15 Mayıs 2021 Cumartesi

Fransız Yetkililerden Papa’ya Afrika Uyarısı

Fransız Savunma Bakanlığı’ndan Yetkililer Papa Françesko’nun 29-30 Kasım’da Afrika’ya yapacağı ziyareti için uyarıda bulundu. Çünkü toplam 900 Fransız askerinin Papa’nın güvenliğini sağlamayı garanti edemediklerini belirtti.

Vatikan sözcüsünün yaptığı açıklamada, daha önce hiçbir Papa’nın güvenlik yüzünden ziyaretini iptal ettiği bildirisi yapılmadığı ve Françesko  Orta Afrika Cumhuriyetleri’nin büyük bir kısmını içeren Kenya ve Uganda ziyaretlerini durdurma konusunda kararlı gözüktüğünü belirtti.

“ Kararı Papa verecek.” diyen sözcü Ciro Benedettini, “ Kutsal Baba kendisi için endişeli değil, ziyareti için başkalarının hayatlarını riske atmak istemiyor.” dedi.

Paris merkezli Le Monde gazetesi, Fransız Savunma Bakanlığı yetkililerinin askeri gücün  güvenliği sağlamak için yeterli olmadığını, ziyaretin “yüksek riskli” olarak kabul edildiğini  bildirdi. Eğer Françesko ziyaretini yaparsa, ilk defa bir Papa savaş ortasında olan bir ülkeyi ziyaret etmiş olacak.

Fransız misyonu ötesinde, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Fransa kadar büyük bir coğrafyaya sahip bir ülkede bir barış gücü olarak hareket eden Birleşmiş Milletler şemsiyesi altında şu anda 10 bin 806 üniformalı personeli var.

2 binden fazla takviye gücün 13 Aralık’ta yapılacak olan referandumun gelmesi planlanıyor, ancak bunlar Papa’nın ziyareti için çok geç olacak.

(cruxnow.com/BA)

Kartal Surp Nişan Kilisesi Vakfı Başkanı Ohannes Sahakoğlu’nun Cenaze Töreni Gerçekleşti

Kapalıçarşı gümüşçü esnaflarından aynı zamanda Kartal Surp Nişan Ermeni Apostolik Kilisesi Vakfı Başkanı Ohannes Sahakoğlu, uzun süredir...

İtalyan Episkopos Silahlı Saldırıya Uğradı

Papa Françesko tarafından yakın zamanda Güney Sudan’a görev yapmak üzere gönderilen dünyanın en genç Katolik Episkoposunun silahlı...

Pastör Loran Mann, 74 Yaşında Hayatını Kaybetti

God in Christ Kilisesi (COGIC) pastörü ve TV haber muhabiri Loran Mann, 74 yaşında hayatını kaybetti.Haber muhabiri...

İran’da Hristiyan Nüfusu, Rejimin Baskılarına Rağmen Artıyor

İran asıllı İngiliz vatandaşı Nazanin Zaghari-Ratcliffe'in cezalandırılmasının İran'da dini özgürlüğün daha da kısıtlanmasına yol açabileceğine dair korkular...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi