4 Mart 2021 Perşembe

Ekümenik Patrik Bartholomeos’un 46. Episkoposluk Yıldönümü Kutlaması

İstanbul – Rum Ortodoks Kilisesi Patriği Patrik Bartholomeos, 25 Aralık Çarşamba günü 46. Episkoposluk yıldönümünü kutladı.

Asıl adı Dimitris Arhondonis olan Patrik Bartholomeos, 1940 yılında Gökçeada’da dünyaya geldi. Ekim 1991’de Aziz Andreas tarafından kurulan kilisenin 270. Başepiskoposu seçildi.

Ekümenik Patriğin kişisel deneyimleri ve teolojik temelleri, ona ekümenik ilişkilerde ve çevresel konularda benzersiz bir bakış açısı kazandırıyor. Ekümenik Patrik, kiliseler arası uzlaşmayı sağlama için uzun yıllar boyunca yorulmadan çalıştı ve ekolojik farkındalık üzerindeki çalışmaları ona uluslararası bir ün kazandırdı. Roma Katolik Kilisesi ve Anglikan Cemaati ile uzlaşmayı sağlamak için uzun yıllar çalıştı.

The World Council of Churches (Dünya Kiliseler Konseyi)’de görev aldı. Dünya çapında, özellikle Ortadoğu ve Akdeniz’de karşılıklı sevgi ve dini hoşgörüyü teşvik etmek amacıyla Müslüman ve Yahudi liderlerle beraber sayısız uluslar arası toplantıya katıldı ve böylece dünya çapında dinler arası hoşgörünün öncüsü oldu.

Demir Perde’nin arkasında onlarca yıl süren zulümden etkilenen birçok Ortodoks ülkesine manevi destek sağlayan Bartholomeos, Arnavutluk Otosefal Kilisesi ve Estonya Otosefal Kilisesi’nin tarihi restorasyonuna başkanlık etti.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Ekümenik Patrik Bartholomeos, ilk ve orta öğrenimini Gökçeada ve İstanbul’da tamamladı. Heybeliada Ruhban Okulu’nda lisans eğitimini tamamladıktan sonra, Roma – Pontifical Oriental Institute, İsviçre – The Ecumenical Institute ve Almanya – University of Munich’de eğitimine devam etti. Doktora tezi, Kanon Hukuku alanında oldu ve Society of Canon Law of the Oriental Churches (Doğu Kiliseleri Kanon Hukuku Derneği) adlı birliğin kurucu üyelerinden biri oldu.

1961’de Diyakoz ve 1969’da Papazlık hizmetine atanan Bartholomeos, 1968-1972 yılları arasında Heybeliada Ruhban Okulu’nda Dekan Yardımcılığı görevini üstlendi. 1973 yılında Filadelfiya(Alaşehir) Metropoliti ve 1990 yılında Kalkedon(Kadıköy) Metropoliti seçildi. Ekümenik Patrik, Yunanistan, ABD, Avustralya ve Avrupa’nın birçok üniversitesinden fahri doktora ünvanı kazandı.

Türkçe, Yunanca, Latince, Grekçe, Fransızca, İtalyanca ve Almanca dillerini bilmektedir. Uluslar arası barışı ve işbirliğini sağlamak amacıyla birçok defa Yahudileri, Hristiyanları ve Müslümanları bir araya getiren Bartholomeos, UNESCO, Dünya Ekonomik Formu ve çok sayıda ulusal parlamento tarafından konuşmaya davet edildi.

Dini özgürlük ve insan haklarını geliştirme çabaları ile uluslar arası barışı ve çevreyi koruma üzerindeki çalışmalarıyla, sevginin, barışın ve uzlaşmanın havarisi konumuna gelen Ekümenik Patrik, 1997 yılında ABD Kongresi Altın Madalyası ile ödüllendirildi. (orthodoxtimes)

Uyanış Gençliği, Sosyal Medya Üzerinden Bir Araya Geldi

Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle yüz yüze bir araya gelemeyen Uyanış Gençliği, 27 Şubat Cumartesi günü çevrimiçi olarak yeniden...

Belarus’taki Yetkililer, ‘Katolik Yardım Girişimi’ni Durdurdu

Belarus'taki yetkililer, düşük gelirli ailelere yardım etmek için kurulan Katolik Yardım Girişimi'nin faaliyetlerini durdurdu.Belarus'daki yetkililer tarafından alınan...

Tutuklanan 70 Hristiyan Serbest Bırakıldı

Christian Solidarity Worldwide, Doğu Afrika'nın kuzeyindeki bir Ülke olan Eritre'nin 70 Hristiyanı serbest bıraktığını bildirdi.Hristiyanlardan altmış dördü...

Patrik Sahak II, ‘İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı’na Katıldı

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, Ankara'da gerçekleşen ''İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı''na Katıldı.Konu ile...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi