17 Nisan 2021 Cumartesi

Dizi çekimi için Meryem Ana Kilisesi’nin kirişleri söküldü iddiası

Fox TV’de yayınlanacak Emanet dizisinin çekimlerinin yapıldığı Kapadokya’daki Meryem Ana Kilisesi’nin kirişlerinin dizi ekibince söküldüğü iddia edildi.

Konuyla ilgili suç duyurusunda bulunan Kapadokya Kültür Tarih Koruma ve Araştırma Derneği Başkanı Mükremin Toprak, kiliseyi ayakta tutan iki metal kirişin dizi çekimlerinde kameranın rahat hareket etmesi ya da görüntü nedeniyle söküldüğünü belirtti.

Dizi ekibi kirişleri yerine takacak

Kapadokya’da geçen Gold filmin çektiği ve bu akşam ilk bölümü Fox TV’de yayımlanacak “Emanet” dizi için kilisede bir süredir çekimler sürüyordu.

Mükremin Toprak, “Bu metal kirişler sayesinde kilismeryem ana kilisesie ayakta kalıyor. Kesilmesi için de elektrikli aletler lazım. Dışarıdan birinin gelip kesmesi mümkün değil. Zaten maddi bir getirisi de yok. Şu anda en ufak bir sarsıntıda kilise yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya. Dizi ekibi ziyaretime gelip kendilerinin sökmediğini ancak kirişleri yerine takacaklarını söylediler” dedi.

Belediye hiçbir önlem almadı

Toprak, “Zaten bu kilisenin kullanımı belediyeye aktarıldı. Ancak belediye hiçbir önlem almadı. Yıllardır defineciler kiliseyi berbat etti. Odaların içinde altın arıyorlar. Freskleri kırıyorlar. Harabe haline dönen bu kilisenin sanki yetkililerce de yıkılması isteniyor. Dizinin çekimleri iki yıl sürecek, herhangi bir zarar gelmemesi için takipte olacağım” diye konuştu.

Meryem Ana Kilisesi hakkında

Eskiden Rumların yaşadığı Nevşehir Cumhuriyet mahallesinde bulunan ve 1849 yılında inşa edilen kilise Meryem Ana Kilisesi ismi ile biliniyor.

1924 mübadelesinin ardından Rumların gitmesiyle kilise bir süre cezaevi olarak kullanıldı. 1986 yılında Nevşehir Belediyesi’ne tahsis edilen kilise harap halde restore edilmeyi bekliyor.

Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde ‘Kutsal Haça Secde’ Ayini

Paskalya Oruç döneminin üçüncü Pazar'ında gerçekleştirilen ‘Kutsal Haça Secde’ (Ehhed el Zuhur) Ayini, Hatay’da İskenderun Aziz Nikola Rum...

“Dünya Yaşamı İçin Ekümenik Okumalar” Semineri Gerçekleşecek

Amerika Yunan Ortodoks Başpiskoposluğu, Ulusal Kiliseler Konseyi, Graymoor Ekümenik ve Dinler Arası Enstitüsü ve Kilise Araştırmaları Ağı...

Çin’de, Ev Kiliselerine Yönelik Baskı Artıyor

Çin Komünist Partisi, yasadışı ev kiliselerinde ibadet eden milyonlarca Hristiyanı ilgilendiren bir kategori olan, ‘yasadışı sosyal örgütlerden’...

Zirve Yayınevi Katliamı’nın Kurbanları Çevrimiçi Anılacak

Malatya'da 18 Nisan 2007'de Hristiyan içerikli kitap dağıtımı yapan Zirve Yayınevi'nde çalışan Alman uyruklu Tilmann Ekkehart Geske...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi