4 Mart 2021 Perşembe

Fransız Yetkililerden Papa’ya Afrika Uyarısı

Fransız Savunma Bakanlığı’ndan Yetkililer Papa Françesko’nun 29-30 Kasım’da Afrika’ya yapacağı ziyareti için uyarıda bulundu. Çünkü toplam 900 Fransız askerinin Papa’nın güvenliğini sağlamayı garanti edemediklerini belirtti.

Vatikan sözcüsünün yaptığı açıklamada, daha önce hiçbir Papa’nın güvenlik yüzünden ziyaretini iptal ettiği bildirisi yapılmadığı ve Françesko  Orta Afrika Cumhuriyetleri’nin büyük bir kısmını içeren Kenya ve Uganda ziyaretlerini durdurma konusunda kararlı gözüktüğünü belirtti.

“ Kararı Papa verecek.” diyen sözcü Ciro Benedettini, “ Kutsal Baba kendisi için endişeli değil, ziyareti için başkalarının hayatlarını riske atmak istemiyor.” dedi.

Paris merkezli Le Monde gazetesi, Fransız Savunma Bakanlığı yetkililerinin askeri gücün  güvenliği sağlamak için yeterli olmadığını, ziyaretin “yüksek riskli” olarak kabul edildiğini  bildirdi. Eğer Françesko ziyaretini yaparsa, ilk defa bir Papa savaş ortasında olan bir ülkeyi ziyaret etmiş olacak.

Fransız misyonu ötesinde, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Fransa kadar büyük bir coğrafyaya sahip bir ülkede bir barış gücü olarak hareket eden Birleşmiş Milletler şemsiyesi altında şu anda 10 bin 806 üniformalı personeli var.

2 binden fazla takviye gücün 13 Aralık’ta yapılacak olan referandumun gelmesi planlanıyor, ancak bunlar Papa’nın ziyareti için çok geç olacak.

(cruxnow.com/BA)

Uyanış Gençliği, Sosyal Medya Üzerinden Bir Araya Geldi

Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle yüz yüze bir araya gelemeyen Uyanış Gençliği, 27 Şubat Cumartesi günü çevrimiçi olarak yeniden...

Belarus’taki Yetkililer, ‘Katolik Yardım Girişimi’ni Durdurdu

Belarus'taki yetkililer, düşük gelirli ailelere yardım etmek için kurulan Katolik Yardım Girişimi'nin faaliyetlerini durdurdu.Belarus'daki yetkililer tarafından alınan...

Tutuklanan 70 Hristiyan Serbest Bırakıldı

Christian Solidarity Worldwide, Doğu Afrika'nın kuzeyindeki bir Ülke olan Eritre'nin 70 Hristiyanı serbest bıraktığını bildirdi.Hristiyanlardan altmış dördü...

Patrik Sahak II, ‘İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı’na Katıldı

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, Ankara'da gerçekleşen ''İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı''na Katıldı.Konu ile...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi