4 Ağustos 2021 Çarşamba

Ermeni Katolik Kilisesi’nde İsa’nın Nurlu Görünümü Ayini

Türkiye Ermeni Katolik Kiliselerinde ”Vartavar Yortusu” (İsa’nın Nurlu Görünümü Bayramı) coşkuyla kutlandı.

Tarabya Surp Andon Kilisesi’nde, 11 Temmuz Pazar günü saat 11:00’de Başepiskopos Levon Zekiyan tarafından Kutsal Ayin gerçekleştirildi. 

Uzun süredir restorasyon nedeniyle, ayine ve duaya kapalı olan Tarabya Surp Andon Kilisesi, Surp Agop Hastanesi Vakfı’nın desteği ve Sayın Serope Çubukkeryan’ın katkılarıyla yenilendi. 

Kutsal Ayine, Muhterem Başrahip Vartan Kazancıyan, Hagop Sargavak Minasyan, Gisasargavak Jan Acemoğlu, tıbirler Can Yontan, Levon Yunkes ve Çetin Öğmen, eşlik ettiler.

Surp Hagop Hatanesi Vakfı Başkanı Bernard Sarıbay ve diğer vakıf üyeleri ile cemaat korona önlemlerine riayet ederek, ayine katılım gösterdiler. Başepiskopos Levon Zekiyan verdiği vaazda Surp Hagop Hastanesi Yönetim Kurulu’na ve Sayın Serope Çubukkeryan’a kilisenin restorasyonu için teşekkürlerini iletti. 

Taksim Surp Hovhan Vosgeperan Korosunun, Şef Zaven Agay yönetiminde ilahiler seslendirildiği Ayin, Taksim Surp Hovhan Vosgeperan Kilisesi’nin sosyal medya sayfalarından canlı yayınla paylaşıldı.

“İsa, yanına yalnız Petrus, Yakup ve Yakup’un kardeşi Yuhanna’yı alarak yüksek bir dağa çıktı. Onların gözü önünde İsa’nın görünümü değişti. Yüzü güneş gibi parladı, giysileri ışık gibi bembeyaz oldu. O anda Musa’yla İlyas öğrencilere göründü. İsa’yla konuşuyorlardı.” İncilde anlatılan bu olay, Ermeniler tarafından Vartavar Şenlikleri adıyla, dini törenlerden sonra halkın birbirini ıslatarak büyük bir coşku ve eğlence ile kutladığı bir bayramdır.

BioNTech Aşılarının Yeni Sevkiyatı Türkiye’de

Koronavirüs salgınıyla mücadelede yürütülen aşılama kampanyası kapsamında sevkiyat devam ediyor. Son olarak BioNTech'in ürettiği aşıların yeni sevkiyatı,...

65 Bin Yıl Önceki Duvar Resimlerini Neandertallerin Yaptığı Kanıtlandı

Bilim insanları, İspanya'nın güneyinde yer alan Cueva de Ardales mağarasındaki çizimlerin Neandertaller* tarafından yapıldığını kanıtladı. Yaklaşık 65...

Patlamanın Yıl Dönümü: Beyrut Limanı’na Anıt Heykel Açıldı

Geçtiğimiz yıl 4 Ağustos’ta Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamanın birinci yılına dair yapılan dev anıt heykel açıldı....

Gelecek Salgınlar İçin ”Evrensel Aşı” Çalışması

Bilim insanları, bir yıldan kısa bir süre içinde Covid-19 karşı etkili ve güvenli aşılar geliştirerek büyük bir...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi