fbpx
20 Temmuz 2024 Cumartesi

Ermeni Kiliseleri’nde Paskalya Ayini’nin Tekrarı “Nor Giragi” Pazarı

Kumkapı Dışı Surp Harutyun Kilisesi’nin İsim Günü ve “Madağ”ı

Ermeni Kiliseleri’nde (Gırgna Zadig) Paskalya Ayini’nin Tekrarı “Nor Giragi” Pazarı’nda Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II’nin sunduğu Kutsal Sunu Ayini ile Kumkapı Dışı Surp Harutyun Kilisesi’nin isim günü ve “Madağ”ı (Sevgi Sofrası) kutlandı.

Ermeni Apostolik Kilisesi takvimine göre, 7 Nisan 2024 Pazar günü, “Gırgna Zadig” veya “Nor Giragi” Paskalya Ayini’nin Tekrarı Yortusu ve Kumkapı Surp Harutyun Kilisesi’nin “Madağ”ı (Sevgi Sofrası) kutlandı. Kutsal Sunu ayinini, Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II sundu ve vaaz verdi.

Kutsal Sunu Ayini’nin ardından Patrik Sahak II’nin kilise bahçesinden “Khorhurt Khorhin” ilahisi ile kortej halinde kiliseye girişiyle başladı. Girişte “Hraşapar” duası ile sunak önüne gelindi. Burada Patrik Sahak II’nin elini yıkadı ve tövbesini Rahip Şınork’a ederek Sunağa çıktı.

Patrik Sahak II’nin sunaktaki yardımcılıklarını kilisenin din görevlisi Rahip Şınork Donikyan ve Kıdemli Peder Dırtad Uzunyan yaptılar. Diyakoslar Hıraçya Surenyan ve Vahram Lüleciyan, ast diyakoslar, kıdemli okuyucular ve okuyucular Rab’bin sofrasına hizmet ettiler. Günün İncil okuma parçasını Rahip Şınork okudu, Kutsal Kase’yi ise Vaftiz sunağından taşıyarak Kıdemli Peder Dırtad getirip Patrik Hazretleri’ne teslim etti.

Latin Katolik Kilisesi’nin İstanbul’daki Papalık Temsilcisi Episkopos Monsenyör Massimiliano Palinuro, Kilise vakfı başkanı Nazlı Danacıoğlu, yönetim kurulu üyeleri, bazı kilise vakıf başkanları, yöneticileri ve kalabalık inanlıların hazır bulunduğu ayinde ilahileri, kilisenin Varvaryan Korosu üyeleri ve Gedikpaşa Kilisesi Zıvartnots Korosu üyeleri Diyakos Adruşan Hallacyan yönetiminde seslendirdiler.

Kutsal Sunu Ayini sırasında Patrik Sahak II Ermenice ve Türkçe vaaz verdi.

Vaazların ardından Diyakos takdisi gerçekleşti. Daha sonra Rab’bin Duası okundu. Toplu tövbeyi Kıdemli Peder Dırtad yaptırırken “Der Voğormya” (Rab Merhamet et) ilahisinden sonra Hağortutyun (Komünyon) dağıtımına geçildi.

Kutsal Sunu’nun ardından kilisenin kurucusu, hayırsever Harutyun Amira Bezciyan ve tüm Rab’de uyuyanlar için Ayin-i Ruhani (Hokehankisd) duaları okundu, sonrasında Patrik Sahak II eli kilisenin Madağ’ı kutsandı, daha sonra Kortej halinde kilise bahçesine çıkıldı, burada Patrik Sahak II’nin son kutsaması ve hep birlikte söylenen Rab’bin duası ile tören son buldu.

Hristiyan Ailelerin Köye Girmesi Yasaklandı

Hindistan'ın Odisha eyaletinde Hristiyanlığı kabul eden yedi Hristiyan aile, köyden uzaklaştırıldı. Bölgedeki kabile tarafından uzaklaştırılan aileler, muson...

Malezyalı Hükümet Yetkilisi, Tanrı Sözü’nü Duyurmakla Suçlandı

Malezya Gençlik ve Spor Bakanı Hannah Yeoh, Müjde'yi (Tanrı Sözü) duyurmakla ve ülkede Hristiyanlığı yaymakla suçlandı. İddialar,...

Çin, Hristiyanlara Yönelik Daha Sert Kısıtlamalar Getirebilir

Çinli yetkililer, Haziran ayında Hristiyanlara yeni kısıtlamaların getirilmesi gerektiğini tartıştı.  Çin Komünist Partisi (ÇKP), ülkedeki yeraltı kilisesine giderek...

Terör Saldırılarında Onlarca Kilise Kapandı

Nijerya'nın orta kesiminde yer alan Plateau eyaletinde terör saldırıları nedeniyle 70 kilise kapatıldı. Christ in Nations Kilisesi’nden (COCIN)...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi