2 Aralık 2021 Perşembe

Ermeni Kiliseleri ‘Aziz İlyas Peygamber’ Haftasını Kutladı

Ermeni Kilise takvimine göre, 30 Mayıs 2021 Pazar günü, “İlyas Peygamber” haftası kutlandı.

Patrikliğin Facebook sayfasından yayınlanan Kutsal Sunu Ayini (Surp Badarak), Galata Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi’nde Peder Zakar Koparyan eli ile gerçekleşti. Patrikliğin ruhani eğitim alanları Rab’bin Sofrası’na hizmet ettiler. İlahileri, patrikliğin Armaş korosu üyeleri seslendirdi. Ayin sonunda tüm Rab’de uyuyanlar için “Hokehankist” duaları okundu.

Yayının ardından, Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II, “Surp Yeğya” haftası ile ilgili Ermenice ve Türkçe vaazlar verdi. Türkçe vaazına başlarken bugünün, Ermeni Kilise takvimine alınışını açıkladı ve günün İncil okuma parçasını (Luka 4:14-30)’dan okuyarak yorumladı.

Patriğin Türkçe vaazından bazı başlıklar şöyle:

“Mucize, İmanın Sonucudur”

Mucize sipariş verilmez. Mucize imansızları imana getirmek için kullanılmaz. Mucize imanın sonucudur. Mucize imanlı insanlara verilir ve sadece imanlı insanlar mucizeyi görebilirler, gözlerinin önünde de olsa…

Ve her türlü kibir ve gurur insanı körleştirir ve gerçekleri görmesine engel olur. Ondan kurtulmalıyız.

İsa ışık olarak geldi, bütün karanlıklarımızı aydınlatmak için. Işık, karanlığa alışmış gözler için acıtıcıdır önce ama sonra görürsün, hakikati görürsün.

Sevgili kardeşlerim, bazen insanların içine böyle bir kibir düşer; Tanrı’ya inanmayacağım ben. İspatlasın Tanrı kendini bana. Niçin sana ispatlasın ki Tanrı kendini? İnanmazsan inanma! Toprak kurdusun sen. Evrenin milyarlarca sene içinde senin varlığın, tuttuğun kütle, yaşadığın ömür ne ki? Tanrı sana kendini ispatlasın. Tanrı kendini ispatlıyor, sen gör!

Tanrı burada, orada, heryerde. Bizim kabulümüze ihtiyacı yok. Bizim kabulümüzü istiyor çünkü biz hakikati bilelim ve hakikatin yollarında ilerleyelim diye. O zaman biz bir şekilde Tanrı’nın hakikatini bulacağız. Bakın Tanrı’ya inanmak yetmiyor. Tanrı’ya inanan bir dinin mensubu olmak da yetmiyor. Bireysel olarak bizim, hakiki Tanrı’yı bulmamız ve O’nu kabullenmemiz gerek.

Mucizeler, inancı zayıf olan insanları belki güçlendirmek için. Tanrı’nın gönderdiğine bir alamet, işaret olmak için belki var. Ama dünyayı kurtaracak olan asıl şey insanlıkta gerçekleşecek olan mucizedir. Nedir o? Ne yazılmış Yeşaya kitabında? <Rab’bin ruhu üzerimdedir çünkü O beni yoksullara müjdeyi iletmek için mesh etti. Tutsaklara serbest bırakılacaklarını, körlere gözlerinin açılacağını duyurmak için, ezilenleri özgürlüğe kavuşturmak ve Rab’bin lütuf yılını ilan etmek için beni gönderdi.> Mesih bunu yapacak. Mesih bunu yapmak için geldi. Mesih bunu yapıyor. Çünkü bu olmadan insanlığın kurtuluşu olmaz.

Evet sevgili kardeşler, Mesih’in hayatına getirmek istediği artıları almanı öneriyorum. Işığı al, hakikati al ve onu tanı ve onunla beraber hayatına yeni bir yön ver çünkü hakikatten sadece bu gün kaçabiliriz biz. Bir gün tekrar karşımıza bütün acı çıplaklığıyla dikilecek hakikat, şimdi dikilsin, şimdi eğilelim o hakikat önünde, bizim için yanlışı da söylese, bizim yanlışlarımızı da gösterse, acıtsa da gözlerimizi, kabul edelim. Ne mutlu gerçeği kabul edenlere, gerçekte kalın, gerçekle yaşayın, gerçeği yüceltin, gerçek sizi korusun. Amen.

İngiltere’nin Oscar Adayı, Türkiye’deki Kadına Yönelik Şiddeti Anlatan Belgesel Oldu

Türkiye’deki kadına yönelik şiddeti ele alan "Ölümüne Boşanmak" adlı belgesel film, İngiltere'de En İyi Uluslararası Uzun Metraj...

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi