20 Ağustos 2022 Cumartesi

DSÖ: Yazın Covid-19 Yüksek Seviyelere Çıkacak

Bakan Koca: Günlük Vaka Sayısı 3 Bini Geçti

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), coronavirüsün Avrupa kıtasındaki durumuna ilişkin açıklamada bulundu. Geçtiğimiz ay vaka sayısının üç katına çıktığının altını çizen DSÖ Avrupa bölge direktörü Hans Kluge, “Avrupa bölgesindeki ülkeler daha önce uygulanan sosyal önlemleri kaldırdığı için virüs yaz boyunca yüksek seviyelerde bulaşacak” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), son dönemde artan corona virüs vakaları ile ilgili açıklamada bulundu.

DSÖ, Avrupa’nın bu yaz Covid-19’un ‘yüksek seviyelerini’ göreceğini söylerken, virüsün yayılmaya devam ettiği ve değişime uğradığı belirtildi.

DSÖ Avrupa bölge direktörü Hans Kluge verdiği demeçte, “Avrupa bölgesindeki ülkeler daha önce uygulanan önlemleri kaldırdığı için virüs yaz boyunca yüksek seviyelerde bulaşacak” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü yaptığı açıklamada, geçen ay vakaların üç katına çıkmasıyla ülkeleri virüsün yayılmasını izlemeye çağırdı. Covid-19 nedeniyle kışın büyük bölümünde günde yaklaşık 4 ila 5 bin kişinin hayatını kaybettiği Avrupa’da şu anda günde yaklaşık 500 can kaybı yaşandığı, bunun da 2020 yazındakiyle aynı seviyede olduğu bildirildi. DSÖ, ülkeleri solunum yolu semptomları yaşayan insanları tecrit etmeye, aşıları güncel tutmaya ve kalabalık yerlerde maske takmaya çağırdı.

Türkiye’de Vaka Sayılarında Artış Gözlemlendi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka sayılarında bir süredir artış gözlemlendiğini açıkladı. 

Yeni Şafak gazetesine konuşan Koca, daha önce günlük binin altına inen vaka sayılarının şu anda 4 bine doğru ilerlediğini paylaştı.

HASTANE YÜKÜNDE ARTIŞ YOK 

Ancak hastane yükünde henüz bir artış gözlemlenmediğini söyledi.

Bakan Koca’ya, Biontech aşısını bulan Profesör Doktor Uğur Şahin’in “Yeni dalga kapıda, sonbaharda yeniden maske takmaya başlayabiliriz” sözleri de soruldu.

Koca o açıklamayı, “Ben vatandaşı tedirginliğe sevk edecek bir tablo beklemiyorum” sözleriyle değerlendirdi. “Vaka sayısı artabilir ama virüsün mutasyonla birlikte hasta yapma gücü azaldı” dedi.

Koca, risk grubundakilere kişisel tedbirlere uymaları ve hatırlatma dozlarını yaptırmaları tavsiyesinde de bulundu.

Nikaragua Polisi Başkentte Kutsal Ziyaretleri Yasakladı

Başepiskoposluk, kiliseye yönelik baskıların yoğunlaşmasıyla birlikte Nikaragua polisinin Cumartesi günü başkent Managua'da dini alayı ve hac ziyaretini...

İskenderun’da ‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi’ Bayramı Ayinleri

Her yıl 15 Ağustos’ta kutlanan ‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi’ Bayramı İskenderun’daki Katolik ve Ortodoks Kiliselerinde özel birer ayinle kutlandı....

Ermeni Katolik Kilisesi’nde Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi Bayramı

Hristiyan dünyasının büyük bayramlarından biri olan ‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi Bayramı’ coşku ile kutlandı. Meryem’in Göğe Alınışı Bayramı,...

Cumhuriyet Tarihinde Bir İlk

Türkiye Ermeni toplumu üyesi Berk Acar, Denizli'nin Babadağ ilçesine Kaymakam olarak atandı.Türkiye Ermeni toplumundan Berk Acar, geçtiğimiz...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi