. Kilisenin Diyarbakır kültürü ve turizmine tekrar kazandırılması için üzerlerine düşen her türlü katkıyı sunmaya devam edeceklerini vurguladı.

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II, kilisenin 500 yılı aşkın süredir burada olduğunu söyledi. Kilisenin terk edildiği için metruk hale geldiğini anlatan Patrik Sahak II, Diyarbakır’a her gelişlerinde yetkililerde bu kilisenin ayağa kaldırılması, yeniden ihya edilmesine yönelik kaygıyı ve çabayı gördüklerini kaydetti.

Kilisenin yeniden ayağa kaldırılması için yürütülen çalışmaların uzun zamandır sürdüğünü belirten Patrik Sahak II, şu ifadeleri kullandı: “Valilik tarafından gerekli planlamalar yapıldıktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığının ayırdığı ödenekle bu çalışmaya başlayabiliyoruz. Buradan Sayın Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’a ve bakanlık çalışanlarına teşekkürlerimizi sunmak istiyoruz. Bu, ülkemiz ve Diyarbakır için bir yüz akı, bir anıtın tekrar ortaya çıkmasıyla taçlanacak bir çalışma olacak. Bugün bu anlamda tarihi bir gün.

Surp Giragos Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Ergün Ayık da kiliseyi restore etmek için Valiliğin de desteğiyle projeler geliştirdiklerini ve restorasyon için ilk adımı attıklarını anlattı. Ayık, restorasyondan sonra kilise alanına 8 misafirhane, konferans salonu, papazevi ve 3 atölye yapılacağını bildirdi.(AA)

Fotoğraflar: Pelin Ayık

Hristiyan Ailelerin Köye Girmesi Yasaklandı

Hindistan'ın Odisha eyaletinde Hristiyanlığı kabul eden yedi Hristiyan aile, köyden uzaklaştırıldı. Bölgedeki kabile tarafından uzaklaştırılan aileler, muson...

Malezyalı Hükümet Yetkilisi, Tanrı Sözü’nü Duyurmakla Suçlandı

Malezya Gençlik ve Spor Bakanı Hannah Yeoh, Müjde'yi (Tanrı Sözü) duyurmakla ve ülkede Hristiyanlığı yaymakla suçlandı. İddialar,...

Çin, Hristiyanlara Yönelik Daha Sert Kısıtlamalar Getirebilir

Çinli yetkililer, Haziran ayında Hristiyanlara yeni kısıtlamaların getirilmesi gerektiğini tartıştı.  Çin Komünist Partisi (ÇKP), ülkedeki yeraltı kilisesine giderek...

Terör Saldırılarında Onlarca Kilise Kapandı

Nijerya'nın orta kesiminde yer alan Plateau eyaletinde terör saldırıları nedeniyle 70 kilise kapatıldı. Christ in Nations Kilisesi’nden (COCIN)...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi