31 Temmuz 2021 Cumartesi

Ermeni Apostolik Kilisesi‘nde Rab İsa Mesih’in Göğe Yükselişi Bayramı Kutlandı

Ermeni Apostolik Kilisesi Takviminin büyük bayramlarından biri olan, Rab İsa Mesih’in Göğe Yükselişi (Hampartsum) Bayramı, Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II. nin sunduğu Kutsal Sunu ayini ile kutlandı.

21 Mayıs Perşembe günü, Ermeni Apostolik kilisesi takviminde yer alan büyük bayramlardan biri olan (Hampartsum) Rab İsa Mesih’in ölümünün 40. gününde göğe yükselişi bayramı Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II. nin, Patriklik Merkez (Surp Asdvadzadzin) Meryem Ana Kilisesi’nde sunduğu Kutsal Sunu Ayini ile kutlandı.


Normal şartlarda tüm kiliselerde kutsal sunu ayinleri ile coşku içinde kutlanan bu bayram, bu yılki Koronavirüs önlemleri sebebi ile sadece ana kilisedeki ayin ile kutlandı.

Patrik Sahak II. sunaktaki yardımcılıklarını Baş Rahip Tatul Anuşyan ve Üst Rahip Yeğişe Uçkunyan yaparken, patriklik makamına bağlı bazı rahipler, pederler ve okuyucular da hazır bulundu. Ayin aynı zamanda, patrikhaneye ait facebook sayfasından canlı yayın ile halka aktarıldı.

Ayin sonunda, Kadasetli Patrik Sahak II. Ermenice ve Türkçe olarak iki ayrı vaaz verdi.


“HAMPARTSUM, DÜŞÜNCELERİMİZLE TANRI’YA YÜKSELME YORTUSUDUR…”

Patrik Sahak II. Hazretleri, Hampartsum Yortusu (Rab İsa Mesih’in Göğe Yükselişi) Mesajı’nda, yortunun Hristiyanlık için ne anlam ifade ettiğini hatırlattı.

“İsa Mesih’in öğrencilerine ve binlere dokunan sözleri, Göğe Yükseliş sonrası, Kutsal Ruh’un da esiniyle, milyonlara ulaştı. Dolayısıyla, bu yortu düşüncelerimizi Tanrı’ya odaklamak ve O’nun gibi ruhen yükselme fırsatıdır” dedi.

Vaazın ardından tüm Ermeni toplumunun bayramını kutlayan Patrik Sahak II. Ayrıca Yedikule Surp Pırgiç Ermeni hastanesinin kuruluş yıl dönümü olduğu için de geleneksel olarak, Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Başkanı Bedros Şirinoğlu’nu da tebrik etti.

En Büyük El Yazması Kutsal Kitap Sergilenmeye Başlandı

Ukrayna'nın başkenti Kiev, Aziz Sofya Katedrali'nde el yazması Kutsal Kitap'ın sergilendiği tarihe imza atan bir tanıtım gerçekleşti....

Arsuz Aziz Yuhanna Kilisesi Yazlıkçılara Hizmet Veriyor

Genellikle, İskenderun ve çevresinin sayfiye yeri olarak kullandığı Hatay’ın Arsuz ilçesinde, (Mar Yuhanna) Aziz Yuhanna Rum Ortodoks...

Florida ”Bir Dakikalık Sessizlik” Yasasını Resmi Olarak Kabul Etti

ABD Florida’daki okullarda öğrencilerin ders öncesi dua etmesine fırsat tanıyacak olan “Bir dakikalık sessizlik” uygulamasının yasa tasarısı resmi...

Küba’da Kilise, Umudun Varlığı Olmaya Devam Ediyor

Küba halkının içinde bulunduğu zor durumlar nedeniyle dayanışma, farklı düzeylerde dile getirilmeye devam ediyor.Küba'yı, 2015 ve 2016...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi