27 Ocak 2022 Perşembe

Episkoposlardan Kınama Mesajı

Pakistan’da Katolik episkoposlar, Sri Lankalı Hristiyan bir adamın dine hakaret ettiği gerekçesiyle işkenceye uğrayarak öldürülmesini kınadı.

Katolik yardım kuruluşu Aid to the Church in Need tarafından yapılan bir açıklamada, Pakistan Katolik Episkoposlar Konferansı (PCBC) ve Ulusal (Katolik) Adalet ve Barış Komisyonu (NCJP) saldırıya ilişkin öfkelerini dile getirdi. NCJP başkanı Haydarabad Episkoposu Samson Shukardin, PCBC başkanı İslamabad/Rawalpindi Başepiskoposu Joseph Arshad ile NCJP ulusal direktörü Peder Emmanual Yousaf ‘Mani’ ortak bir açıklamada bulundu.

Açıklamada, ‘‘Sialkot kentinde dine hakaretle suçlanan Sri Lanka vatandaşının bir çete saldırısında öldürülmesini kınıyoruz. Yetkilileri tüm suçluları adalete teslim etmeye ve küfür yasalarının sürekli olarak kötüye kullanılmasını durdurmak adına somut adımlar atmaya çağırıyoruz. Şiddeti kışkırtanların cezasız kalması, ülkede insanlık dışı olayların yaşanmasına neden oluyor’’ ifadeleri yer aldı.

Sialkot’taki bir tekstil firmasında müdür olan Priyantha Kumara Diyawadana, makinelerden dini içerikli çıkartmaların kaldırılmasını istediği iddia edildi. Bunun üzerine dine hakaretle suçlanan Diyawadana, 3 Aralık Cuma günü öldürüldü.

Peder James Channan, ‘‘Asılsız iddialarla masum bir adamın korkunç bir şekilde öldürülmesi Pakistan’a utanç getiriyor. Hepimiz derin bir şok altındayız. Böyle bir saldırı, insanlığa karşı bir suçtur. Hiçbir inanç, böyle bir vahşeti teşvik etmez. Din adına yapılan bu aşırılık, yetkililer ve kurumlar tarafından hoş görülmemeli ve adalet yerine getirilmeli’’ dedi.

Sosyal medyadaki görüntüler, Diyawadana’nın yola sürüklendiğini ve cesedinin yakılmadan önce işkenceye maruz kaldığını gösteriyor. Peder Channan, ‘‘Sri Lanka hükümetinin yanı sıra Priyantha ailesine teselli diliyoruz’’ dedi. (premierchristian)

Bulduğu Kutsal Kitap Aracılığıyla İman Etti

Oklahomalı pastör, 15 yıl önce kaybettiği Kutsal Kitap aracılığıyla bir kişinin İsa Mesih'e iman ettiğini söyledi.Tulsa merkezli...

İki Ülke Güçlerini Birleştirdi

Amerika'nın Sesi'nden (VOA) yayınlanan bir rapora göre, Fransa ve İsveç, eski IŞİD üyelerinin Irak'ta Hristiyanlara karşı işledikleri...

Hristiyanlar Sürgünle Karşı Karşıya

İran'da kilise üyesi oldukları için bir yıllık hapis cezalarının ardından 20 Ocak'ta serbest bırakılan iki Hristiyan, şimdiyse...

İncil Çalışması Sırasında Öldürüldü

Polis, 26 yaşındaki Alabama'lı bir kadını, bir kilisenin İncil çalışmasına katıldığı sırada, kaza kurşunuyla bir papazın karısını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi