21 Nisan 2021 Çarşamba

Doğu Hindistan’da Hristiyan Okulu ve Öğrenci Yurdu Yıkıldı

Morning Star News’e göre, Hindistan’ın doğusundaki Odisha eyaletindeki hükümet yetkilileri tarafından bir Hristiyan okulu ve pansiyonu yıkıldı. Okulun kurucusuna göre, olayın arkasında radikal gruplar var.

2015’te Vijay Kumar Pusuru, Odisha’da bulunan Lichapeta köyü yakınlarında küçük bir hizmet okulu kurdu. Yaklaşık bir buçuk yıl önce, yerel Rashtriya Swayamsevak Sangh (RSS) grubunun lideri de bölgede başka bir okul açtı. Pusuru’ya göre RSS’in lideri, yerel hükümet yetkililerini 250 öğrenciye hizmet veren okul ve pansiyonu yıkma konusunda etkiledi.

Morning Star News’a göre, RSS lideri Pusuru’nun Hristiyan okulu işletmekte olduğunu ve çocuklara İncil dağıttığını, her sabah ve akşam Hristiyan dualarını yürüttüğünü iddia etti.

Pusuru, Morning Star News’e “Hükümet yetkilileri çocukları ziyarete geldi ve çocukları dualar konusunda sorguladı” dedi. Çocuklar yetkililere sabah – akşam dualarının olmadığını, ama her sabah duanın okul yönetiminin bir parçası olduğunu söyledi.

Bu soruşturmadan sonra, yetkililer Pusuru’nun okul ve pansiyonunun yıkılmasını emretti. 13 Mayıs’ta, işçiler Pusuru’nun mülküne geldiler ve okulu yıkıp Pusuru ve ailesini evsiz bıraktılar.

İnancını değiştirmekten suçlanan insanlar, genellikle radikal gruplar tarafından sözlü veya fiziksel olarak taciz ediliyor. Hristiyanların zorla Hindular’ı kitlesel olarak dönüştürdüğü iddiaları Hindu milliyetçiler tarafından yaygın bir biçimde dile getiriliyor. Ancak, bu açıklama Hindistan tarafından desteklenmiyor. Bu verilere göre, Hindistan’ın Hristiyan nüfusu 1951’den bu yana toplam nüfusun sadece  % 2.3’ünü temsil ediyor.

Pakistan’da Hristiyan Hemşirelere Saldırı

Pencap eyaletinin Faysalabat şehrinde iki Pakistanlı Hristiyan hemşire, dine hakaret suçlamasıyla tutuklandı.CLAAS-UK'ye göre, hemşire Maryam Lal ve...

Zirve Yayınevi Katliamı’nın Kurbanları Çevrimiçi Anıldı

Malatya'da 18 Nisan 2007'de, şehit edilen Tilmann Ekkehart Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel, 18 Nisan Pazar...

Sırbistan’da Öğrenciler, Din Bilgisi ve Yurttaşlık Bilgisi Arasında Seçim Yapmak Zorunda

Sırbistan'da din öğretmenleri için hala çözülmemiş, kendine özgü bir rejim var. Okulla olan sözleşmeleri sadece bir yıl...

Uzmanlar Yanıtladı: Uzaktan Eğitim, Yüz Yüze Eğitimin Yerini Alır mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği kararı açıkladı. Okul öncesi, 8 ve 12'nci...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi