5 Mart 2021 Cuma

Ekümenik Patrik Bartholomeos, ‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi’ Bayramı’nı Gökçeada’da Kutladı

Gökçeada doğumlu İstanbul Rum Patriği Patrik I.Bartholomeos, ‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi’ Bayramı’nı Gökçeada Zeytinli köyünde bulunan Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi Kilisesi’nde yönettiği ayinle kutladı.

Patrik Hazretlerine, Gökçeada ve Bozcaada Metropoliti Kyrillos-Kirilyos- eşlik etti. Metropolit Kyrillos-Kirilyos-, Temmuz ayında Gökçeada’da yapılan ayinle Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi Kilisesi’nde Ekümenik Patrik I. Bartholomeos tarafından kutsanmış ve tahta çıkarılmıştı.

‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi’ İskenderun Ortodoks Kilisesi’nde de Kutlandı

‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi’ Bayramı İskenderun Aziz Nikola Rum Ortodoks Kilisesi’nde de gerçekleştirilen bir ayinle kutlandı. Kutsal ayini Kilise Pederi Dimitri Yıldırım yönetti.

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle kurallara uyularak yapılan ayine, kalabalık olmamak şartıyla İskenderunlu Ortodoks vatandaşlar ilgi gösterdi.

Ayinde bir konuşma yapan Peder Dimitri Yıldırım, başta Meryem Ana’nın adını taşıyanlar olmak üzere tüm cemaat üyelerinin bayramını kutladı. Bugünün özel bir gün olduğuna işaret eden Peder Yıldırım; “İsa Mesih’in annesi olan Meryem Ana’mızın göğe yükselişi olarak kutladığımız bu bayram, bizim önemli bayramlarımızdandır. Yaşam tarzı ve mütevazılığı ile Meryem Ana bizler için oldukça önemli bir isimdir. Bugün kutladığımız bayram da Meryem Ana’mızın göğe alınışının bayramıdır. Hepimize kutlu olsun. Bizler de O’nun gibi Allah’a sadakatimizi göstermeli ve mükâfatımızı almalıyız. Bu bayram da diğer bayramlar gibi bizlere barış, huzur ve mutluluk getirsin!” şeklinde konuştu.

Mumların yakılarak, duaların edildiği Kutsal Ayin, ekmek ile şarabın kutsanması ve ayine katılanlara dağıtılmasının ardından sona erdi. (SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

Patrik Sahak II’den, ‘İnsan Hakları Eylem Planı’ Hakkında Açıklama

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, ''İnsan Hakları Eylem Planı'' hakkında açıklamada bulundu.Patrikliğin Facebook sayfasından yapılan açıklama...

Myanmar’da Hristiyanlar, Adalet ve Barış İçin Dua Ediyor

Myanmar’da Katolik gazetesi Gloria News Journal editörü Joseph Kung Za Hmung, Agenzia Fides'e verdiği demeçte Myanmar'daki toplumsal...

Yüz Yüze Kilise Hizmetlerinde Düşüş Yaşanıyor

Yeni bir Lifeway Research anketi, geçen sonbahardan bu yana Protestan kiliseleri arasında yüz yüze katılımda önemli bir...

Hristiyanlar, Komşularına Duyduğu Sevgiden Ötürü COVID-19 Aşısı Olmalı

İki tanınmış Evanjelist lider, Hristiyanları komplo teorilerini reddetmeye ve COVID-19 aşısını benimsemeye teşvik ederek, aşıları yaşam yanlısı...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi