4 Ağustos 2021 Çarşamba

G7 Zirvesi’nde Hristiyanlar, Bölgedeki Haçları Çöplerle Süsledi

G7 zirvesi sırasında Birleşik Krallık St Ives’deki Hristiyanlar, İsa Mesih’in günahlarımızı kaldırdığını sembolize etmek için bölgedeki haçları çöplerle süsledi ve binlerce ziyaretçiye broşür dağıttı.

Yerel vaiz William Thomas, bazı insanların görüntü karşısında şok olabileceğini söyleyerek, ‘‘Çarmıh, reddedilmişliğin sığınağıdır. Hristiyanlar olarak her birimizin hayatında çöpler olduğunu kabul ediyoruz. Korku, kaygı, kıskançlık, affedememe, kin ve bencillik gibi yüreğimizden atamadıklarımız hayatımızı çöpe çeviren kısımlardır. Haça baktığımızda boş olduğunu görürüz. Çünkü İsa Mesih çöplerimizi aldı, taşıdı ve sonsuza dek gömdü’’ ifadelerinde bulundu.

Dünyanın en gelişmiş yedi ekonomisinin bir araya geldiği G7 Zirvesi, 11-13 Haziran tarihleri ​​arasında İngiltere Cornwall’da toplandı. Zirvede, devam eden salgın, iklim değişikliğiyle mücadele ile serbest ve adil ticaretin desteklenmesi konuları ele alındı.

William Thomas, çöplerle süslenmiş olan haçın aynı zamanda bu sorunların üstesinden gelmenin önemini de simgeleyeceğini söyledi. Thomas, ‘‘COVID-19’un ve eşitsizliğin dünya çapındaki yıkıcı etkisini hepimiz biliyoruz. İklim değişikliğinin ve etkilerinin de farkındayız. Sahilde, kıyılarımıza dökülen çöplerin etkilerini hissediyoruz’’ dedi. Çöplerle kaplı bir haça bakmanın zor olduğunu söyleyen Thomas, ‘‘Haç, bizler için bağışlamanın ve umudun sembolüdür. Haç, tövbenin sembolüdür, ancak onu çöple kaplamak her şeyle çelişiyor gibiydi’’ dedi.

Thomas, St Ives ve Carbis Körfezi’ndeki diğer yerel vaiz ve kiliselerle birlikte, bu girişimin Hristiyanlık hakkında konuşmasını teşvik edeceğini düşünüyor. Thomas, ‘‘Gerçek umut, haçta bulunuyor. Bu haç, istemediğimiz yükleri sevgiyle ortadan kaldıran İsa’ya verebileceğimi gösteriyor. Çöplerimizi kaldıran İsa Mesih, bizlere yaşam ve şifa verir. G7 Zirvesi boyunca, Carbis Bay ve St Ives Kilisesi, insanların yalnızca yaratışının güzelliğini deneyimlemelerini değil, aynı zamanda İsa Mesih’te bulunan yeni umudu paylaşmalarını da istiyor’’ dedi. (premierchristian)

BioNTech Aşılarının Yeni Sevkiyatı Türkiye’de

Koronavirüs salgınıyla mücadelede yürütülen aşılama kampanyası kapsamında sevkiyat devam ediyor. Son olarak BioNTech'in ürettiği aşıların yeni sevkiyatı,...

65 Bin Yıl Önceki Duvar Resimlerini Neandertallerin Yaptığı Kanıtlandı

Bilim insanları, İspanya'nın güneyinde yer alan Cueva de Ardales mağarasındaki çizimlerin Neandertaller* tarafından yapıldığını kanıtladı. Yaklaşık 65...

Patlamanın Yıl Dönümü: Beyrut Limanı’na Anıt Heykel Açıldı

Geçtiğimiz yıl 4 Ağustos’ta Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamanın birinci yılına dair yapılan dev anıt heykel açıldı....

Gelecek Salgınlar İçin ”Evrensel Aşı” Çalışması

Bilim insanları, bir yıldan kısa bir süre içinde Covid-19 karşı etkili ve güvenli aşılar geliştirerek büyük bir...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi