25 Şubat 2021 Perşembe

Ekümenik Patrik Bartholomeos: ‘‘Kilise Hayatı, Uygulamalı Bir Ekolojidir’’

Ekümenik Patrik Bartholomeos, Salı günü yayınlanan mesajında, ‘‘Ekolojik ekonomiye doğru yön değişikliği tartışılmaz bir gerekliliktir’’ dedi.

Her sene olduğu gibi bu sene de 1 Eylül’de kutlanan Dünya Yaratılışının Korunması için Dua Günü’nde Ekümenik Patrik I. Bartholomeos, Ortodoks Episkoposlarına ve inanlılara çevrenin korunması için çağrıda bulundu.

Dua Günü, başlangıçta Patrik Dimitrios tarafından 1989’da başlatılmış olup, diğer Ortodoks kiliseleri tarafından kabul edildi. Papa Françeşko, ekümenik bir jestle 2015 yılında Katolik Kilisesi’nin de 1 Eylül’de Dua Günü’nü kutlayacağını duyurdu.

Benzeri Görülmemiş Bir Tehdit

Ekümenik Patrik, ‘‘Günümüzde doğal çevrenin insanlık tarihinde daha önce hiç olmadığı kadar tehdit altında olduğu ortak bir karar. Doğal çevrenin bütünlüğünün korunması, yeryüzünün tüm sakinlerinin ortak sorumluluğudur. Bununla birlikte birçok kişi ve topluluk ekolojik bağlılıklarını göstermelerine rağmen gereken kararlar alınamadı. Doğa, sonuçsuz tartışmalara, istişarelere ve alınamayan kararlara daha fazla dayanacak mı?’’ ifadelerinde bulundu.

Ekolojik Krizde İnsanlığın Hatası

Patrik Bartholomeos, koronavirüs salgını sırasında karantina ve diğer önlemlere bağlı olarak azalan çevre kirliliğinin, ‘ekolojik krizin antropojenik doğasını’ gösterdiğini söyledi. Bu nedenle ‘ekolojik ekonomiye doğru bir yön değişikliğinin’ olması gerektiğini belirtti. Patrik Bartholomeos, ‘‘Ekonomik kararları, ekolojik sonuçlarını hesaba katmadan almamız düşünülemez’’ ifadesinde bulundu.

Çevreyi Korumada Öncü

Patrik Bartholomeos, Ekümenik Patrikhanenin çevreyi koruma alanında son yıllarda gösterdiği çabalara dikkat çekti. ‘‘Ortodoks Kilisesi’nin ekolojik kaygısı, kilise doğasının bir parçasıdır’’ diyen Bartholomeos, ‘‘Kilise yaşamı, uygulamalı bir ekolojidir. Yaratılışa özen gösterme Tanrı’ya övgü, yaratılışın yok edilmesi ise yaratıcıya karşı suçtur’’ ifadelerinde bulundu.

İman, Hristiyan Tanıklığını Güçlendirir

Ekümenik Patrik Bartholomeos, Ortodoksların çevreyi koruma geleneğinin ‘insanın doğa üzerindeki hâkimiyeti’ fikrine dayanan çağdaş kültürün belirli yönlerine karşı koruma sağladığını söyledi. Bartholomeos, ‘‘Çevre krizinin zorlukları karşısında Mesih’e iman, sadece mevcut kültürle ilgili sorunları görmemize değil, aynı zamanda çağdaş uygarlığın olanaklarını ve umutlarını da görmemize yardımcı olabilir’’ ifadelerine yer verdi.

Özellikle Ortodoks kilisesinin genç kadınlarını ve erkeklerini sadık Hristiyanlar ve çağdaş insanlar olarak yaşamın önemini anlamaya çağıran Bartholomeos, ‘‘İman, Hristiyan tanıklığını güçlendirir’’ dedi.

Ekümenik Patrik mesajını, tüm yaratılışın yararı ve her şeyin sahibi Yaratıcının yüceliği adına, Mesih benzeri işlerde verimli, hayırlı ve kutsanmış yeni bir dini yıl dileğiyle sonlandırdı. (vaticannews)

İzmir’de Aziz Polikarp Bayramı Kutlandı

İzmir'deki Latin Katolik Kiliseleri'nde anılan ''Aziz Polikarp Bayramı'', her sene olduğu gibi 23 Şubat günü, bu sene...

Avrupa Kiliseleri, Oruç Dönemi’nde Salgın Kurbanları İçin Dua Ediyor

Kül Çarşambası'ndan itibaren ve Oruç Dönemi boyunca, Avrupa kıtasının Episkoposluk Konferansları Başkanları inanlıları koronavirüs salgını kurbanları için...

Covid-19 Aşısı Olan En Yaşlı Kişi 111 Yaşında

ABD'li 111 yaşındaki Maria Aulenbacher, 1918 yılındaki İspanyol gribi salgınından kurtulmasının ardından, sağlık çalışanlarının alkışları eşliğinde Covid-19...

Salgında ‘Komple Teorilerine’ İnananların Sayısı Arttı

Uluslararası düzeyde yapılan geniş kapsamlı bir araştırmaya göre, yeni tip koronavirüs, insanların büyük bir kısmını eğitim düzeylerinden...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi