4 Şubat 2023 Cumartesi

Episkoposlar: “Cuma Günleri Et Yemeyin”

İngiltere ve Galler’deki Katolik Episkoposlar, tüm Katolikleri hem çevresel hem de teolojik nedenlerle cuma günleri et yememe geleneğini uygulamaya çağırıyorlar.

Bir basın toplantısında konuşan, çevre konusuyla ilgilenen Salford Episkoposu John Arnold, yakın tarihli bir Cambridge Üniversitesi araştırmasının, Birleşik Krallık’taki Katoliklerin dörtte birinin hala ‘Cuma gününü etsiz’ kutladığını gösterdiğini söyledi. Karbon emisyonlarının her yıl 55 bin ton azaltmada önemli bir etkisi olduğunu ve Londra’dan New York’a dönüş uçuşu yapan 82 bin kişiye eşdeğer olduğunu vurgulayan Episkopos Arnold şunları belirtti:

“Nicholas I.’in 9. Yüzyılda bunu dayatmasından bu yana on bir yüzyıl boyunca tövbe ve ruhani bir eylem olarak görülen bu uygulama göz ardı edilmemelidir. Ama şimdi bunun çevremiz üzerinde gerçekten pratik bir etkisi olduğunu anlayabiliriz.

Katoliklerle bu çok pratik geleneği gerçekleştirmek için bir araya gelebilirsek, bu bir vasiyet olacaktır, ama aynı zamanda her gün açlık ve yoksullukla karşı karşıya kalanların ve insanların çevreye duydukları ilginin bir kanıtıdır ve Mesih’in ölümünü ve çektiği ıstırabı anladığımızda, her şey Cuma’nın ışığında oluyor.”

İngiltere ve Galler Katolik Episkoposları, COP27 iklim zirvesi sırasında yılda iki kez yapılan genel kurul oturumları için bir araya geliyorlar.

Toplantı üzerine düşünen Episkopos Arnold, Episkoposların zirveden gelen raporların “içerik olarak ilham verici olmadığının farkında olduklarını” söylemeye devam etti. (Premier Christian)

Papa Françesko, Evlilik Birliğinin Önemine Değindi

‘‘Evlilik, Kadın ve Erkek Arasında Ömür Boyu Süren Bir Birlikteliktir’’Kilise'nin evlilikle ilgili öğretisini hatırlatan Papa Françesko, ‘‘Bugün...

Sudan’da 4 Hristiyan Öldürüldü

Yerel bir kaynağa göre, 23 Ocak'ta bir pastör ve üç Hristiyan aşırılık yanlıları tarafından öldürüldü. Güney Kordofan eyaletinin...

İsa Mesih’in Mabede Sunulması Bayramı, İskenderun’da Ayinle Kutlandı

Rabbimiz İsa Mesih’in, Doğumunun ardından 40. gününde Mabede Sunulması olarak anılan ve kutlanan ‘Nur Bayramı’ İskenderun Müjdeleme Latin Katolik...

İzmir’de Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı Kutlaması

Katolik Kilisesi için, 2 Şubat çok önemli bir tarihtir. Hem Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı günü, hem...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi