29 Eylül 2023 Cuma

Fas’ta Deprem: Yüzlerce kişi Hayatını Kaybetti, Binalar Hasar Gördü

Fas İçişleri Bakanlığı, 6.8 büyüklüğündeki şiddetli bir depremin Fas’ın merkezinde meydana geldiğini ve en az 820 kişinin öldüğünü ve ölümlerin çoğunun ulaşılması zor olan dağlık bölgelerde olduğunu açıkladı.

20 saniye süren depremin merkez üssüne en yakın büyük şehir olan Marakeş sakinleri, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan eski şehirdeki bazı binaların çöktüğünü duyurdu. İçişleri Bakanlığı, televizyondan yaptığı açıklamada depremin Al Haouz, Ouarzazate, Marakeş, Azilal, Chichaoua ve Taroudant vilayetlerini vurduğunu belirterek sükûnet çağrısında bulundu.

Ülke Tarihindeki En Büyük Deprem

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu, depremin merkez üssünün Marakeş’in 71 km güneybatısındaki Yüksek Atlas Dağları’nda, 18,5 km derinlikte olduğunu açıkladı.

Fas Ulusal Jeofizik Enstitüsü, Marakeş kentinde meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremin ülke tarihinde son yüzyılın en büyük depremi olduğunu söyledi.

Fas resmi ajansı MNA’ya konuşan Enstitü Başkanı Cabur, depremin merkez üssünün Marakeş’in 80 kilometre güneybatısındaki El-Huz bölgesi olduğunu ve 400 kilometrelik alanda hissedildiğini belirtti.

BM sözcüsü Stephane Dujarric yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler Fas hükümetine, “Depremden etkilenen nüfusa yardım etmeye hazır olduklarını söyledi” ifadelerini kullandı.

Marakeş’ten gazeteci Noureddine Bazine durumu “korkunç bir gece” olarak tanımladı. Al Jazeera’ye verdiği demeçte, “Deprem olduğu anda kaos vardı, hala ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz çünkü çok ani oldu. Marakeş’te en fazla hasar eski şehirdeydi çünkü binalar kırılgan yapıları nedeniyle çökmeye meyilliydi” diyerek durumu belirtti.

AFAD Personelini Alarma Geçirdi

Türkiye Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Fas’tan bir yardım çağrısı gelmesi ihtimaline karşı sağlık, yardım ve arama-kurtarma kurumlarından 265 kişiyi alarma geçirdiğini açıkladı.

Rabat’taki yetkililerden talep gelmesi halinde Fas’a nakledilmek üzere 1.000 çadır tahsis edildiği belirtiliyor.

Ermeni Rahip, Karabağ’da Hristiyan Mirası için Endişeli

Peder David, Dağlık Karabağ'ın kadim Hristiyan mirası için endişe duyduğunu belirtti. 33 yaşındaki Ermeni rahip, Azerbaycan sınırındaki...

Ortaköy Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi’nde, Kutsal Sunu Ayini

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II. Ortaköy Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi'nde, Surp Badarak (Kutsal Sunu) Ayini'ne riyaset...

Hristiyan Hemşire, Dine Hakaret Suçlamaları Sorununa Değindi

Pakistan'da dine hakaret suçlamasıyla karşılaşan Hristiyan hemşire, Kuzey Amerika'da yeni bir hayata başladı.32 yaşındaki Tabitha Nazir Gill’in...

Medya, Tanrı Sözü’nü Duyurma Aracı Olarak Kullanılıyor

Hindistan'da Diyakonlar Medyayı Müjdeleme Aracı Olarak Kullanmayı ÖğreniyorSt. Peter's Papalık Enstitüsü'nden kırk diyakon, Hindistan Katolik Episkoposlar Konferansı...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi