2 Aralık 2021 Perşembe

Dünyaca Ünlü Besteci Mikis Theodorakis Hayatını Kaybetti

Dünyaca ünlü Yunan sanatçı, müzisyen ve besteci Mikis Theodorakis hayatını kaybetti. Yunanistan’da Theodorakis’in vefatı sebebiyle 3 günlük ulusal yas ilan edildi. Türk-Yunan Dostluk Derneği’ni kuran sanatçı, iki ülke arasındaki ilişkileri iyileştirmek için de çalışmış ve İstanbul’da Zülfü Livaneli ile konserler vermişti. Theodorakis, ülkemizde de oldukça tanınan ve sevilen bir sanatçıydı.

1000’den fazla eser besteleyen dünyaca ünlü Yunan sanatçı Mikis Theodorakis 96 yaşında hayatını kaybetti. 

Son yıllarda kalp rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören Theodorakis; Zorba,  Z ve Serpico filmleri için bestelediği şarkılarla da tanınıyordu.

Theodorakis, 29 Temmuz 1925’te Yunanistan’ın Sakız Adası’nda, Giritli bir baba ve Çeşme, İzmirli Yunan bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi. Çok sayıda senfoni, bale, opera ve oratoryo besteleyen sanatçı birçok tragedya ve modern tiyatro oyununun da müziğini yazdı. 1986’da Zülfü Livaneli ile birlikte Türk Yunan Dostluk Derneği’ni kurdu. İkili birlikte birçok konser verdi, albüm yaptı. 

Sanatçı kimliğinin yanı sıra siyasi yönüyle de öne çıkan Theodorakis, Albaylar Cuntası’na karşı verdiği mücadeleyle dünya çapında diktatörlük karşıtı direnişin sembolü haline geldi. 

Dünya çapında insan hakları ihlallerine karşı verilen mücadelenin içinde olan sanatçı 1949 yılında Josef Stalin’in yetmişinci yaş gününde, onun onuruna oluşturulan Lenin Barış Ödülü’nün de sahibi. 

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Amerikalıların Yüzde 58’i Kutsal Kitap’ta Tanımlandığı Şekliyle Tanrı’ya İman Ediyor

Pew Araştırma Merkezi tarafından 20-26 Eylül tarihlerinde 6.485 ABD'li yetişkin arasında yapılan araştırmaya göre, Amerikalıların çoğu, Kutsal...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi