21 Nisan 2021 Çarşamba

Edoardo De Nari sergisinde son günler

saint-antoine-1906

Sen Antuan Kilisesi’nin mimarı Edoardo De Nari’nini çizim ve fotoğraflarından oluşan ve 18 Aralık’ta ‘Değişen Zamanların Mimarı Edoardo De Nari’ sergisi 20 Nisan’da bitiyor.

Araştırmacılar için hazine değerindeki sergi, Y.Mimar Büke Uras’ın keşfettiği belge, çizim ve yazışmalardan yola çıkarak ‘kimlik değiştiren İstanbul’u gösteriyor. Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü (İAE) tarafından düzenlenen, ‘Değişen Zamanların Mimarı Edoardo De Nari 1874-1954’ arşiv sergisi  İstanbul’un fiziki yapısına damga vuran İtalyan mimar  Edoardo De Nari’yi konu ediniyor.

İstanbul’un hızla kimlik değiştiren mimari sürecini belgeleyen “Değişen Zamanların Mimarı Edoardo De Nari 1874 – 1954” sergisi, projenin de yöneticisi olan Y. Mimar Büke Uras tarafından üç yıl önce bir antikacının deposunda iki bavulun içinde bulunan İstanbul’da Osmanlı döneminin sonlarında ve Cumhuriyet’in ilk yirmi beş yılında faaliyet gösteren İtalyan Mimar Edoardo De Nari Arşivi’ni gün ışığına çıkarıyor.

Demirören AVM’nin yükseldiği Glorya ve Lüks sinemalarının mimarı Edoardo De Nari Edoardo De Nari’nin keşfedilen arşivi, aralarında Elmadağ Surp Agop Apartmanları, Sen Antuan Kilisesi inşaatı, İtalyan İşçi ve Yardımlaşma Derneği (Società Operaia di Mutuo Soccorso), Sabancı Atlı Köşk’ün de olduğu 20’nin üzerinde ayakta kalmış, birçoğu da katledilmiş önemli binayı yapmış olduğunu belgeliyor. Yok olanlar arasında ise, Park Otel ve Beyoğlu’nda şimdi Demirören Alışveriş Merkezi(AVM)’nin yükseldiği zarif Şark(Lüks) ve Saray (Glorya) Sinemaları, Lion Mağazası var.

“Değişen Zamanların Mimarı Edoardo De Nari 1874 – 1954” sergisi, Tepebaşı’ndaki İAE galerilerinde  20 Nisan’a kadar  ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Haitili Episkoposlar, Katolik Rahiplerin ve Rahibelerin Kaçırılmasını Kınadı

Pazar günü Haiti'de yedi Katolik rahip ve rahibe fidye için kaçırıldı.Beş rahip ve iki rahibe başkent Port-au-Prince...

Jamaika Kilisesi’ne Kadına Yönelik Şiddet Uygulamalarına Karşı Çağrı

Batı Hint Adaları Başepiskoposu Howard Gregory, Jamaika'daki Kiliseyi, bazı uygulamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırmak için kullanıldığını kabul...

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya'daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin...

George Floyd Davasında Karar Açıklandı

ABD'de siyahi George Floyd'un öldürülmesiyle ilgili davada eski polis Derek Chauvin, hakkındaki 3 suçlamanın tamamından suçlu bulundu.ABD'nin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi