5 Aralık 2021 Pazar

Dünya Kiliseler Konseyi, Ekümenik Uluslararası Gençlik Gününü Kutluyor

Birleşmiş Milletler, Uluslararası Dünya Gençlik Günü’nü kutlarken, dünya gençleri gündemde. Gençlerin maruz kaldığı sorunlara farkındalık yaratmak amacıyla Dünya Kiliseler Konseyi bugün Ekümenik Uluslararası Gençlik Günü’nü kutlamaya başladı.

Girişim, ‘gençlerin ekümenik harekete katkılarını’ vurgulamak amacıyla 2019 yılında Cenevre’de başlatılmıştı.

Mental Sağlığa Odaklanılacak

Bu yılki Uluslararası Gençlik Günü’nde mental sağlığa odaklanılacak. Bu tema, Dünya Kiliseler Konseyi ağları içindeki ve dışındaki gençlerden gelen verilerin bir sonucu. Ekümenik harekete Youth Engagement ile Health and Healing de katkıda bulunuyor.

Youth Engagement Program Yöneticisi Joy Bohal, Vatican News’e, gençlerin bugünü dört gözle beklediğini söyledi. Bohal, ‘‘Dünyanın her yerinden birçok insanı ağırlayacak olmamızdan dolayı oldukça heyecanlıyız’’ diyerek duygularını dile getirdi.

Sanal Kutlama

Koronavirüs salgını nedeniyle, bu yılki kutlama teknolojinin yardımıyla gerçekleşiyor ve dünyanın farklı yerlerindeki kişiler sanal ortamda bir araya geliyor. Bohal, sanal buluşmanın dünyanın çeşitli yerlerinden farklı katkıların altını çizeceğini söyleyerek, ‘‘Gençlerin sanal etkinliğin farklı bölümlerinde liderlik ettiğini göreceksiniz’’ dedi.

Küresel gençlik kutlamasının bir parçası olarak, Pasifik bölgesi, Afrika, Avrupa, Kuzey ve Latin Amerika olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinden okumalar yapılacak. Özellikle Uluslararası Gençlik Günü için bestelenen ve yazılan parçalar mevcut.

Ön Cephedeki Gençlik

Gençlerin kiliseler için önemine değinen Bohal, İsa Mesih’in öğrencilerinin de genç insanlar olduğuna dikkat etti. Bohal, ‘‘Günümüzde dünya gençleri armağanlarımızı kullanmak ve inancımızdaki farklı sorunlara çözüm getirmek için ön saflarda yer alıyor. Bundan dolayı kilise, Tanrı’nın Krallığı’nı yeryüzüne getirmek için gençlerle ortak liderlik alanları oluşturmaya çağrılıyor’’ dedi. (vaticannews)

Maden Ocağı İçin Evlerinden ve İbadethanelerinden Oluyolar

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’un Işıkdere Mahallesi’nde ibadethanelerin de içinde bulunduğu 16 ev, maden ocağı için kamulaştırılarak...

Patrik Sahak II, Ziyaretçilerini Kabul Etti

Patrik Kadasetli Sahak II. 30 Kasım 2021 Salı günü, Kilisenin Din Görevlisi Peder Zohrab Civanyan önderliğideki Altımermer...

Papa Françesko, Kıbrıs Rum Kesimi’nde Görüşmelerine Başladı

Katolik Kilisesi'nin lideri Papa Françesko, 2 - 6 Aralık tarihleri arasında yapacağı 35. Apostolik Yolculuğu'na başlamak üzere...

İngiltere’nin Oscar Adayı, Türkiye’deki Kadına Yönelik Şiddeti Anlatan Belgesel Oldu

Türkiye’deki kadına yönelik şiddeti ele alan "Ölümüne Boşanmak" adlı belgesel film, İngiltere'de En İyi Uluslararası Uzun Metraj...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi