fbpx
19 Temmuz 2024 Cuma

Eyüp Surp Asdvadzadzin Ermeni Apostolik Kilisesi’nin Sevgi Sofrası Kutsal Sunu Ayini ile Kutlandı

Eyüp Surp Asdvadzadzin (Meryem Ana) Ermeni Apostolik Kilisesi’nin “Madağ”ı (Sevgi Sofrası), Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II riyasetindeki Surp Badarak (Kutsal Sunu) Ayini ile kutlandı. 

30 Haziran 2024 Pazar günü, Eyüp Surp Asdvadzadzin Kilisesi’nin “Madağ”ı kutlandı ve “Sevgi Sofrası” sunuldu. Kutsal Sunu Ayini’ne Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II riyaset etti ve vaaz verdi. 

Pazar ayini sabah duaları ile başladı. Sabah dualarının ardından Kilise’nin din görevlisi Peder Nerses Ayvazyan eli ile Kutsal sunu sunuldu. Diyakoslar ve Kıdemli Okuyucular Rab’bin Sofrası’na hizmet ettiler. 

Kutsal Sunu, “Khorhurt Khorin” ilahisi ile başladı. Peder Nerses halka dönüp tövbesini etti ve ardından sunağa çıktı. Günün İncil okuma parçasını Diyakos Hıraçya Surenyan okudu. Daha sonra Diyakos Saro Akçelyan Kutsal Kominyon’u getirdi ve Peder Nerses’e teslim etti. 

Eyüp Kilisesi Vakfı yönetim kurulu başkanı Sayat Muratoğlu, yönetim kurulu üyeleri, bazı Kilise vakıf başkanları, yöneticileri ve inanlıların hazır bulunduğu ayinde ilahileri Gedikpaşa Kilisesi Zıvartnots Korosu üyeleri, şefleri Diyakos Adruşan Hallaçyan yönetiminde seslendirdiler. 

Kutsal Sunu Ayini sırasında okunan Rab’bin Duası, “Dervoğormya” yakarışı ve Patrik Sahak II’nin yaptırdığı toplu tövbeden sonra Hağortutyun (Komünyon, Rabbin Sofrası) dağıtımına geçildi. 

Kutsal Sunu’nun sonunda Patrik Kadasetli Sahak II. Ermenice ve Türkçe vaaz verdi. Türkçe vaazından bazı bölümler şöyle;

Tanrı’nın krallığı Hristiyanlığın en önemli gündemidir. Tanrı’dan sonra gelen ikinci konu Tanrı’nın Krallığı’dır onun için Rab’bin Duası’nda İsa ne dedi; “Ey göklerde olan Babamız ismin mukaddes olsun” “Krallığın gelsin, gökte olduğu gibi yer yüzünde de Senin isteğin olsun” Çünkü bu gezegen kötüye aittir. Günahkar insanlar günahlarıyla hak kazandırıyorlar şeytana ve kötüye, bu dünya üstünde hak sahibi oluyorlar. Tanrı’nın işi bu kötü olanı geri çevirme işi. Yani biz Tanrı’nın mayasına sahip olalım. Şeytan’ın mayasına sahip olduk zaten doğar doğmaz, Adem’in günahı zaten bize geçiyor, şimdi Tanrı’nın mayasına sahip olmamız lazım, Tanrı’nın mayasının bize dokunması lazım, sonra o çoğalacak 3 ölçek hamur için. Niçin 3 ölçek? Çünkü insanda 3 boyut var, bedeni var, ruhu var ve bir de aklı var. Bu üçününde ancak Tanrıyla mayalandığında biz Tanrı’nın Krallığı’na ait olabiliriz ve kurtulabiliriz.

Peki Tanrı’nın mayası nedir? Tanrı’nın mayası İsa Mesih’tir. İsa Mesih bedenleşmiş Tanrı’dır, insan suretinde aramızda yaşamış, bize Tanrıyı açmış, Haç’taki ölümüyle günah borcunu ödemiş, kendi bedeniyle ve kanıyla Aziz Kutsal Sunu’yla son akşam yemeğiyle bize kendi bedenini ve kanını vermiş, vaftiz sırrıyla bizi kendisiyle barıştırmış, birleştirmiştir. Dolayısı ile İsa Mesih’tir dünyaya inmiş olan o maya ve bir şekilde bize dokunması lazım, ruhunda, aklında, bedeninde fark etmez yeter ki dokunsun, dokunursa çoğalır, çoğalmaya eğilimlidir.

Bedensel olarak mayalanmaya en uygun zaman çocukluğumuzdur, çocukluğumuzda biz Mesih’le mayalanmalıyız, onun için bebekleri vaftiz ederiz, Kutsal Ruh gelsin, İsa alsın bu bebekleri kendine benzetsin, ama deriz ki bu çocuğun mayalanması lazım, aklının da İsa Mesih’i tanıması lazım ruhunun da, onun için annesi babası, vaftiz babası ve Hristiyan toplumu bu çocuğun mayalanma sürecini devam ettirir, onun için biz kiliselerimizi ayakta tutuyoruz.

Vaazların ardından Patrik Sahak II, kilisenin “Madağ”ını kutsadı. Sonrasında Eyüp Kilisesi’ne hizmet etmiş din adamları ve hayırseverler için Hokehankisd (Ayin-i Ruhani) duaları okundu. Patrik Kadasetli Sahak II’nin söylediği “Bahbaniç” duası, hep birlikte söylenen Rab’bin Duası ve Patrik Sahak II’nin kutsaması ile tören son buldu. 

Kilise töreninin ardından tüm inanlılara Sevgi Sofrası sunuldu.

Hristiyan Ailelerin Köye Girmesi Yasaklandı

Hindistan'ın Odisha eyaletinde Hristiyanlığı kabul eden yedi Hristiyan aile, köyden uzaklaştırıldı. Bölgedeki kabile tarafından uzaklaştırılan aileler, muson...

Malezyalı Hükümet Yetkilisi, Tanrı Sözü’nü Duyurmakla Suçlandı

Malezya Gençlik ve Spor Bakanı Hannah Yeoh, Müjde'yi (Tanrı Sözü) duyurmakla ve ülkede Hristiyanlığı yaymakla suçlandı. İddialar,...

Çin, Hristiyanlara Yönelik Daha Sert Kısıtlamalar Getirebilir

Çinli yetkililer, Haziran ayında Hristiyanlara yeni kısıtlamaların getirilmesi gerektiğini tartıştı.  Çin Komünist Partisi (ÇKP), ülkedeki yeraltı kilisesine giderek...

Terör Saldırılarında Onlarca Kilise Kapandı

Nijerya'nın orta kesiminde yer alan Plateau eyaletinde terör saldırıları nedeniyle 70 kilise kapatıldı. Christ in Nations Kilisesi’nden (COCIN)...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi