3 Mart 2021 Çarşamba

Dünya’da En Çok Hristiyanlar Zulüm Görüyor

İnançları uğruna zulme uğrayanların varlığı dünya genelinde birçok ülkeyi rahatsız ediyor ve bu sorun gün geçtikçe daha korkunç bir boyuta ulaşıyor.

ABD Uluslararası Dini Özgürlük Komisyonu (USCIRF) tarafından yayınlanan rapor, bu zulmü gözler önüne seriyor. İnsanların inançlarından dolayı zulme ve şiddete en çok uğradığı ülkelerin listesi; Burma, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çin, Eritre, İran, Nijerya, Kuzey Kore, Pakistan, Rusya, Suudi Arabistan, Sudan, Suriye, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Vietnam şeklinde sıralanıyor.

ABD Uluslararası Dini Özgürlük Komisyonu’ndaki 9 komisyon üyesinden biri olan Gary Bauer, özellikle Çin’in listeye dahil edilmesinden dolayı duyduğu endişeyi dile getiriyor. Bauer, CBN News’e yaptığı açıklamada, ‘‘Burada yükselen bir güç var. Ekonomisi her sene büyüyor, ordusu büyüyor. Dünya çapında arzuları var ve ulaştıkları her yerde bu zulmün değerlerini de beraberinde taşıyor’’ ifadelerinde bulundu.

Zulmün ‘ikinci derece’ yaygın olduğu ülkeler arasında ise Afganistan, Azerbaycan, Bahreyn, Küba, Mısır, Hindistan, Endonezya, Irak, Kazakistan, Laos, Malezya ve Türkiye yer alıyor.

ABD Uluslararası Dini Özgürlük Komisyonu üyesi Anurima Bhargava, ‘‘Komisyonun gerçekten odaklandığı şeylerden biri yalnızca inançlarından dolayı zulme uğrayan insanlar değil, aynı zamanda bu zulümlere hükümetlerin göz yummasıdır’’ açıklamasında bulundu.

Komisyonun diğer bir üyesi Tony Perkins ise, ‘‘Komisyon olarak hiç kimsenin ibadethanelerde korkmak zorunda olmadığına inanıyoruz’’ dedi. Bauer, ‘‘Dünya genelinde Hristiyanlar için durum gerçekten korkunç. En çok zulme uğrayan grup Hristiyanlar ve bu durum giderek daha korkunç bir hal alıyor’’ ifadelerini kullandı.

Dünya genelinde pek çok insan için inançlarının hoşgörüyle karşılanması ölüm kalım meselesi olmaya devam ediyor. (cbn.com)

Uyanış Gençliği, Sosyal Medya Üzerinden Bir Araya Geldi

Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle yüz yüze bir araya gelemeyen Uyanış Gençliği, 27 Şubat Cumartesi günü çevrimiçi olarak yeniden...

Belarus’taki Yetkililer, ‘Katolik Yardım Girişimi’ni Durdurdu

Belarus'taki yetkililer, düşük gelirli ailelere yardım etmek için kurulan Katolik Yardım Girişimi'nin faaliyetlerini durdurdu.Belarus'daki yetkililer tarafından alınan...

Tutuklanan 70 Hristiyan Serbest Bırakıldı

Christian Solidarity Worldwide, Doğu Afrika'nın kuzeyindeki bir Ülke olan Eritre'nin 70 Hristiyanı serbest bıraktığını bildirdi.Hristiyanlardan altmış dördü...

Patrik Sahak II, ‘İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı’na Katıldı

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, Ankara'da gerçekleşen ''İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı''na Katıldı.Konu ile...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi