14 Nisan 2021 Çarşamba

Dünyanın En Büyük Doğuş Sahnesi İnşa Edildi

İspanya’nın Alicante şehrinde, José Manuel García tarafından tasarlanan ve inşa edilen Doğuş sahnesi, iki dünya rekoru kırdı ve en büyük Doğuş sahnesi unvanına sahip oldu. 56 metrekarelik alan üzerine inşa edilen Doğuş sahnesinde 17 metre yüksekliğinde Meryem Ana heykeli, yemlikte yatan 3.25 metre yüksekliğinde bebek İsa heykeli ve 18 metre yüksekliğinde Yusuf heykeli bulunuyor. 

Muhteşem Doğuş sahnesi, Noel’in eşsiz bir simgesi haline gelmesi amacıyla, üç yıl boyunca 130 bin Euro üzerinde bir bütçeyle belediye binası meydanına kuruldu ve Covid-19 salgını sırasında ticaret, konaklama ve yiyecek içecek sektörlerini canlandırmaya yardımcı olacağı düşünülüyor. 

Alicante Belediye Başkanı Luis Barcala, dünyanın en büyük Doğuş sahnesinin, salgının sağlık ve ekonomik sonuçları karşısında kentin umut sembolü olacağını söyledi. Sert hava koşullarına dayanacak şekilde hazırlanan Doğuş sahnesinin inşa edilmesi yaklaşık iki ay sürdü.

Bazı yerel siyasi partiler ayrılan bütçeyi eleştirirken, Fiestas meclis üyesi Manuel Jimenez, ‘‘Meydandaki ziyaretçi sayısı harcamaları haklı çıkarıyor. Ziyaretçilerin ilgisiyle konaklamanın ve ticaretin canlandığını görüyoruz’’ dedi. 

Heykeltıraşın amacı, dört bina ile çevrili meydana girerken, ziyaretçinin bakışlarının doğrudan en büyük figür olan Yusuf’a yönelmesi ve Yusuf’un bakışlarını Meryem Ana’ya yönelterek sahnenin bebek İsa ile son bulmasıydı. 

Akdeniz’in Alicante bölgesinde Doğuş sahnelerini inşa etme geleneği yüzyıllardır devam ediyor. 16. yüzyıldan kalma Tirisiti Doğuş sahnesine yerleştirilen figürler, İsa Mesih’in Doğuş sahnesini temsil ediyor. (acia.org, theolivepress)

Türkiye’nin İlk Fosil Ormanı UNESCO Yolunda

Bolu'nun Seben İlçesi Belediye Başkanı Fatih Kavak, 2013 yılında Türkiye'nin ilk fosil ormanı ilan edilen Hoçaş Fosil...

Anaokulunda Yangın: 20 Çocuk Hayatını Kaybetti

Nijer'in başkenti Niamey'de bir anaokulunun binasını saran yangında en 20 çocuk hayatını kaybetti.Birleşmiş Milletler'e göre dünyanın en fakir...

Son Akşam Yemeği Tablosu’nu Halı Olarak Satıyorlar

Dünyaca ünlü ressam Leonardo Da Vinci'nin İsa Mesih'in havarileriyle yediği ''Son Akşam Yemeği” adlı tablosu bir alışveriş...

Müjdeleme Gezisi Sırasında 8 Hristiyan Kaçırıldı

Nijerya'nın Kaduna eyaletinde müjdeleme gezisi için yola çıkan 8 Hristiyan’ın kaçırıldığı bildirildi.Uluslararası Hristiyan Kuruluşu’na (ICC) göre, Redeemed...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi