11 Nisan 2021 Pazar

Feriköy Surp Vartanants Ermeni Kilisesi’nde Aziz Vartanants Günü Kutlandı

481 yılından bu güne dek her yıl kutlanan Aziz Vartanats günü, tüm dünya Ermeni apostolik kiliselerinde olduğu gibi hem Türkiye Ermeni Apostolik kilisesinde, hem de Feriköy Surp Vartanants Ermeni kilisesinde kutlandı.

Patriklik Ruhani Kurul Başkanı Episkopos Sahak Maşalyan’ın riyaset ettiği kutsal sunu ayinini Peder Zohrab Civanyan gerçekleştirirken , ayine Diakos Setrak Davuthan, Diakos Armenak Kazancıyan, ilahileri ile de Feriköy Surp Vartanants Kilise Korosu Adruşan Hallacyan yönetiminde eşlik ettiler.

Episkopos Maşalyan, günün tarihi ve ruhsal anlamını belirten vaazında Ermenilik ve Hristiyanlığın bir bütün olduğunu ve kilisenin önemini anlattı.

Ayinin sonunda ise, 451 yılında Pers’ler ve Ermeni’ler arasındaki Vartanants Savaşı’nda şehit düşen Komutan Vartan ve Hristiyanlık uğruna şehit düşenler için dua okundu.

Törenden sonra Feriköy Kilisesi Yönetim Kurulu tarafından, Episkopos Sahak Maşalyan, Rahip Şınork Donikyan, Peder Antreas Hagopyan, Peder Kevork Çınaryan, Peder Sarkis Kuyumcuyan, Peder Zohrab Civanyan, diakoslar ve kilise korosu üyelerine teşekkür yemeği verdiler.

Aziz Vartanants Günü’nün Önemi Nedir?

451 yılında Pers Hükümdarlığı altındaki Ermeni halkına, Hristiyanlık’tan vazgeçip ateşe tapmaları için baskı yapılması sonucunda meydana gelen savaşta, 300 bin kişilik Pers ordusu karşısında 60 bin kişilik Ermeni ordusu bir gün süren savaşı kaybeder ve Başkomutan Vartan ve Ermeni prensleri dahil bin 36 şehit verilir.

Arından başa geçen Pers Kralı Ermenilerden hem vergi hem de asker toplayamadığı için Roma İmparatorluğu’na karşı oluşabilecek bir savaşta karşısına almamak için onların özgürce Hristiyan olarak yaşamalarına karar verir. Bu olay Ermeni tarihine kaybedilerek kazanılmış bir zafer olarak geçer.

Ermeni Kilisesi’nde 481 yılından itibaren bu olay kilise takvimininde yer alarak her yıl Büyük Oruç dönemi başlangıcı olan Karnaval Günü’nden önceki Salı günü kutlanır. Perşembe günü ise Aziz Vartanants, prensler ve sivil şehitler günü olarak kutlanır.

Kaçırılan 39 Nijeryalı Öğrenciden Beşi Serbest Bırakıldı

Mart ayında Nijerya’nın Kaduna Eyaleti’ne bağlı Mando'daki Federal Ormancılık Koleji'nden kaçırılan 39 Nijeryalı öğrenciden beşinin serbest...

Ermeni Patrikliğine Bağlı Kiliselerde Bütün Törenler Askıya Alındı

Türkiye Ermenileri Patrikliği tarafından yapılan son duyuru ile, yeni bir talimata kadar, Patrikliğe bağlı kiliselerde Surp Badarak...

Metropolit Konstantin Harisiadis Vefat Etti

Rum Ortodoks Patrikliği’nin en kıdemli metropolitlerinden İznik Metropoliti Konstantin Harisiadis’in vefat etti. İznik Metropoliti'nin vefatı sadece Rum...

Ortodoks Halkına Yönelik Saldırılar Artarak Devam Ediyor

Son zamanlarda çeşitli ülkelerde barışçıl Ortodoks halkına yönelik bir dizi rahatsız edici saldırılar oldu. "Ukrayna Ortodoks Kilisesi"nin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi