27 Şubat 2021 Cumartesi

Fransa’da Rum Ortodoks Kilisesi’nde Saldırı

Polis kaynaklarına göre ülkenin güneyindeki Lyon kentinin 7. bölgesinde Rum Ortodoks Kilisesi yakınlarında saldırı düzenlendi. 

Saldırganın av tüfeğiyle 54 yaşındaki Rum rahibi kiliseyi kapatırken vurduğu ve sonra firar ettiği öğrenildi. 54 yaşındaki rahip ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

Güncelleme: Rahibin karnından iki kez vurulduğu ve durumunun ağır olduğu öğrenildi. Firar eden kişiyi arama çalışmaları sürerken, Lyon’un 3. bölgesinde bir kebapçı dükkanında bir kişi gözaltına alındı.

Görgü tanıklarının ifadesine göre saldırgan, ”1.90 boyunda, uzun siyah yağmurluk ve siyah şapka” giyiyordu.

Fransız İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, çok sayıda polisin sevk edildiği kilise ve çevresi güvenlik çemberine alındığını, acil servislerin olay yerinde olduğunu ve yoldan geçenlere bölgeden uzak durmalarını söyledi. Ülke genelinde güvenliği önlemleri arttırıldı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Charles Michel, ”Lyon’daki bu iğrenç saldırıyı kınıyoruz. Aklımız, yaşamla ölüm arasındaki rahipte. Avrupa’da vicdan özgürlüğü herkes için geçerli ve buna saygı duyulmalıdır” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Perşembe günü, ülkenin güvenlik tehdidi uyarısının en üst düzeye çıkarıldığını duyurmuş, Sentinelle Operasyonu kapsamında ülke genelinde fazladan 4.000 askerin konuşlandırıldığını ve seferber edilen toplam asker sayısını 7.000’e çıkardığını söylemişti.

Pazar günkü Azizler Günü’nden önce kiliselerde ve diğer dini mekanlarda güvenlik de artırıldı. Pazartesi günü yarıyıl tatilinin ardından açılacak okulları korumak için 120 polis daha görevlendirildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan Açıklama

SAT-7 TÜRK’ten Türkiye Ermenileri Kadasetli Patrik Sahak II’ye Ziyaret

SAT-7 TÜRK Genel Müdürü Melih Ekener, Program Müdürü Cüneyt Arıkan’ı, Sosyal Medya Müdürü Ümit Teymur’u ve Yönetim...

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Zorla Kısırlaştırılan On Binlerce Kadına Tazminat Ödenecek

Peru'da zorla kısırlaştırıldığını söyleyen on binlerce kadına tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.1996'da eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori'nın, "yoksulluğu azaltmak"...

Dünyanın En Eski DNA’sı Tespit Edildi

Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, İsviçreli bilim insanları Sibirya’da bulunan üç mamut dişinde dünyanın en eski DNA’sını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi