fbpx
23 Mayıs 2024 Perşembe

Feriköy Surp Vartanants Kilisesi’nin Sevgi Sofrası ve Kutsal Sunu Ayini

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II, Feriköy Surp Vartanants Kilisesi’nin Sevgi Sofrası (Madağ) gününde Surp Badarak’a (Kutsal Sunu Ayini) riyaset etti ve vaaz verdi. 

05 Kasım 2023 Pazar günü, Feriköy Surp Vartanants Ermeni Apostolik Kilisesi’nin ve Feriköy Merametçiyan Okulu’nun geleneksel yıllık Sevgi Sofrası (Madağ) günü, Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II’nin riyasetinde, kilisenin din görevlisi Peder Şirvan Mürzyan eli ile sunulan Surp Badarak ayini ile gerçekleşti. 

Surp Badarak, Khorurt Khorin ilahisi ile başladı. Peder Şirvan tövbesini ettikten sonra sunağa çıktı. Diyakoslar Sayat Çınaryan, Armenak Kazancıyan, Astdiyakos Bared Balıkçıoğlu, kıdemli okuyucular ve okuyucular Rab’bin Sofrası’na hizmet ettiler. Diyakos Armenak önce günün İncil okuma parçasını okudu ardından Kutsal Kase’yi getirdi. 

Feriköy Surp Vartanants Kilisesi vakfı başkanı Manuk Öğer, yönetim kurulu üyeleri, bazı Kilise vakfı başkanları ve yöneticileri, Merametçiyan okulu müdürü, öğretmenleri, öğrencileri ve inanlıların hazır bulunduğu ayinde ilahileri, Kilisenin Vartanants Korosu üyeleri şefleri Sibil Arsenyan yönetiminde seslendirdi. 

Surp Badarak sırasında toplu tövbeyi Patrik Sahak II yaptırdı. Sonrasında Hağortutyun (Komünyon) dağıtımına geçildi. 

Surp Badark’ın ardından Patrik Sahak II Ermenice vaaz verdi. Vaazına, “Ben kutsalım, sen de kutsal olacaksın” cümlesi ile başlayarak özetle kutsallık fikrine ve önemine vurgu yaptı, insanın kalbinin bazen kirlendiğini ve kutsallaştırılması gerektiğini söyledi. “Tanrı kutsaldır ve yarattıklarının kutsallığı ancak Tanrı’nın kutsallığının bir parçası olmakla mümkün olacaktır. Tanrı’ya yaklaştığımızda Tanrı bizi siler ve paklar” dedi.
Vaaz sonunda Patrik, Amerika’da ikamet eden, eski İstanbullu Herman Hıntiryan’ın Patriklik Makamı ve Ermeni toplumu kurumlarına yönelik hayırseverliğini takdirle anlattı. 

Vaazdan sonra okunan takdis yazısının ardından Hıntiryan çiftini takdis eden Patrik Sahak II, Herman Hıntiryan’a Patriklik Makamı Şeref Nişanı madalyasını taktı. 

Daha sonra Kilisenin Rab’de uyuyan hayırseverleri, destekçileri ve tüm Rab’de uyuyanlar için “Hokehankisd (Ayin-i Ruhani)” duaları okundu. Patrik Kadasetli Sahak II. Kilisenin “Madağ”ını kutsadı. Hep birlikte söylenen Rab’bin Duası ve Patrik Sahak II’nin son kutsaması ile tören son buldu. 

Batı, Filistin Halkının Çektiği Acılara Karşı Duyarsız Değil

Gazze'ye yönelik acımasız saldırılar, Batı'da Filistin halkının çektiği acılara karşı duyarsızlığa son verdi. Çok uzun bir süre boyunca...

Yeruşalim’de Adalet ve Barış için Dualar Edildi

Yeruşalim’de Filistinli Hristiyanların yaşadığı bölgede yer alan Beit Sahour Cemaati'nin Saint Mary Alphonsine bahçesinde, 19 Mayıs Pazar...

İklim Değişikliğinin Etkileri Üzerine Fotoğraf Sergisi Açıldı

Aziz Petrus Meydanı'nda, iklim değişikliğinin etkilerini anlatan ve Tanrı'nın yaratıcı işlerini gösteren ‘Değişiklikler’ adlı fotoğraf sergisi açıldı. Dicastery...

Tarihi Manastır Kaderine Terk Edildi

Van Gölü'ne karşı ihtişamlı güzelliğiyle bilinen ve 700 yıl önce yapıldığı tahmin edilen Van'ın Gevaş ilçesindeki tarihi...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi