4 Aralık 2023 Pazartesi

En Karamsar Ülke Türkiye

Diken’den Emre Zor’un haberine göre, 21 ülkede yapılan ankette geleceğe en karamsar bakanların Türkler olduğu ortaya çıktı. ”Ülkenizin geleceği hakkında iyimser misin karamsar mı?” sorusuna Türkler yüzde 60 oranında ”Karamsarım” yanıtını verdi.

”İyimserlik karamsarlık” sorusunda ise Avrupa ülkeleri dışarda tutuldu. Dokuz ülke arasında ”Karamsarım” diyenlerin en yüksek oranda çıktığı ülke yüzde 60 ile Türkiye. ”İyimserim” diyenlerin oranı yüzde 15. Güney Kore’den sonra iyimserliğin en düşük olduğu ülke Türkiye. ”Emin değilim” diyenlerin oranı yüzde 25.

İyimserlik Hindistan’da zirvede Güney Kore’de ise dipte. Karamsarlıkta Türkleri Amerikalılar izliyor.

Türklerin ilk fırsatta taşınacağı yer, AB ülkeleri. İkinci sırada ABD geliyor. AB ülkelerini tercih edenlerin oranı yüzde 50. ABD’yi tercih edenlerin oranı yüzde 21.

Batı ülkeleri sadece yaşam kalitesi ve standartları için değil, aynı zamanda değerleri ve nispeten özgürlükçe ve hoşgörülü toplum yapısı için tercih ediliyor. Nitekim ”İnsan haklarında ülkenizin ABD ve ortaklarına mı yaklaşmasını tercih edersiniz, Çin ve ortaklarına mı?” sorusuna Türklerin yüzde 51’i ”ABD ve ortakları” diyor. Yüzde 30 ise ”Hiçbiri” yanıtını vermiş.

Rusya, Suudi Arabistan ve Güney Afrika’dan sonra en çok ”Çin ve ortakları” denen ülke yüzde 15’le Türkiye.

Türkiye ve Rusya’da gençler (18-34 yaş) insan haklarında Batı’ya yaklaşmayı yaşlılara kıyasla daha çok tercih ediyor.

En çok fikir ayrılığı Türkiye, Güney Afrika ve Suudi Arabistan’da. En çok ”Hiçbiri” yanıtını veren Türkiye ve Endonezya’daki insanlar.

Sonuç olarak Türkiye’deki insanlar, ”güvenlik işbirliğinde” ABD ve ortaklarını, ”değerler ve yaşam tarzında” AB’yi, ”ticarette” Çin ve ortaklarını tercih ediyor.

”Zorunda kalsaydı ülkenizin ABD bloğuna mı yoksa Çin bloğuna mı dahil olmasını tercih ederdiniz?” sorusunda Türkler arasında ABD açık ara önde: Yüzde 25’e karşı yüzde 51.

Zorunlulukta neredeyse tüm ülkelerdeki insanlar ABD bloğunu Çin’e tercih ediyor. Ancak, taraf seçmeyerek soruyu cevapsız bırakan epey kişi var. Dolayısıyla çoğu kişi Avrupa’nın yaşam tarzı, ABD’nin güvenlik garantisi ve Çin’in ekonomik işbirliği arasında bir denge istiyor. Tek taraf, tek kutup seçmekten her koşulda kaçınıyor; çeşitliliği tercih ediyor.

”İyi bir lideri nasıl tanımlarsınız?” sorusunda şıklar şöyle verilmiş:

  • Her zaman ülkesinin bağımsızlığını savunur
  • Uluslararası işbirlikleriyle ülkesinin yararını düşünür
  • Hiçbiri
  • Bilmiyorum/Cevapsız

Türklerin yüzde 55’i ilk şıkkı, yüzde 45’i ikinci şıkkı seçmiş.

Türkiye katılımcıların yarısından fazlasının ”Lider ülkesinin bağımsızlığını savunur” dediği tek ülke. Ayrıca en net yanıt verilen üç ülkeden biri (Çin, Güney Afrika). 

(Kaynak: Diken)

Yenikapı Surp Tateos Partoğomeos Ermeni Kilisesi’nin Sevgi Sofrası

Yenikapı Surp Tateos Partoğomeos Ermeni Kilisesi'nin "Madağ"ı (Sevgi Sofrası), Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II riyasetindeki Surp...

İzmir’de Türkiye Efkaristiya Yılı’nın Açılışı

İzmir Aziz Yuhanna Katedral Bazilikası’nda 2 Aralık Cumartesi günü saat 18.00’de "Türkiye Efkaristiya Yılı’nın Açılışı" İzmir Başepiskoposu...

Endonezya’daki Devlet Daireleri Geçici İbadethane Olarak Kullanılabilecek

Endonezya Din İşleri Bakanı Yakut Cholil Qoumas, devlet dairelerinin azınlık gruplar tarafından geçici ibadethane olarak kullanılabileceğini bildirdi....

Silahlı Militanlar Hristiyanları Hedef Alıyor

Silahlı militanlar, Nijerya'nın Zamfara eyaletindeki Mutunji topluluğundan 100'den fazla kişiyi kaçırdı. Yerel kaynaklara göre, topluluk liderlerinden bir...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi