3 Mart 2021 Çarşamba

Elazığ Palu’daki Surp Lusavoriç Kilisesi için restorasyon çalışmaları başladı

Ermenilerin Anadolu’daki 1915’ten önceki en önemli yerleşim merkezlerinden biri olan Elazığ’ın Palu ilçesindeki Surp Lusavoriç Kilisesi ayağa kaldırılıyor. Agos’tan Uygar Gültekin’in haberine göre palukilisePalu Belediyesi ve Vakıflar Genel Müdürlüğü, restorasyon için çalışmalara başladı.

1914’te nüfusu 9 bin 850 olan Palu’da, 5 bin 250 Ermeni yaşıyordu. Beş kilise ve dört okulun bulunduğu ilçedeki kiliseler, zaman içinde harabeye dönmüştü. Palu Belediye Başkanı Mehmet Sait Dağoğlu, kilise ve yakınında bulunan Ulu Cami’nin restorasyonu için uzun zamandır uğraşıyor. Dağoğlu, 1970’li yıllara kadar ayakta kalan kilisenin define avcılarının hedefi olduğunu ve kaderine terk edildiğini söyledi.

Agos’a konuşan Dağoğlu, kilisenin başına gelenleri şöyle anlattı: “Ben küçükken oraya taş atmak ibadetti. Çocukluğumuzdan öyle hatırlıyoruz. Oraya taş atınca, cennete bir adım daha yaklaşmış oluyordun. Tahrip edildi. Daha sonra, tarihe ve kültüre en ufak bir saygısı olmayan define avcılarının hedefi haline geldi. Geçmişte yaşananları biz yapmadık, yapanlar utansın.”

Patrikhane destek vermeli

“Kiliseyi boynu bükük görmek istemiyoruz” diyen Dağoğlu, kilisenin restore edilmesi için Türkiye Ermenileri Patrikliği ve Avrupa’da yaşayan Palululardan destek istediklerini de söyledi. “Patrikhane biraz destek verir, biraz Avrupalı hemşerilerimiz, biraz da biz eklersek, kiliseyi el birliğiyle yeniden eski günlerine döndürebiliriz.”

Vakıflar Genel Müdürlüğü ile yapılan görüşmelerden sonra, restorasyon için çalışmalara başlandığını belirten Dağoğlu, tapu sorunun çözülmesinin ardından restorasyonun 2015 yılı içinde başlayacağını söyledi.

Kilisenin ziyarete açılmasının oldukça önemli olduğunu ve isteyenlerin de ibadet edebileceğini söyleyen Dağoğlu, “Bizim atalarımız asırlarca beraber yaşamış. İsteyen camiye gider, isteyen kiliseye. Burada bunun sıkıntısı olmaz. Sekiz asırlık bir kiliseden bahsediyoruz. Bir asırdır işlemiyor olabilir, ama 700 yıl hizmet görmüş bir kilise… İnşallah Ermeni komşularımızla Palu’da tekrar buluşuruz” diye konuştu.

Uyanış Gençliği, Sosyal Medya Üzerinden Bir Araya Geldi

Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle yüz yüze bir araya gelemeyen Uyanış Gençliği, 27 Şubat Cumartesi günü çevrimiçi olarak yeniden...

Belarus’taki Yetkililer, ‘Katolik Yardım Girişimi’ni Durdurdu

Belarus'taki yetkililer, düşük gelirli ailelere yardım etmek için kurulan Katolik Yardım Girişimi'nin faaliyetlerini durdurdu.Belarus'daki yetkililer tarafından alınan...

Tutuklanan 70 Hristiyan Serbest Bırakıldı

Christian Solidarity Worldwide, Doğu Afrika'nın kuzeyindeki bir Ülke olan Eritre'nin 70 Hristiyanı serbest bıraktığını bildirdi.Hristiyanlardan altmış dördü...

Patrik Sahak II, ‘İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı’na Katıldı

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, Ankara'da gerçekleşen ''İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı''na Katıldı.Konu ile...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi