4 Şubat 2023 Cumartesi

Ebeveynler Çocuklarını Kutsal Kitap’a Göre Nasıl Yetiştirebilir?

Celebrate Kids, Inc.’in kurucusu ve başkanı Dr. Kathy Koch, ‘Resilient Kids: Raising Them to Embrace Life with Confidence’ adlı kitabında Tanrı Sözü’ne göre çocuk yetiştirme konusuna değindi.

Koch, ‘‘Beni endişelendiren şeylerden biri çocukların aşırı korunmasıdır. Çocukların kendi başlarına güçlenmesi gerekiyor. Her zaman ebeveynlerine veya öğretmenlerine güvenemezler’’ diye belirtti.

Koch, çocukların zorluklarla karşılaştığında ve üstesinden geldiğinde karakterlerinin ve imanlarının güçlendiğini söyleyerek “Aşırı korumacı aileler, çocuklarının zayıf kalmasına neden olabilir” diyerek dayanıklılığın gücüne ve önemine değindi. Koch, “Dayanıklılık, zorluklarla mücadele edebilmeyi ve korkuların üstesinden gelebilmeyi gerektirir” şeklinde düşüncesini vurguladı.

“Tanrı Sözü’ne Danışın”

Günümüzde birçok Hristiyan ebeveynin düşündüğü diğer bir konu ise, çocuklarının hayatları boyunca İsa’yı sevmelerini sağlamaktır. Ebeveynlerin çocuklarına örnek olması gerektiğini söyleyen Koch, “Çocuklar yaşamlarınızda Tanrı Sözü’ne danıştığınızı görüyor mu? Kutsal Kitap’a dayalı bir dünya görüşünde, O’nun gerçeği; yaşamınızın her alanında size rehberlik eder” dedi.

Koch, çocukların hayatlarımızda Kutsal Kitap gerçeğini görmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca Covid-19 salgını ve kısıtlamaların sonucu olarak ebeveynlerin çocukların eğitim hayatında daha aktif olduğunu da sözlerine ekledi.

“Çocuklarınızla Zaman Geçirin, Çocuğunuzu Dinlemeye Hazır Olun”

Aynı zamanda ev okulunu savunan olan Koch, ‘‘Evde eğitim almanın birçok aile için uygun bir karar olduğuna inanıyorum’’ dedi. Devlet okulunu seçen ebeveynlerin ise, çocukların ne öğrendiğine dikkat etmesi ve öğretmenlerini her durumda desteklemesi gerektiğini söyledi.

Koch, derslerde başarılı olunduğunda veya çocuklar eve heyecanlı bir şekilde geldiğinde ebeveynlerin ilgilenmesi gerektiğini söyleyerek, ‘‘Çocuklarınıza zaman ayırmak zorundasınız. Okulda neler yaşadıklarını dinlemelisiniz. Çocuklarınızla zaman geçirin. Okulda kendilerini mutlu eden veya şaşırtan olayları öğrenin. Çocuğunuzu dinlemeye hazır olmak gerçekten çok önemli’’ dedi. (CBN)

Papa Françesko, Evlilik Birliğinin Önemine Değindi

‘‘Evlilik, Kadın ve Erkek Arasında Ömür Boyu Süren Bir Birlikteliktir’’Kilise'nin evlilikle ilgili öğretisini hatırlatan Papa Françesko, ‘‘Bugün...

Sudan’da 4 Hristiyan Öldürüldü

Yerel bir kaynağa göre, 23 Ocak'ta bir pastör ve üç Hristiyan aşırılık yanlıları tarafından öldürüldü. Güney Kordofan eyaletinin...

İsa Mesih’in Mabede Sunulması Bayramı, İskenderun’da Ayinle Kutlandı

Rabbimiz İsa Mesih’in, Doğumunun ardından 40. gününde Mabede Sunulması olarak anılan ve kutlanan ‘Nur Bayramı’ İskenderun Müjdeleme Latin Katolik...

İzmir’de Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı Kutlaması

Katolik Kilisesi için, 2 Şubat çok önemli bir tarihtir. Hem Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı günü, hem...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi