8 Mart 2021 Pazartesi

Doğum Gününde Evsizlere Yardım Akımı Başladı

Merhamet Yardım Kuruluşu adlı dernek, Ortodoks Kilisesi’ne bağlı evsizlere yardım hizmeti sunan “Kurtuluş Hangarı”nda sıra dışı bir akım başlattı. Doğum gününde iyilik yapmak isteyen herkes, evsizlere yiyecek gönderebiliyor. Böylece evsizler bir bayram sofrasındaymış gibi gıda yardımı sağlayan kişi ile karşılıklı online ortamda doğum günü kutlamış oluyor.

Akım, doğum günü olan kişinin o gün evsizlere yardım etmesi, evsizlerin ise onunla birlikte doğum gününü kutlamasından oluşuyor. 

Moskova Patrikhanesi’ne bağlı evsizlere yardım merkezinin başkanı Irina Meshkov: “İnsanlar, koronavirüs nedeniyle uygulanan karantina gereğince doğum günlerini alıştıkları gibi arkadaş ortamında kutlayamıyor. Bu yüzden herkesi mutlu edebilecek bir çıkış yolu bulduk: İnsanlar hiç tanımadığı, yardıma ihtiyacı olan kişilere yardım ederek doğum günlerini onlarla kutlayabilecek” açıklamasında bulundu. 

Moskova genelinde doğum günü olan birçok insan, yardım kuruluşu “Kurtuluş Hangarı” üzerinden evsizler için gıda alışverişi yapıyor. Ardından gıda yardımı alan evsizler, kendisine yardım eden kişinin doğum gününü online olarak kutluyor. 

Irina Meshkov söz konusu akımın nasıl ortaya çıktığı hakkında: “Ksenia adında bir genç kız kendi doğum gününde “Kurtuluş Hangarı”na bir gıda yardım paketi gönderdi. Bir hafta sonra 6 kişi daha doğum günlerine özel gıda yardımı sağlamaya başladı. Böylece evsizlerin neredeyse her gün sofraları lezzetli yiyecekler ile dolup taşmaya başladı.” dedi.  

“Kurtuluş Hangarı” Moskova’nın evsizlere yardım sağlayan sosyal merkezlerinden biridir. Evsizlere yardım merkezinin içerisinde duş odası, tıbbi bakım odası, sosyal hizmet uzmanı, çamaşırhane ve kuaför bulunmaktadır. “Kurtuluş Hangarı”, Ortodoks Yardım Servisi’nin 26 sosyal projesinden biri. 

Merhamet Yardım Kuruluşu, evsizlere yardım sağlamanın dışında yetim çocuklara, yalnız yaşlılara, engellilere ve yalnız annelere benzer projeler ile yardım sağlamakta. 

Moskova Patrikhanesi Kutsal Meclis bölümü kilise bağış ve yardım departmanı uzmanlarının verilerine göre, Rusya genelinde evsizlerin sayısı 3 milyon’u aşmış durumda. 

Rus Ortodoks Kilisesi’nin desteğiyle Rusya genelinde, evsizler için 90’dan fazla yurt, 12 mobil yardım noktası ve 460’dan fazla yemekhane var. (ria.ru/O.D)

Kilise Yaşlıları Öldürdü, Üç Hristiyan Kaçırıldı

Nijerya'nın kuzeybatısındaki Fulani çobanlarının 16 Şubat günü bir kilise yaşlısını öldürdükleri ve diğer üç Hristiyanı kaçırdıkları söylendi.Katsina...

Papa Françesko’dan Irak’a Tarihi Ziyaret

Papa Françesco, üç günlük bir ziyaret için Irak'a gitti. Daha önce hiçbir Papa, Irak'ı ziyaret etmemişti. Ziyaretin...

Kiliselerden Engelli Kişiler için İşbirliği

Kiliseler, Engelli Kişilere Yönelik Balo Etkinliğini Uluslararası Başarıya Dönüştürmek İçin Tim Tebow ile İşbirliği yaptı. Tim Tebow...

Ünlü Tapınmacı Taciz Mağdurlarının Şifa Bulması için Çalışıyor

"No Ordinary Worship" ve "Hold Me Close" şarkılarıyla tanınan, listelerin zirvesinde yer alan bir tapınmacı Kelontae Gavin,...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi