16 Nisan 2021 Cuma

Dünya Mülteciler Günü’nde Uluslararası Af Örgütü’nden BM’ye sert çıkış

Uluslararası Af Örgütü 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin uluslararası barış ve güvenliği sağlama konusunda olağanüstü başarısız olduğunu dile getirdi. Örgüt Güvenlik Konseyi üyelerine, sivilleri korumak ve milyonlarca insanın evlerinden edilmesini engellemek için daha kararlı bir şekilde hareket etme çağrısında bulundu.

Bianet’te yer alan habere göre Af Örgütü’nün açıklamasında, “Güvenlik Konseyi’nin ve bazı durumlarda BM Genel Sekreterliği’nin, Irak, Orta Afrika Cumhuriyeti, Güney Sudan ve Suriye’de süregelen çatışmalara yönelik etkisiz ya da geç gelen tepkileri, şiddet sarmalının artmasına ve sayısız topluluğun anlamlı bir eyleme geçilmeden -o da eğer geçilirse- yıkıma uğramasına yol açtı” ifadeleri yer aldı.

‘Diplomatik çabalar yetersiz’

Uluslararası Af Örgütü Küresel Sorunlar Direktör Yardımcısı Şerif Elsayid-Ali de diplomatik çabaların yetersizliğine dikkat çekti.

“Diplomatlar yöntem sorunlarını tartışırken, evler yakılıp yıkılıyor ve aileler kaçmaya zorlanıyor. Uzun ertelemeler ve veto edilen kararlar BM’nin sözde gücünün başına dert oluyor.”

‘Biz ve onlar’

Elsayid-Ali gelişmiş ülkelerdeki hükümetlerin ‘biz’ ve ‘onlar’ diye düşünmekten vazgeçmesini istedi.

“Mülteciler ve sığınmacılar korkunç bedeller ödedi -korunmayı, insani ve onurlu bir şekilde muamele görmeyi hakkediyorlar.”

Suriyeli mülteciler

Af Örgütü küresel mülteci krizine en az katkıyı sağlayan ülkelerin Suriye ile ilgili “anlamlı her türlü eylemin önünü kesen ülkeler” olduğuna da dikkat çekti.

Af Örgütü’nün verdiği bilgiye göre, Rusya ve Çin’in 2013 yılında kapısını açtığı mülteci sayısı sıfır, ABD ise sadece 36 Suriyeli mülteciye kapılarını açtı.

2013’te en az 435 bin kişi Avrupa Birliği’ne sığınma talebinde bulundu ama sadece 136 bini buna hak kazanabildi.

2013’te Ürdün, Lübnan ve Türkiye sadece Suriye’den 1 milyon 524 bin 979 mülteci aldıklarını kayıtlarına geçirdi.UAO

Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde ‘Kutsal Haça Secde’ Ayini

Paskalya Oruç döneminin üçüncü Pazar'ında gerçekleştirilen ‘Kutsal Haça Secde’ (Ehhed el Zuhur) Ayini, Hatay’da İskenderun Aziz Nikola Rum...

“Dünya Yaşamı İçin Ekümenik Okumalar” Semineri Gerçekleşecek

Amerika Yunan Ortodoks Başpiskoposluğu, Ulusal Kiliseler Konseyi, Graymoor Ekümenik ve Dinler Arası Enstitüsü ve Kilise Araştırmaları Ağı...

Çin’de, Ev Kiliselerine Yönelik Baskı Artıyor

Çin Komünist Partisi, yasadışı ev kiliselerinde ibadet eden milyonlarca Hristiyanı ilgilendiren bir kategori olan, ‘yasadışı sosyal örgütlerden’...

Zirve Yayınevi Katliamı’nın Kurbanları Çevrimiçi Anılacak

Malatya'da 18 Nisan 2007'de Hristiyan içerikli kitap dağıtımı yapan Zirve Yayınevi'nde çalışan Alman uyruklu Tilmann Ekkehart Geske...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi