2 Aralık 2021 Perşembe

Dünyanın En Büyük Megakilisesi’nin Kurucusu Hayatını Kaybetti

Güney Kore’nin Seul kentindeki Yoido Full Gospel Kilisesi’nin kurucusu olan ve yıllarını Müjde’yi paylaşmakla geçiren Pastör Yonggi Cho, 85 yaşında hayatını kaybetti. Pastör Cho, 2020’de geçirdiği beyin kanaması nedeniyle tıbbi tedavi görüyordu.

1936 yılında Budist bir ailede doğan Cho, Kore Savaşı sırasında yaşadı. Doktorların tüberküloz nedeniyle hayatını kaybedeceğini söylemesi üzerine 17 yaşında İsa Mesih’i kabul etti. Kendisini mucizevî bir şekilde iyileştirenin Tanrı olduğunu söyleyen Cho, kilisesinin web sitesinde yaptığı bir açıklamada, ‘‘Akciğer hastalığına sahip küçük bir çocukken, beni kulu olarak kendine seçen Tanrı’nın lütfu ve armağanlarını hayatım boyunca asla unutmayacağım. Dua aracılığıyla bilgeliğe sahip olabileyim ve Kutsal Ruh’un teşvikiyle Müjde’yi duyurabileyim diye İsa Mesih’in Çarmıh üzerindeki kefareti aracılığıyla ve lütfuyla beni kurtardı’’ dedi.

Yoido Full Gospel Kilisesi

1956 yılında Full Gospel Koleji’nden mezun olan Cho, sadece iki yıl sonra Seul’de bir çadır kiliseyi hizmete açtı ve ardından Yoido Full Gospel Kilisesi’ne dönüştürdü. 750 bin’den fazla üyeye sahip olan kilise, dünyanın en popüler mega kiliselerinden biri haline geldi.

Güney Kore’de 500’den fazla kilise yeri bulunan Yoido, dünyanın dört bir yanındaki ülkelere binlerce müjdeci gönderdi. Cho, yaptığı bir açıklamada, ‘‘Tek yaptığım şey, beş somun ve iki balık veren çocuk gibi hayatımı sunmaktı. Sadece Rab’bin bana verdiği hayallere tutundum. Yoido Full Gospel Kilisesi’ni dünyanın en büyük kilisesi olarak 750bin üyeye ulaştıran Tanrı’ydı’’ dedi.

Güney Kore, dünyanın en sadık Hristiyan cemaatlerinden birine sahip ve Kore savaşını takip eden yıllarda mega kiliselerin popülaritesi arttı. Cho, ülkesindeki en etkili Hristiyan liderlerden biri oldu. Birkaç kitap yazdı, Hristiyan günlük gazetesi yayınladı ve yardım örgütü kurdu.

Pastör Cho’nun eşi bu yıl Şubat ayında hayatını kaybetti. Geriye üç oğulları kaldı. (cbn)

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Amerikalıların Yüzde 58’i Kutsal Kitap’ta Tanımlandığı Şekliyle Tanrı’ya İman Ediyor

Pew Araştırma Merkezi tarafından 20-26 Eylül tarihlerinde 6.485 ABD'li yetişkin arasında yapılan araştırmaya göre, Amerikalıların çoğu, Kutsal...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi