fbpx
20 Temmuz 2024 Cumartesi

Ermeni Apostolik Kilisesi’nin Vartavar Yortusu

Ermeni Apostolik Kilisesi’nin 5 büyük Yortusundan biri olan VARTAVAR – AYLAGERBUTYUN- BAYDZARAGERBUTYUN (Rab İsa Mesih’in Tapor Dağı’nda görünüm değiştirip IŞIĞA bürünmesi.) Yortusu, Türkiye Ermenileri Patriği Kadastli Sahak II riyasetindeki Surp Badarak (Kutsal Sunu) Ayini ile kutlandı. 

Üsküdar Surp Garabed Kilisesi’nde Sevgi Sofrası

07 Temmuz 2024 Pazar günü, Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II, Geleneklere uygun olarak, kilisenin yıllık kutlaması “Madağ” (Sevgi Sofrası) gününde Üsküdar Surp Garabed Kilisesi’ndeki törene riyaset etti ve vaaz verdi. 

Surp Badarak’ı, Üsküdar Surp Haç Kilisesi din görevlisi Peder Melkon Pınarcıyan sundu. Diyakoslar, astdiyakoslar, kıdemli okuyucular ve okuyucular, Rab’bin Sofrası’na hizmet ettiler. 

Surp Badarak Kilise bahçesinden kortej halinde “Khorhurt Khorin” ilahisi söylenerek Kilise’ye girilmesi ile başladı. Günün İncil okuma parçasını kıdemli okuyucu Hagop Saraf okudu. Daha sonra Kutsal Kominyonu Diyakos Arşavir Büyükişman getirdi ve Peder Melkon’a teslim etti. 

Kilisenin din görevlisi Peder Bedros Buldukyan, Surp Garabed kilisesi vakfı başkanı Raffi Krikoryan, yönetim kurulu üyeleri, bazı Kilise vakıf başkanları, yöneticileri ve inanlıların hazır bulunduğu törende ilahileri Kadıköy Surp Takavor kilise korosu üyeleri ve Surp Garabed Kilisesi korosu üyeleri şef Sevan Şencan yönetiminde seslendirdi. 

Surp Badarak sırasında Patrik Sahak II, Ermenice ve Türkçe vaazlar verdi. 

Vaazların ardından kıdemli okuyucu Harutyun Özçelik diz üstünde yürüyerek Patrik Sahak II’nin önüne geldi.

Patrik Kadasetli Sahak II. okunan dualarla birlikte okuyucu Harutyun üzerine el koyup “Bahbaniç” duası okuyarak onu Astdiyakos olarak takdis etti. 

Ardından Rab’bin Duası okundu. “Der Voğormya” yakarışından sonra toplu tövbeyi Peder Bedros yaptırdı. Sonrasında Hağortutyun (Komünyon) dağıtımına geçildi. 

Surp Badarak’ın ardından tüm Rab’de uyuyanlar için Hokehankisd (Ayin-i Ruhani) duaları okundu ve Patrik Kadasetli Sahak II. Kilisenin “Madağ”ını kutsadı. 

Daha sonra kortej halinde kiliseden çıkıldı ve bahçede “Antasdan” töreni düzenlendi. Burada Dünyanın dört yönünün sembolü olarak dört yöne dönülerek “Antasdan” duaları okundu, inanlılar ilahileri hep birlikte seslendirdiler. 

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II, tüm dünya için esenlik, huzur ve barış dileklerini sunarak, barışın simgesi olan beyaz güvercinleri gökyüzüne salıverdi. Patrik Sahak II’nin son kutsaması ile tören son buldu. 

Törenin ardından Kilise bahçesinde Sevgi Sofrası kuruldu ve tüm inanlılar davet edildiler.

Hristiyan Ailelerin Köye Girmesi Yasaklandı

Hindistan'ın Odisha eyaletinde Hristiyanlığı kabul eden yedi Hristiyan aile, köyden uzaklaştırıldı. Bölgedeki kabile tarafından uzaklaştırılan aileler, muson...

Malezyalı Hükümet Yetkilisi, Tanrı Sözü’nü Duyurmakla Suçlandı

Malezya Gençlik ve Spor Bakanı Hannah Yeoh, Müjde'yi (Tanrı Sözü) duyurmakla ve ülkede Hristiyanlığı yaymakla suçlandı. İddialar,...

Çin, Hristiyanlara Yönelik Daha Sert Kısıtlamalar Getirebilir

Çinli yetkililer, Haziran ayında Hristiyanlara yeni kısıtlamaların getirilmesi gerektiğini tartıştı.  Çin Komünist Partisi (ÇKP), ülkedeki yeraltı kilisesine giderek...

Terör Saldırılarında Onlarca Kilise Kapandı

Nijerya'nın orta kesiminde yer alan Plateau eyaletinde terör saldırıları nedeniyle 70 kilise kapatıldı. Christ in Nations Kilisesi’nden (COCIN)...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi