fbpx
23 Mayıs 2024 Perşembe

Fransa Devlet Radyosu, “Hristiyan” Kelimesini Yasakladı

Fransa devlet radyosu, ”Hristiyan” kelimesi kullanıldığı için ”Doğu’da Hayır İşleri” kurumunun hazırladığı kampanya reklamını yayınlamayı reddetti.

Hristiyanlara çeşitli alanlarda destek sağlayan kâr amacı gütmeyen ”Doğu’da Hayır işleri” Kurumu, Noel’e özel kampanyaları duyurmak için bir reklam yayını hazırladı. Reklamın Fransa devlet radyosu üzerinden halka duyurulması planlanıyordu. Fakat Fransa Inter adlı devlet radyosu, kurumun hazırladığı Noel reklam kampanyasının içerisinde ”Hristiyan” kelimesi kullanıldığından yayına izin vermedi. Bunun üzerine açıklama yapan radyo yetkilileri yayın için tek koşul, yasaklı kelime olarak belirledikleri, ”Hristiyan” tabirinin çıkarılmasını gerektiği söylediler.

Fransa devlet radyosu yayın yönetmenliği gereğince, reklam içerikleri dini, felsefi ve politik herhangi bir unsur içermemeli.

Fransa devlet radyosunun 30 eylülde yayına çıkan ve ”Doğu’da Hayır işleri” Kurumunun katılım sağladığı Lübnan’ı desteklemek amacıyla başlattığı kampanya dinleyiciler tarafından büyük tepkiler almasına neden oldu.

İsa Mesih barışımızdır

Fransa Inter adlı devlet radyosu reklamlarında dini, felsefi ve politik herhangi bir unsurun kullanımını tamamen yasakladı.

Fransa devlet radyosu yaşanan polemiği çözmeye niyetli olmadığını ve dinleyiciler arasından bu denli yaşanan fikir ayrılıkları yüzünden oldukça üzgün olduğunu açıkladı.

“Doğu’daki hayır işleri” Kurumu, Doğudaki Hristiyanlar dahil diğer birçok dine mensup insanlarına yardım eden insani hizmetlerin bahsetmenin, dinleyicilerin inançlarına neden ve ne şekilde hakaret olarak sayıldığına hala anlam veremediğini aktardı. (O.D/cnl.news)

Batı, Filistin Halkının Çektiği Acılara Karşı Duyarsız Değil

Gazze'ye yönelik acımasız saldırılar, Batı'da Filistin halkının çektiği acılara karşı duyarsızlığa son verdi. Çok uzun bir süre boyunca...

Yeruşalim’de Adalet ve Barış için Dualar Edildi

Yeruşalim’de Filistinli Hristiyanların yaşadığı bölgede yer alan Beit Sahour Cemaati'nin Saint Mary Alphonsine bahçesinde, 19 Mayıs Pazar...

Kiliseye Zarar Veren Kişi için İnananları Dua etmeye Çağırdı

'Hristiyan olmak budur' Peder, grafitiler çizerek kilise binasına zarar veren kişi için dua edilmesini istedi.  Amerika Birleşik Devletleri'nin...

İklim Değişikliğinin Etkileri Üzerine Fotoğraf Sergisi Açıldı

Aziz Petrus Meydanı'nda, iklim değişikliğinin etkilerini anlatan ve Tanrı'nın yaratıcı işlerini gösteren ‘Değişiklikler’ adlı fotoğraf sergisi açıldı. Dicastery...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi