SAT7TURK HABER -
$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

“Galiplerden Üstün”

“Galiplerden Üstün”
 • 03.07.2012

Soner Tufan

Malatya Zirve Yayınevi Katliamı davasında önemli bir dönemeçteyiz. Her ne kadar geçtiğimiz en azından 10 yıllık süreç içinde işlenen birçok faili meçhul cinayetin yanıtları bu iddianamede olsa da, buna neredeyse tüm medya kuruluşları çekinceli yaklaşıp hiç konuşmasalar da çok önemli olduğunu biliyoruz.

2. iddianame geçtiğimiz hafta mahkeme tarafından kabul edildi.

Neler neler var iddianamede? Okumayanlar ya da okumayı uzun iş görenlere her klasörü birer cümleyle özetleyeyim, kendi bakış açıma ve değerlendirmeme göre.

İlk olarak bu iddianame meşhur gizli tanık! İlker Çınar’ın ifşaatlarından oluşuyor. Doğrularla yalanların birbirine karıştığı bir dizi itiraftan meydana geliyor.

Bugün gazetesi köşe yazarı ve gazetenin Ankara temsilcisi Adem Yavuz Arslan’ın, “Ergenekon’un Zirvesi” adlı kitabı iddianame hakkında epey bilgi veriyordu. Tabii ki iddianamede çok enteresan ve trajikomik hikâyeler de yok değil.

İlk klasör iddianamenin bir özeti, olayların ana hatlarıyla sıralanışı gibi.

İkinci klasör misyonerlik karşıtı kampanyaların en can alıcı, en yakıcı, en yıpratıcı ve kırıcı örneklerinden özel olarak seçilmiş. Zira sözü edilen derin yapının amacı; artık her neyse AKP hükümetini yıpratmak, batı kamuoyu ile bağlantısını koparmak, ülkede kargaşa ortamı oluşturarak, terör yaratmak, böylece darbe zeminini kurup hükümeti görevden uzaklaştırarak yönetimi ele geçirmektir.

Elverişli ortam öncelikli olarak azınlıkları hedef alan “operasyonlar” düzenlemekti. AKP’nin dış dünya ile bağlantısını kesmenin ve itibarını yok etmenin en kestirme yolu buydu. Nasıl yapılacaktı, önce bir hedef seçilecekti, MGK bunu 2004-2005 yılında yaptı. Misyonerler tehlikeliydi, çoktular, bölücüydüler… Onlarla mücadele etmek gerekiyordu.

Planın her bir aşamasında medyaya büyük görevler düşüyordu ki bu rolünü iyi oynadı.

Üçüncü klasör başta İlker Çınar’ın gerçekten ayrıntılı, bol bilgi verici, verdiği bazı bilgileri sağlam temellere dayandırarak güçlendirdiği ihbar mektuplarına ayrılmış.

Tabii ki dördüncü klasör İlker Çınar’ın ihbar mektubunda söylediklerinin değerlendirilip teyit edildiği onay paragraflarından oluşuyor. Zira değerlendirmeyi yapan isimler, “İlker Çınar’ın beyanları doğrulanmıştır!” cümlesini onlarca paragraf sonra yineliyorlar.

Beşinci klasör telefon kayıtları ve HTS kayıtlarını, aramaları, ortam dinlemelerini ve bunların teyit edilmesini içeriyor. O telefon kayıtlarında neler neler var bir bilseniz.

En sık kullanılan argüman ülkedeki misyonerin yarattığı tehlikedir.

Oysa memleketimizde 75 milyona yakın insan yaşarken, 4-5 bin civarında bir sayıya sahip Hristiyan toplumu nasıl bir tehlike yaratabilirdi, kimse sormayı akıl edemedi.

Böylelikle kurulan plan gerçekleşti, ülke daha radikalleşti. Daha milliyetçi damarlara sahip oldu. Daha hoşgörüsüz ve tahammülsüz bir hale geldi. Bunları gerçekleştirirken en sadık yardımcıları da tabii ki medya oldu.

İddianamenin ikinci klasöründe basın yoluyla Hristiyanları yalnızlaştırmanın, ötekileştirmenin, öcüleştirmenin ve hedef göstermenin en güzel örnekleri yer almakta.

Peki, bunu neden yaptılar ki? Onlara göre ülke tehlikedeydi, kurtarmak gerekirdi, ancak kurtarmak uğruna üç beş kişinin feda edilmesi, ülkenin kurtarılmasının yanından teferruattı ki Malatya’daki kardeşlerimiz de birer “teferruat” tı. Bu teferruatları ortadan kaldıracak olan yapı da TUSHAD’tı.

Bütün bu eylemleri gerçekleştirmek için lazım olan da tabii ki istihbarattır. İstihbarat işi kolaydır, 12 kişilik Mersin Protestan Topluluğu’nda 3 haber elemanı vardır ve enteresan olanı uzun bir süre birbirlerinden de haberdar değillerdir. Bu kadar küçük bir toplulukta bu kadar istihbarat elemanı varsa, kim bilir büyük topluluklarda kimler vardır? Hele birbirimizi aile gibi görüp tüm hayatımızı resmettiğimiz Facebook gibi uygulamalar kimlerce takip edilmektedir, artık istihbarat elemanlarının dibimize girmesinde de gerek yoktur, Hristiyanca bir isimle bir grup kurup Türkiye’deki hemen hemen tüm Hristiyanlarla arkadaş olmuyorlar mı? Şimdi dönüp tanımadığınız kişileri arkadaşlarınız arasından çıkarma zamanıdır. Tabii ki biz saldırıya açığız, herkesi seviyor, herkese inanıyoruz, öğrenmek isteyen herkesi kabul ediyoruz, ancak biraz hikmet fena olmaz. Örnekse Hüseyin Yelki, açın bu yazıyı okuyan sevgili kardeşlerim, aranızdan hangileri Hüseyin Yelki ile arkadaş? Sözü edilen zat-ı muhterem cinayetin azmettiricilerinden, jandarmaya ve azmettiricilere bilgi veren haber elemanlarından biri. Kaç Hristiyan onunla arkadaş? Ben onun profiline girip baktığımda Türkiye’nin önde gelen birçok önderinin onun arkadaş listesinde olduğunu görüyorum. Evet saf olalım, saf kalalım ama biraz da akıl insanı çok tehlikeden korumaz mı?

Katliamı azmettirenler, cinayetlerden 4 ay sonra Malatya’da bir araya gelerek bir değerlendirme toplantısı yaparlar ki bu da 6.klasörü dolduracak kadar uzun bir toplantıdır.

Kimi yerlerde komiktir, güya Hristiyan uzmanı olan İ.Ç. bildiğimiz Kitab-ı Mukaddes Şti’ne Bible security der, isimleri, kişilerin görevlerini karıştırır, bol keseden atarak dinleyenleri heyecanlandırır ve her heyecanlandırdığında kendi kesesini doldurur.

Toplantı sırasında Tilmann’dan söz ederlerken, “merhum…” diye başlayıp “ha ha ha” diye böğürür gibi gülerler.

Misyonerler kaybetmiştir, yıkılmışlardır, ölmüşlerdir, aileleri babasız kalmıştır. Onlar da istedikleri gibi ulu orta yerde misyonerlik yapmasınlardı, memleketti, teferruattı.

Bu iddianame hepimizin arzu ettiği ve karanlıklar aydınlansın diyerek dua ettiğimiz sona yaklaşmış durumdayız. En azından hiçbir zaman bu kadar yakın olmamıştık. Zira iddianamede telefon kayıtları, HTS dökümleri, ortam dinlemeleri, ifadeler, mektuplar ve ilişkiler ağı gerçeği açıkça ortaya koyuyor.

Bizi koruması, kollaması gereken Jandarma ve öbür güvenlik güçleri çeşitli yapılar oluşturup cinayetleri taşeronlar aracılığıyla gençlere yıkıyorlar. Bunun için haber elemanlarını kullanıyorlar, İncil’i, Hristiyanlık’ı öğrenmek istiyorum, aydınlanmak istiyorum diyerek içimize giriyorlar kolayca, saklayacak bir şeyimiz olmadığından bildiğimiz her şeyi öğreniyorlar, bilgi kirliliği yaratıyorlar, toplumu yanıltıyorlar, öyle kurnazlar ki yaptıkları çoğu şeyi anlamıyoruz. Safız ya, oysa İsa, “güvercin gibi saf, yılan gibi de akıllı” olmamızı salık verirken, biz işin ancak saflık kısmında kalıyoruz.

Safız tabii ki, kurbanlık koyunlar gibi öldürülüyoruz, her türlü işkence ile karşılaşıyoruz, zorluk çekiyoruz. Bize bunları yapanlar bizim kaybettiğimizi düşünüyorlar. Öldüğümüzü, yok olduğumuzu, dersimizi aldığımızı düşünüyorlar, artık ne Malatya’da, ne de başka bir kentte artık “misyonerler” ellerini kollarını sallayıp gezemezler.

Oysa, “biz gördüklerimizi ve düşündüklerimizi anlatmadan edemeyiz, … Zaman uygun olsun, olmasın biz yine de Tanrı’nın Sözü’nü duyururuz. …bırakın galip olduklarını sansınlar, biz galiplerden üstünüz”

www.twitter.com/sonertufan

Etiketler: / / / / / / / / / /

Notre-Dame Katedrali’nde Terör Saldırısı
Fransa’nın güney şehri Nice’te Notre-Dame Katedrali’nin içinde bıçaklı saldırı düzenlendi. Düzenlenen saldırıda 3 kişi hayatını kaybederken çok sayıda kişi de...
Kilise, Koronavirüs Mağdurları İçin 1 Milyon Dolar Bağışta Bulundu
Çoğunluğu Afro-Amerikalılar’dan oluşan Virginia’daki Alfred Street Baptist Kilisesi, salgının başlangıcından bu yana koronavirüsten etkilenenlere yardım etmek için çeşitli kuruluşlara 1...
ABD’nin Kaliforniya Eyaletinde Çıkan Yangınlar Durdurulamıyor
ABD’nin Kaliforniya eyaletinin güneyinde kontrol altına alınamayan ve hızla ilerleyen yangınlar nedeniyle 100 binden fazla kişi için tahliye emri verilirken,...
Paskalya Saldırılarının Kurbanları Adalet Bekliyor
Open Doors, geçen yıl Sri Lanka’da gerçekleşen intihar saldırılarının kurbanlarının 18 aydır adalet beklediğini bildirdi. Kiliselere ve otellere yönelik saldırılar...
Almanya’da Koronavirüsün Hücre Biçimini Gösteren Özel Bir Çan Tasarlandı
Almanya’nın güneybatısında, Baden-Württemberg eyaletindeki Gotik mimariye sahip kilise için, Kovid-19’un hücre biçimlemesini gösteren özel bir çan tasarlandı. Koronavirüsün hücre biçimini...
Polonyalı Episkopos Koronavirüs Nedeniyle Hayatını Kaybetti
83 yaşındaki Polonyalı Episkopos koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.  Gniezno Başepiskoposluğu tarafından yapılan açıklamaya göre, Episkopos Bogdan Wojtuś, 20 Ekim’de hayatını...
Katolik Kilisesi’nin Dünya Çapında Nüfusu Artıyor
İstatistiklere göre, dünya çapında Katolik Kilisesi’ne dahil olan insanların sayısı bir yılda yaklaşık 16 milyon artarak 1.33 milyara ulaştı. Fides...
Amerikan Milyarder Tüm Servetini Hayır Kurumuna Bağışladı
Duty Free Shoppers Group’un kurucu ortaklarından biri olan 89 yaşındaki Chuck Feeney milyarları bulan tüm servetini hayır kurumuna bağışladı. Amerikan...
Laos’taki Hristiyanlar Evlerini Terk Etti
Güneydoğu Asya ülkesi olan Laos’un Saravan eyaletindeki yetkililer inançlarından vazgeçmeyi reddeden yedi Hristiyanı evlerinden uzaklaştırdı. Evlerinden ayrılmak zorunda kalan Hristiyanlar,...
Eski Mahkum, Hapishane Hizmetleri İçin 3 Metrelik Haç Yaptı
Hollywood Impact Studios hapishane hizmetinden gelen Müjde mesajını dinledikten sonra İsa Mesih’e iman eden eski bir mahkûm, hapishane hizmetinde kullanılmak...
Papa Françesko, Yiyecek İsrafı Hakkında Endişelerini Dile Getirdi
Papa Françesko, Dünya Gıda Günü için yayınladığı video mesajında ”insanlar açlık nedeniyle hayatını kaybederken, tonlarca yiyeceğin çöpe atıldığına” dair endişelerini...
İrlanda’da Ötenazi İçin Yasa Taslağı Sunuldu
İrlanda milletvekilleri ”tıbbi destekle intiharın (ötenazi)” yasallaştırılması için oy kullandı. Koalisyon, konuyu özel bir komiteye havale ederek yasayı ertelemeye çalışmış,...
Kanye West, ‘En İyi Gospel Şarkıcısı’ ve ‘En İyi Hristiyan Albüm’ Ödüllerini Kazandı
2020 Billboard Müzik Ödülleri sahiplerini buldu. Yakın zamanda İsa Mesih’e iman eden ve bir dizi sosyal yardım hizmetlerinde bulunan Rap...
Rus Ortodoks Kilisesi’nde Theotokos Bayramı
Rus Ortodoks halkı, ülke kültüründe büyük yer eden Theotokos Bayramı’nı kutladı. 10. yüzyıl Rus hükümdarı Andrey Bogolyubsky’nin dönemlerine dayanan Theotokos’un...
İsviçreli Müjdeci, Mali’de Öldürüldü
İsviçre hükümeti, dört yıl önce kaçırılan Evanjelik Kilise’de görevli Beatrice Stöckli’nin kendisini esir alan kişiler tarafından öldürüldüğünü doğruladı. Stöckli, Almanya...
ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Salih dedi ki:

  Yazdıkların özellikle saflıkla ilgili kısımları çok doğru Soner. İnsan kardeş gözüyle gördüğü insanlara güveniyor bazen ister istemez. Yahuda İskariyotlar bitmeyeceği gibi İsa Mesih’e benzeyenlerde bitmeyecek. Rab her birimize hikmet versin.

 2. Cengiz aksünger dedi ki:

  Merhaba Soner Bilader Öncelikle Sizi Rab ida Mesih in adıyla selamlıyor ve gözlerinizde öpüyorum Malatya daki imanlılar toplulugundaki kardeşlerin hemen hepsini tanır ve hepsinide seven biriyim Katliamdan sonra bizde K.Maraş ta çok çok tedirgin olduk çok zor günler geçirdik .Tutanaklarda adı geçen Hüseyin Yelki Kardeşi de tanırım ve halende seviyorum sevmeye devam edecegim Bu anlayışı Rab isa dan ve Sözü olan kutsal kitap tan ögrendim O ki Düşmanınınızı sevin diyen Ve düşmanını sevmekle kalmayıp karnını doyuran hastalarına şifa canlarına rahatlık veren bir İnsan oglu idi Suçlulugu kanıtlanmamış kanıtlansa dahi Halen Rab isa yı seven ve günahlarını Rab isaya İtiraf edib onun bagışını alan birini biz kim oluyoruzda bagışlamaya yanaşmıyor ve onu bir savcı (savcıdan daha zalim ) edası ile yargılayıp ona bir pislik muamelesi yapıyoruz. Sizden sabırlı ve alçak gönülü olmanızı rica ediyorum ve düşmanınızı sevdiginizi ve buna uygun bir makale yayınlamnızı Rab isanın adıyla diliyorum e s e n kalın

  1. soner tufan dedi ki:

   Merhaba Cengiz Abi, yorumların, iyi dileklerin ve anımsattıkların için teşekkür ederim. Ancak şunu belirtmeliyim ki, ben kimseyi yargılamıyorum, bağışlamaktan ya da nefret etmekten söz etmiyorum. Ben bu yazıda iddianameyi inceliyorum ve dikkat çeken noktaları ifade ediyorum. Hüseyin Yelki şu anda yazımda ifade ettiğim şekilde yargılanıyor. Bunlar benim değil iddianameyi hazırlayan hakimlerin tespitleri. Ben ondan nefret etmiyorum, ona düşmanlık beslemiyorum, onunla ne kişisel bir ilişkim, ne öfkem, ne de başka bir duygum var. Onun Tanrı’yla ya da Hıristiyanlarla ilişkisinden çok, yargıyla bir hesabı var. Eğer masumsa bu ortaya çıkacaktır. Ancak hakkındaki suçlamalar çok ciddi. ki iddianameye göre de gözardı edilemeyecek kanıtlar da mevcut. Umarım masumdur ve aklanır. Masum olmasa da biz onu sevmekle ve yaptıklarından dolayı onu affetmekle yükümlüyüz. Sadece onu değil, kardeşlerimizi katleden katil zanlılarını da affetmekle yükümlüyüz. Tanrı öç benimdir, diyor. Biz hepsini Tanrı’ya verdik.Yeniden teşekkür ederim.

 3. Petrus dedi ki:

  BABA TANRIDAN VE RAB MESİH İSADAN lütuf ve esenlik olsun tüm kardeşlere.İmanlı kardeşlerin yaptığı hatalardan biride bu ayetleri yanlış anlamak yada yorumlamak.Oysaki düşmanlarınız sevin demek MESİH,MÜJDE düşmanlarına hoş görülü olun görmemezlikten gelin demek değildir.Şahsi düşmanlardan bahseder RAB o bölümde.Böyle İMANSIZLAR KURTLAR her zaman olucaklar.Ama şurasıda gerçekki KURTLAR kadar KOYUNLARDA olucak.Ve bu tür olaylar olucak .İMANLILAR sıkıntı çekecekYukarıdaki makalede akıllı olalım bölümüne aynen katılıyorum!RAB sadece saf olun demiyor dikkat edin aynı zamanda YILAN GİBİ AKILLI olun diyor!Başka bir yerde bu tür insanlardan uzak durmamızı söylüyor.

  16«İşte, kurtların arasına koyunlar gibi gönderiyorum sizi. Yılan gibi akıllı, güvercin gibi saf olun. 17İnsanlardan sakının. Sizi mahkemelere verecekler, havralarında kamçılayacaklar. MATTA 10 AMİN!

  12Mesih İsa’ya ait olup Tanrı yoluna yaraşır bir yaşam sürmek isteyenlerin hepsi de zulüm görecek. 13Ama kötü ve sahtekâr kişiler, aldatarak ve aldanarak gittikçe daha beter olacaklar.

  2.TİMOTEOS 3 AMİN!

 4. Burhan dedi ki:

  Sevgili imanlı kardeşlerim öncelikle Tanrı hepinizi korusun malatya şehitlerimiz ben inanıyorumki Tanrının sağında yer alıyorlar rabbim bizlerede sağında oturmayı nasip etsin sanada bizleri aydınlattığın için teşekkür ederim soner kardeşim ben bu yelkimidir yelkenlimidir olan ikiyüzlü adamı biliyorum neler yaptığını ama yine söylüyorum bizler sevgi insanlarıyız bizim dinimiz şiddet dini değil sevgi dini sevmek dini hoşgörü dini diyorum ve şehitlerimizin ailelerinede tekrar sabır diliyorum esen kalın

 5. suat dedi ki:

  Severiz, yardım ederiz onun için dua ederiz de evimizin içine almak özel hayatımızı önüne sermek zorunda mıyız? (mesela face te bir sürü resim paylaşıyoruz ister istemez) Bizler genellikle onur’la gururu, İyi niyetle aptallığı, kurnazlıkla zekayı karıştırıyoruz. Dikkatli ve tedbirli olalım sonra Rab’bin dediği gibi kaygılanmayalım.
  Allah hepimizin yardımcısıdır. Yaşayan Rab’be övgüler olsun.

 6. Cengiz aksünger dedi ki:

  Merhaba Soner kardeşim Cevap yazın için çok teşekürler Hamdolsun ki Rab bin Ruhu aramızda O Ruh sayesinde birbirimize böyle kardeşce yaklaşıp sevinç ve kaygılarımızı paylaşabiliyoruz bir kaç gün içinde Rab dilerse size bir meil atarım
  e s e n k a l

 7. Petrus dedi ki:

  AMİN HALELUYA!Bizim inancımız elbette sevgi inancıdır!Ve bizde öyle olmak zorundayız.Ama bu ayık ve uyanık yılan gibi akıllı olmamamız anlamına gelmez kardeşler.Sonuçta ortada birsürü KURT var.Onlara karşı dikkatli olmalıyız.

 8. Petrus dedi ki:

  YÜCE RABBİMİZ,EFENDİMİZ MESİH İSA şehit olan kardeşlerimizi bereketlesin ailellerine,yakınlarına sabır,bilgelik versin.AMİN!

 9. Cengiz aksünger dedi ki:

  Merhaba Soner Kardeşim Rab İsa Mesihi adıyla selam ve sevgilerimi Gönderir gözlerinden öperim. Seni bir önceki yazımda kırdım biraz beni Rab İsanın adıyla bagışla lütfen Biz İsa Mesih de kardeşligi Sonsuz gördük. Ufak defek günahlar yüzünden Kardeşlerimize Sırtımızı dönmek Yerine sırtımıza almayı ben Bu bedende Ögrendim Bu olayda Bana yapılan gibi davrandım .İmanlı kardeşini aynı bedenin bir üyesi olarak görüp birlikte yaşadıktan sonra Bir gün tanıdık bir üyenin bedenden ayrı düştügünü görmek Benim için bir elimin kesildigi gibi geliyor o derece acı çekiyorum Hüseyin Yelki için Aynı Acıları yaşadım Belki kırıc konuşmamı bu acı tetikledi. ( Kutsal kitaptap ın İncil bölümünü yazan Y u h a n a Egedeki sürgünlük günleri zamanında kentin birine gider Ordaki kilisenin önderine genç bir imanlı genç teslim eder Önder genci vaftiz eder ve İlgilenir Bir süre sonra ilgi azalınca genç imanlı biraz özgürce yaşamaya başlayınca Kötü yollara sapar ve eşkıya olup çıkar Yuhana bu kente ugrar O teslim ettgi genci görmek için kiliseye gider kilise önderi olnları anlatır.yuhanna genci bulmak için daglara çıkar ve genci bulur VE gencede babab artık çok geç dönemem geri der Yuhana ise hayır hiçde geç degi ben senin için İsa mesihe hesap vermek zorundayım Mesihin bizim için öldügü gibi bende senin için ölmeye hazırım yeteki bu hayıt bırak der ve genç tövbe edib tekrar yuvaya döner ….fox un şehitler kitabından alıntı)Kardeşim Soner Yazacaklarım bu konuda bunlar Rab size esenlik ve bilgelik vermeye devam ettsin

  1. soner tufan dedi ki:

   Cengiz Abi,
   yazdıkların arasından beni kıran hiç bir sözcük çıkmadı. Senin o insanları tanıyan, seven ve onlar için dua eden bir yüreğe sahip olduğunu biliyorum.
   Bir büyük olarak bazı anımsatmalarda bulunmanı da anlıyorum.
   Tabii ki biz onlar için hep dua edeceğiz. Eğer bir kişi gerçek anlamda Rab’bi tanıdıysa, O’nun tadını aldıysa mutlaka RAB’be dönecektir. Doğru yola evrilecektir.
   Esenlikler dilerim.

YORUM YAZ