26 Şubat 2021 Cuma

Dünya Kiliseler Konseyi, Ekümenik Uluslararası Gençlik Gününü Kutluyor

Birleşmiş Milletler, Uluslararası Dünya Gençlik Günü’nü kutlarken, dünya gençleri gündemde. Gençlerin maruz kaldığı sorunlara farkındalık yaratmak amacıyla Dünya Kiliseler Konseyi bugün Ekümenik Uluslararası Gençlik Günü’nü kutlamaya başladı.

Girişim, ‘gençlerin ekümenik harekete katkılarını’ vurgulamak amacıyla 2019 yılında Cenevre’de başlatılmıştı.

Mental Sağlığa Odaklanılacak

Bu yılki Uluslararası Gençlik Günü’nde mental sağlığa odaklanılacak. Bu tema, Dünya Kiliseler Konseyi ağları içindeki ve dışındaki gençlerden gelen verilerin bir sonucu. Ekümenik harekete Youth Engagement ile Health and Healing de katkıda bulunuyor.

Youth Engagement Program Yöneticisi Joy Bohal, Vatican News’e, gençlerin bugünü dört gözle beklediğini söyledi. Bohal, ‘‘Dünyanın her yerinden birçok insanı ağırlayacak olmamızdan dolayı oldukça heyecanlıyız’’ diyerek duygularını dile getirdi.

Sanal Kutlama

Koronavirüs salgını nedeniyle, bu yılki kutlama teknolojinin yardımıyla gerçekleşiyor ve dünyanın farklı yerlerindeki kişiler sanal ortamda bir araya geliyor. Bohal, sanal buluşmanın dünyanın çeşitli yerlerinden farklı katkıların altını çizeceğini söyleyerek, ‘‘Gençlerin sanal etkinliğin farklı bölümlerinde liderlik ettiğini göreceksiniz’’ dedi.

Küresel gençlik kutlamasının bir parçası olarak, Pasifik bölgesi, Afrika, Avrupa, Kuzey ve Latin Amerika olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinden okumalar yapılacak. Özellikle Uluslararası Gençlik Günü için bestelenen ve yazılan parçalar mevcut.

Ön Cephedeki Gençlik

Gençlerin kiliseler için önemine değinen Bohal, İsa Mesih’in öğrencilerinin de genç insanlar olduğuna dikkat etti. Bohal, ‘‘Günümüzde dünya gençleri armağanlarımızı kullanmak ve inancımızdaki farklı sorunlara çözüm getirmek için ön saflarda yer alıyor. Bundan dolayı kilise, Tanrı’nın Krallığı’nı yeryüzüne getirmek için gençlerle ortak liderlik alanları oluşturmaya çağrılıyor’’ dedi. (vaticannews)

Protestan Kiliseler Derneği’nin Hazırladığı 2020 Hak İhlalleri İzleme Raporu Yayınlandı

Türkiye’deki Protestan toplumuna yönelik izleme raporlarını yayımlayan Protestan Kiliseler Derneği’nin 2020 raporu, 22 Şubat tarihinde yayınlandı.Her yıl...

Patrik Sahak II’ye Rahiplerden Önemli Ziyaret

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, 23 Şubat Salı günü, Patrik Vekili Kıdemli Peder Krikor Damadyan’ı, Kadıköy...

17 bin 300 Yıllık Kanguru Çizimi Keşfedildi

Avustralya'nın batısında yer alan ve Aborijin kaya resimleri ile tanınan Kimberley bölgesinde bilim insanları, bir kayalık mağaranın...

Hristiyanlar, Kilise Saldırısının Ardından Endişeli

Bangladeşli Hristiyanlar, geçen hafta Protestan bir kilisenin tahrip edilip yağmalandığını bildirdikten sonra yerel makamlarla ilgili endişelerini ve...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi