fbpx
13 Temmuz 2024 Cumartesi

Galata Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi ve Getronagan Lisesi’nin Yıllık Sevgi Sofrası

Galata Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi ve Getronagan Lisesi “Madağ”ı (Sevgi Sofrası), Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II riyasetindeki Surp Badarak (Kutsal Sunu) Ayini ile kutlandı. 

Kumkapı Patriklik Merkez Surp Asdvadzadzin Kilisesi’nde 12 Kasım Pazar günü, Galata Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi ve Getronagan Lisesi yıllık “Madağ”ı kutlandı. Patrik Sahak II, ayine riyaset etti ve vaaz verdi. 

Galata Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi’nin Din görevlisi Peder Şirvan Mürzyan eli ile sunulan Surp Badarak’ta Diyakos, astdiyakos, kıdemli okuyucu ve okuyucular Rab’bin Sofrası’na hizmet ettiler. Günün İncil okuma parçasını, kıd.okuyucu Herman Kır okurken, Kutsal Kase’yi Diyakos Rober Küçükakbulut getirdi. 

Galata Kilisesi Vakfı yöneticileri, Getronagan Lisesi müdürü, öğretmenleri, öğrencileri, bazı Ermeni Vakıf başkanları, yöneticileri, hayırseverler ve inanlıların hazır bulunduğu ayinde ilahileri, Getronagan Korosu üyeleri, Ovsanna Kalender yönetiminde seslendirdiler. 

Surp Badarak sırasında toplu tövbeyi Patrik Hazretleri yaptırdı. Daha sonra “Hağortutyun” (Komünyon) dağıtımına geçildi. 

Surp Badarak’ın ardından Patrik Sahak II, Ermenice ve Türkçe vaaz verdi. Türkçe vaazından bazı bölümler şöyle;

İsa bir şehre geldiğinde kalabalıkla beraber yürüyor, bir insan selinin içinde gidiyor, birdenbire duruyor İsa ve diyor ki; “Birisi bana dokundu” orda bir kadın vardı, ağlayarak diz çöktü önünde ve “ben dokundum, kanamalı hastaydım, dokundum ve iyileştim” dedi. İsa kadına diyor ki; “Cesaretlen kızım İmanın seni kurtardı”. İmanın gücünü tekrar anlatmak istemiyorum, başka bir konuyu açmak istiyorum. Şu soruyu sorarak; Bu kadım böyle bir İmanı nereden edindi? Öyle ya hiç bir şey kendiliğinden olmaz. Buradaki okuyuculara soruyorum, siz yıllardır Kilise’ye gelip ilahi okumayı nerden öğrendiniz? Sizler Kilise’ye gelip dua etmeyi nerden öğrendiniz? Bu kadın nerden öğrenmişti İsa’nın eteğine dokunursam iyileşirim demeyi? İsa ile oturup sohbet etmişliği yok, belki mucizelerini görmüşlüğü de yok ama işitmiş, birileri ona anlatmış ve o anlatılanlarla içinde bir İman büyümüş. Pavlus “İman işitmekle gelir” diyor. İşitmek birilerinin konuşmasıyla olur, eğer konuşulmazsa nasıl işitip İman edecekler? Sevgili kardeşlerim Ermeniliğimizde İman azalıyor. Özellikle pandemiden sonra Kiliseye gelmeler daha da azalmaya başladı, gençleri, çocukları az görüyoruz, benim zamanımda orta yaş vardı şimdi onlar da yok, 55 yaşın üzerinde insanlar geliyorlar kiliseye. Bu ölüm işaretidir ve Patriğiniz olarak alarmı çalmak zorundayım. Peki bunun nedeni ne? İman eksik. Peki İman niye eksik? Çünkü konuşanlar yok. Din konusu olduğunda hepimizin ağzına fermuar çekilmiş. Her şeyi konuşuyoruz ama İmandan söz etmiyoruz. İsa Mesih’den söz etmiyoruz. Peki bu İman uyanmazsa bu Kiliseler nasıl dolacak. İnsan İman etmediği bir şeye uzun süre gitmez. Bu inanç da işiterek olur. Bu imanlı kadın İsa’nın ününü duymuştu, anlatılanları duydu ve inandı, o inancı mucizeyi gerçekleştirdi. Ne zannediyorsunuz, çağlar boyu halkımız Hristiyan olarak kaldı, Ermeniliğini korudu okuma yazma bildiği için mi? Hayır. İmanlı oldukları için. Nenelerinden, Dedelerinden duydukları İncil’i içselleştirdikleri için. Onun için sevgili kardeşlerim İman sözünü çoğaltacağız.

İman eyleme iter bizi. Kadın İman etti ve o kadar kalabalığın içine girdi İsa’nın eteğine dokundu. Biz İman ettiğimiz şeyler için mücadele etmeliyiz. Sesimiz işitilmeli, tanıklığımız duyulmalı. Öyle ki bizi gelecek nesillere vereceğimiz en büyük hazinelerden birisi de Hristiyanlığımızdır. İsa Mesih’i bütün nesiller tanımalı. İsa Mesih, tarihin en büyük şahsiyetidir. İsa Mesih tarihin tam ortasındadır. İsa’dan önce ve İsa’dan sonra, tarihi ikiye böler. Dünyada en çok bilinen isim Kendisi’dir, sözleri en etkili olmuş öğretmen Kendisi’dir, O’nun sözleri kitaplaşıp İncil olduğunda, dünyada en çok dile çevrilen, basılan, satılan kitaptır. Sözleri hala tap taze, dolayısıyla biz bu İmanla bu günlere geldik, bu İman bizi güçlendirdi.

Kilisemiz için gelin dua edelim, yeni bir İman nefesi üflensin bize, yenilenelim, güçlenelim, omuzlarımız yeniden genişlesin. Rab hepinizi kutsasın.

Vaazların ardından Dünya Ermenileri Katolikosu Karekin II’nin tahta çıkışının yıldönümü sebebi ile “Hayrabedagan Mağtank” (Pederane dilek) okundu. 

Sonrasında Patrik Sahak II, Peder Şirvan, diyakoslar, okuyucular ve inanlılar kortej halinde Getronagan Lisesi’nin kuruluşunu sağlayan, dönemin patriği müteveffa Nerses Varjabedyan’ın kabri başına geldiler. Burada önce Patrik Sahak II tarafından Getronagan Lisesi ve Galata Surp Krikor Lusavoriç Kilisesinin Madağı Kutsandı, ardından başta müteveffa Patrik Nerses olmak üzere tüm Rab’de uyuyanlar için “Hokehankisd” (Ayin-i Ruhani) duaları okundu. Patrik Sahak II’nin kutsaması ile tören son buldu. 

Kilise töreninin ardından Ğazaz Harutyun Amira Bezciyan salonunda Getronagan Lisesi’nin “Sevgi Sofrası”na geçildi. 

Papa Françesko: ”İsa Mesih Ekümenizmin Kalbidir”

Luteryen Dünya Federasyonu heyetini kabul eden Papa Françesko, ‘‘İsa Mesih, ekümenizmin kalbidir’’ dedi. Papa, Vatikan Apostolik Sarayı'nda...

Gözaltına Alınan Hristiyanlardan Haber Alınamıyor

Vietnam'da inancı nedeniyle gözaltına alınan 11 Hristiyan'ın kayıp olması, ülkede tutuklu bulunan Hristiyanlar için endişeye neden oldu....

Marvel Yıldızı Paul Rudd: Fırsatım Olsa En Çok İsa Mesih’le Tanışmak İsterdim

Avengers Endgame filminde Ant Man olarak izlediğimiz Paul Rudd, ‘‘Fırsatım olsa en çok İsa Mesih'le tanışmak isterdim’’...

Oyuncu Russell Brand ve ‘Chosen’ Yıldızı Jonathan Roumie, İsa Mesih Hakkında Konuştu

Yakın zamanda vaftiz olan ünlü oyuncu Russell Brand, The Chosen adlı popüler Hristiyan dizisinin yıldızı Jonathan Roumie'yi...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi