21 Haziran 2021 Pazartesi

Ermeni Apostolik Kilisesi ‘Azize Santuht’ Yortusunu Kutladı

Ermeni Apostolik Kilisesi, Surp Santuht (Azize Santuht) Yortusunu kutladı. Ayrıca, Pandemi döneminde başlayan Kutsal Sunu ayinlerinin canlı yayınına ve Kadasetli Patrik Sahak II’nin vaaz yayınlarına devam edildi. 

25 Temmuz Cumartesi günü, Ermeni Apostolik Kilisesi, Surp Santuht yortusunu kutladı. Rumeli Hisarı Surp Santuht Kilisesi’ndeki Kutsal Sunu ayinini Peder Natan Arapyan gerçekleştirirken, ayine Ruhani Kurul Başkanı Başrahip Tatul Anuşyan Riyaset etti ve vaaz verdi. 

Ermeni Halkının Hristiyanlık yolundaki ilk kadın şehidi Azize Santuht;

Aziz Tateos ve Azize Santuht Ermeni Apostolik Kilisesi’nin en önemli azizlerindendir. Ermenilerin aydınlanma hikayesi onların isimleriyle özdeşleşmiştir. 

İsa Mesih’in göğe yükselmesinden sonra Rabb’in “Gidin, bütün ulusları öğrencilerim olarak yetiştirin; onları Baba, Oğul ve Kutsal Ruh’un adıyla vaftiz edin.” (Matta 28:19) öğretisi üzerine Tateos önce Urfa’ya gider ve Tanrı’nın sözünü vaaz eder. Birçok mucizelerin yanısıra Kral Apkar’ı da iyileştirir. Daha sonra kendi yerine birini görevlendirerek Ermeni Krallığı’na bağlı yerleşimlere gider, vaaz eder birçok putperesti imana getirir ve Ermeni Apostolik Kilisesini kurar. 

Daha sonra Ardaz Kazası’na giden Aziz Tateos,  Ermeni Krallığına girer ve Kral Sanadrug’un kızı Santuht’u da imana getirir. Bütün bu olanları öğrenen Kral, kızına eski inancına dönmesini telkin eder, ancak sonuç alamaz. 

Çok sinirlenen Kral hem Aziz Tateos’u hem de kızı Santuht’u zindana attırır ve korkunç işkencelere tabi tutar. Kral, kızını bir yönetici vasıtasıyla ikna etmeye çalışsa da başarılı olamaz. Ancak yönetici imana gelir. Sonunda Kralın emriyle Aziz Tateos ve Azize Santuht Şavarşavan’daki yazlık konutta şehit edilirler.

Ermeni Kilisesi Elçi Aziz Tateos’un anısını sene içinde iki kez kutlar, ilki Aziz Partoğomeos sonraki ise Azize Santuht ile kutlanır.

26 Temmuz Pazar günü ise Türkiye  Ermeni Patrikliği’nin Facebook sayfasından yayınlanan ve hafta içi gerçekleşen kutsal sunu ayinini ise Rahip Harutyun Damatyan gerçekleştirdi. Ardından Türkiye Ermeni Patriği Kadasetli Sahak II, Azize Santuht yortusunu da içeren Ermenice ve Türkçe vaazını verdi. 

Ayrıca yine Pazar günü Kınalıada Surp Krikor Lusavoriç kilisesindeki ayini de gerçekleştiren Rahip Damatyan, ayin bitiminde günün vaazını da verdi. Pandemi nedeni ile alınan önlemlerden dolayı, önceki yıllara nazaran kilisedeki imanlı sayısının azlığı göze çarpsa da, kilise yönetimi tarafından alınan önlemlere eksiksiz uyuldu.

Türkiye’de ”Normale Dönüş” Başlıyor

Kademeli normalleşmede yeni adımlar bugün Beştepe'de görüşüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık ettiği toplantının ardından alınan yeni...

Metropolis Antik Kenti’nde 1800 Yıllık Kadın Heykeli Bulundu

İzmir’in Torbalı ilçesindeki Metropolis Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında, Roma dönemine ait 1800 yıllık, başsız kadın heykeli bulundu....

Pastör, Oğlu İle Birlikte Öldürüldü

Morning Star News, 21 Mayıs'ta pastörün ve üç yaşındaki oğlunun Fulani çobanları tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Saldırı, Nijerya'nın...

Patrik Sahak II: Her Türlü Kötülüğün Bir Kökü Para Sevgisidir

Ermeni Apostolik Kiliselerinde, pazar ayinlerine devam edildi. Patriklik makamının bildirisi uyarınca, kiliselere yürüme mesafesindeki inanlılar Surp Badarak'lara...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi