2 Aralık 2021 Perşembe

Ermeni Apostolik Kilisesi’nin Yıllık Kutlamaları Patrik Sahak II Riyasetinde Gerçekleşti

Surp Yergodasan Arakelots (12 Havariler) Yortusu ve Kandilli Surp Yergodasan Arakelots (12 Havariler) Ermeni Apostolik Kilisesi’nin yıllık kutlamaları Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II riyasetinde gerçekleşti.


Kandilli Surp Yergodasan Arakelots Kilisesi’nin yıllık kutlamaları, 3 Temmuz Cumartesi günü, Patrik Kadasetli Sahak II. riyasetinde gerçekleşti. 
Surp Badarak’ı (Kutsal Sunu Ayini) Patrik Vekili Kıdemli Peder Krikor Damadyan sunarken, Diyakos Hraçya Surenyan, Diyakos Levon Kuyumcuyan ve okuyucular Rab’bin Sofrası’na hizmet ettiler.

İlahiler Sevan Şencan yönetiminde ve Sirun Sirunyan’ın orgu eşliğinde Kadıköy Surp Takavor Kilise Korosunun bazı üyeleri ve törene katılan Kilise Din Görevlisi Rahip Harutyun Damadyan tarafından seslendirildi.

Rab’bin Duası’ndan önce vaaz veren Patrik Sahak II, Arakelots Yortusu hakkında konuştu ve öncelikle Kandilli Kilisesi’nin isminin anlamına değindi. Kilise, Rab İsa Mesih’in 12 öğrencisine adanmış olup, her yıl bu yortuda kilisenin yıllık kutlaması gerçekleşmekteydi. Patrik bu vesileyle havari kelimesine ağırlık verdi ve Rab İsa Mesih’in öğrencilerinin, yüce bir düşünceye inandıklarını ve bu uğurda iman şehitliğini göze aldıklarını hatırlattı. Bizlere ait değerler hakkında ideallerimiz olması gerektiğini ve bu idealleri hayata geçirmek için yılmadan çalışmamız gerektiğini hatırlattı. “Günümüzde umut kırıcı bir çok manzara olmasına rağmen, bu iman bizlere başarının sırrı olarak geri dönecektir” dedi.

Patrik Sahak II, havarilerin Rab İsa tarafından çağrıldıklarını hatırlatarak, onlara hem öğrencilik hem de Rab’bin Sözü’nü anlatma görevlerinin verildiğini söyledi. Günümüzde, özellikle toplum yaşantımızdaki en büyük sorunlardan birinin, aktarım problemi olduğunun altını çizdi ve sözlerine şöyle devam etti: 
“Geleneklerimiz ve inancımız, yüzyıllar boyunca birçok olumlu ve olumsuz akımdan geçerek bizlere ulaştılar. Bizler ise, günümüzde bunları aktarmakta zorlanmaktayız. Sormak istiyorum. Sizce, çocuklarımıza ve gelecek nesillere inancımızı aktarmakta ne kadar başarılıyız? Doğru olan şu ki, bizler iyi veya kötü öğrenciler olarak bir şeyler öğrenmişiz. Fakat, havariler bizlere öğretmenin ve bu doğrultuda öğretmenler olmanın gerekliliğini hatırlatıyorlar. Bugün, gelin üzerimizdeki bu sorumluluğun farkına varalım ve havariler gibi inanabilmek, inançla yaşayabilmek ve inancı aktarabilme kudretiyle donanmak için Kutsal Ruh’u davet edelim.” 

Sözlerinin sonunda Rahip Harutyun Damadyan’ı, Kıdemli Peder Krikor Damadyan’ı ve Hovhannes Fenerciyan başkanlığındaki Kandilli Kilisesi Vakfı yönetim kurulu üyelerini takdir etti ve İstanbul’un uzak semtindeki bu kilisenin ayakta kalabilmesi için onların sarf ettiği çabadan söz etti ve kilise vakfının merhum başkanı Dikran Kevorkyan’ı da andı ve merhum Kevorkyan’ın on yıllar boyunca Kandilli Kilisesi’nin bekası için hizmet ettiğini söyledi, Kandilli Kilisesi’nin bekası için dua ettiğini ve daha uzun yıllar bu kilisenin kapılarının açık kalmasını dilediğini belirterek, vaazını tamamladı.

Surp Badarak sonrasında kilisenin merhum ruhanileri, kurucuları, hizmetkârları, cemaati, kilisenin günümüz hayırseverlerinin merhum aile fertleri, “Hokehankisd” dualarıyla anıldılar. Kilisedeki tören sonrasında kilisede hazır bulunanlar, sevgi sofrasında bir araya geldiler. Kilise Vakfı Yönetim Kurulu adına Hovhannes Fenerciyan duygu ve düşüncelerini ifade etti. Bu sıcak havada, kendilerini yalnız bırakmayan ve kilisedeki törene katılan, başta Patrik Kadasetli Sahak II olmak üzere herkese teşekkür etti.

Bu vesileyle, salgının olumsuz koşulları sonrasında Kandilli Kilisesi’nde ilk defa Surp Badarak sunulurken, Onnik Fenerciyan başkanlığındaki yönetim kurulu üyeleri inananları misafir etme fırsatına eriştiler.

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Amerikalıların Yüzde 58’i Kutsal Kitap’ta Tanımlandığı Şekliyle Tanrı’ya İman Ediyor

Pew Araştırma Merkezi tarafından 20-26 Eylül tarihlerinde 6.485 ABD'li yetişkin arasında yapılan araştırmaya göre, Amerikalıların çoğu, Kutsal...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi