21 Nisan 2021 Çarşamba

Fransa’da Saldırılar Sonucu Birçok Tarihi İkona Hasara Uğradı

Fransız haber ajanslarının verdiği bilgilere göre, Katolik kiliselere karşı, Şubat ayından bu yana en az 10 saldırı eylemi gerçekleşti. Saldırganlar ülkenin dört bir yanında bulunan Katolik kiliselerin içerisindeki heykelleri parçaladılar, sunak örtülerini yaktılar, efkaristiyaya hakaret ettiler ve dini ögelere saygısızlık yaptılar.

4 Şubat günü Yvlines’de yer alan Aziz Nicholas Katolik Kilisesi’nin bahçesinde bulunan Kutsal Bakire Meryem heykeli yere indirildi.

Aynı kilisede daha önceleri de sunak haçının yere fırlatıldığı ve sandalyelerin kırıldığı bildirildi.  

Hoşgörüsüzlük ve ayrımcılık ile ilgili araştırma yapan bir kuruluş, 10 Şubat günü Aziz Nicholas Kilisesi’nde gerçekleştirilen bir saldırıyı daha belgelemişti.

5 Şubat’ta, Fransa’nın güneyinde yer alan Lavaur’daki Aziz Alain Katedrali’nde sunak örtüsü yandı ve yangın çıktı. İtfaiye ekiplerinin müdahalesi sonucu söndürülen yangının ardından birçok haç ve heykelin zarara uğradığı tespit edildi. Ateşten çıkan duman sebebi ile ise sunak ve duvarlar büyük zarar gördü.

Yerel kaynaklara göre, 800 yıllık tarihe sahip olan kilisede yakın zamanda bir tadilat yapılmıştı.

Aziz Nicholas Kilisesi ve Aziz Alain Katedrali’ndeki vandalizm saldırılarının ardından polis geniş çaplı bir soruşturma başlattı.

(catholicnewsagency)

Haitili Episkoposlar, Katolik Rahiplerin ve Rahibelerin Kaçırılmasını Kınadı

Pazar günü Haiti'de yedi Katolik rahip ve rahibe fidye için kaçırıldı.Beş rahip ve iki rahibe başkent Port-au-Prince...

Jamaika Kilisesi’ne Kadına Yönelik Şiddet Uygulamalarına Karşı Çağrı

Batı Hint Adaları Başepiskoposu Howard Gregory, Jamaika'daki Kiliseyi, bazı uygulamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırmak için kullanıldığını kabul...

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya'daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin...

George Floyd Davasında Karar Açıklandı

ABD'de siyahi George Floyd'un öldürülmesiyle ilgili davada eski polis Derek Chauvin, hakkındaki 3 suçlamanın tamamından suçlu bulundu.ABD'nin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi