4 Ağustos 2021 Çarşamba

Ermeni Katolik Kiliselerinde Surp Krikor Lusavoriç’in Kemiklerinin Bulunması Yortusu

İstanbul Ermeni Katolik Kiliselerinde, Surp Krikor Lusavoriç’in Kemiklerinin Bulunması Yortusu münasebetiyle ayinler düzenlendi.

Ortaköy Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi’nde, Başepiskopos Levon Zekiyan riyasetinde yapılan ayinde; Başrahip Vartan Kazancıyan, Der Haygaram Çekiç, Baş Diyakon Hagop Minasyan, Gisasargavak Jan Acemoğlu ve tıbirler de görev aldılar.

Yapılan ayin sırasında Taksim Surp Hovhan Vosgeperan Korosu, Şef Zaven Agay yönetiminde ilahiler seslendirdi. Salgın nedeniyle cemaate kapalı olarak gerçekleştirilen ayin, Surp Hovhan Vosgeperan Kilisesi’nin sosyal medya sayfalarından canlı yayınla paylaşıldı.

Aziz Krikor Lusavoriç

Hristiyanlığın Ermeniler arasında yayılmasını sağlaması nedeniyle, Surp Krikor Lusavoriç’in relikleri (Kutsal Kemik parçaları) tüm hristiyan kiliseleri için büyük önem taşımaktadır. Her yıl, Aziz Krikor’un reliklerinin bulunması nedeniyle Ermeni Kiliselerinde anma ayinleri yapılmakta.

Adının anlamı “aydınlatıcı” olan Aziz Krikor Lusavoriç, 257 yılında Ermenistan’ın Eçmiyazin şehrinde dünyaya gelmiştir. Putperestliğin hakim olduğu bir dönemde yaşayan Surp Krikor Lusavoriç, imanı uğruna katlandığı işkenceler sonrasında atıldığı derin kör kuyudan 13 yıl sonra sapasağlam olarak çıkmıştır. Gerçekleşen mucize sonrasında, Surp Krikor Lusavoriç’in duasıyla Ermeni Kralı Dırtad yakalandığı amansız hastalıktan kurtulup, şifa bulmuştur. İyileşen ve İncil’in vaaz edilmesiyle aydınlanan Kral Dırtad ile tüm saray erkanı, vaftiz edilmiştir. Surp Krikor Lusavoriç’in ve Kral Dırtad’ın işbirliğiyle Ermenistan Krallığı 301 yılında, Hristiyanlık dinini resmi din olarak ilan eden ilk krallık olmuştur.

BioNTech Aşılarının Yeni Sevkiyatı Türkiye’de

Koronavirüs salgınıyla mücadelede yürütülen aşılama kampanyası kapsamında sevkiyat devam ediyor. Son olarak BioNTech'in ürettiği aşıların yeni sevkiyatı,...

65 Bin Yıl Önceki Duvar Resimlerini Neandertallerin Yaptığı Kanıtlandı

Bilim insanları, İspanya'nın güneyinde yer alan Cueva de Ardales mağarasındaki çizimlerin Neandertaller* tarafından yapıldığını kanıtladı. Yaklaşık 65...

Patlamanın Yıl Dönümü: Beyrut Limanı’na Anıt Heykel Açıldı

Geçtiğimiz yıl 4 Ağustos’ta Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamanın birinci yılına dair yapılan dev anıt heykel açıldı....

Gelecek Salgınlar İçin ”Evrensel Aşı” Çalışması

Bilim insanları, bir yıldan kısa bir süre içinde Covid-19 karşı etkili ve güvenli aşılar geliştirerek büyük bir...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi