21 Nisan 2021 Çarşamba

Endonezya Kiliseleri, Yetkilileri Papua’daki Şiddeti Durdurmaya Çağırdı

Papua Yeni Gine, yaklaşık 60 yıldır Endonezya Cumhuriyeti ile bütünleşmişken, kaynak bakımından zengin olan ve çoğunlukla Hristiyanların yaşadığı bölge uzun süredir ayrımcılıktan muzdarip. Bölgedeki Hristiyanlar toprakları ve doğal kaynakları için mücadele ediyor. 

Son aylarda, Endonezya’nın güvenlik güçleri ile yerel halk arasında artan gerginlik nedeniyle bir pastör ve Kateşist hayatını kaybetti. Devam eden şiddet nedeniyle Endonezya’daki Kiliseler Birliği ve Birleşmiş Evangelist Misyonu, ‘Papua’da Şiddeti Durdur’ başlıklı seminer düzenledi. 

Bulgulardan biri, Papualılara karşı yürütülen ayrımcılığın Endonezya’nın çeşitli yerlerinde hala yaygın olduğuydu. Bu durum Papua için adaletsizlik duygusu yarattı ve çatışmalara neden oldu. Şiddetin arttığı dönemde özellikle çatışma bölgesindeki kilise hizmetkârları hedef alındı. 

İki ay önce güvenlik güçleri tarafından Pastör Yeremia Zanambani’nin öldürülmesi Papualılar arasında korkuya neden oldu. Şimdiye kadar hükümet, Papua’daki yargısız infazları önlemek için kapsamlı adımlar atmadı. 

Sonuç olarak, Endonezya hükümeti ve yetkililer Papualılar arasında derin korku ve travmaya neden olan güvenlik yaklaşımını durdurmaya çağrıldı. Kilise liderleri tarafından yapılan açıklamada, ‘‘Daha fazla zayiat verilmemesi için birliklerin geri çekilmesini ve Papua’daki askeri operasyonların geçici olarak durdurulmasını istiyoruz’’ ifadelerine yer verildi. (persecution.org)

Haitili Episkoposlar, Katolik Rahiplerin ve Rahibelerin Kaçırılmasını Kınadı

Pazar günü Haiti'de yedi Katolik rahip ve rahibe fidye için kaçırıldı.Beş rahip ve iki rahibe başkent Port-au-Prince...

Jamaika Kilisesi’ne Kadına Yönelik Şiddet Uygulamalarına Karşı Çağrı

Batı Hint Adaları Başepiskoposu Howard Gregory, Jamaika'daki Kiliseyi, bazı uygulamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırmak için kullanıldığını kabul...

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya'daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin...

George Floyd Davasında Karar Açıklandı

ABD'de siyahi George Floyd'un öldürülmesiyle ilgili davada eski polis Derek Chauvin, hakkındaki 3 suçlamanın tamamından suçlu bulundu.ABD'nin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi