fbpx
23 Mayıs 2024 Perşembe

Gazze’nin Kuzeyinde Sağlık Sistemi Çöktü: Tüm Hastaneler Hizmet Dışı

Filistin Sivil Savunma tarafından yapılan açıklamada Gazze’nin kuzeyindeki tüm hastanelerin hizmet dışı kaldığı kaydedildi. Birleşmiş Milletler’e bağlı insani yardım kuruluşları da saldırıların genişlediği Gazze’nin güneyine sağlanan gıda yardımlarının tükenmek üzere olduğunu bildirdi.

Gazze Şeridi’ne başlatılan saldırıların arttırarak sürdürülmesi sonucu Gazze Şeridi’ndeki insani kriz de giderek derinleşiyor. Sivil yerleşim alanlarının yanı sıra hastane ve insani yardım kuruluşları da hedef alınıyor.

Gazze Sivil Savunma sözcüsü yaptığı açıklama ile Gazze’deki durumun giderek kötüleştiği ve artık altyapının da tükendiğini duyurdu. Sözcü, saldırılar sonucu Gazze’nin kuzeyindeki tüm hastanelerin hizmet dışı kaldığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler’e bağlı insani yardım kuruluşları da yaptıkları açıklamalarla saldırıların genişlediği Gazze’nin güneyine sağlanan gıda yardımlarının tükenmek üzere olduğunu bildirdi.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Gazze Bölge Ofisi Başkanı Georgios Petropoulous, Dünya Gıda Programı ve Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) dağıtacak gıdaların tükeneceğini söyledi.

Petropoulous, “Bu, insanlara sadece barınaklarında, evlerinde dağıtılanların kalacağı anlamına geliyor. Gazze’de insani ortakların desteklediği 12 fırın kaldı. Sekizi, yakıt ve stok nedeniyle hizmetini sonlandırdı, 4’ü ise kapasitesini azaltarak hizmet vermeye devam ediyor ancak stokları tükenmiş olacak” dedi.

“İNSANLAR İÇİN ÇIKIŞ YA DA GİRİŞ YOK”

Petropoulous sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ise “Yakıt yok, yiyecek yok, su yok. İnsanlar için çıkış ya da giriş yok. Son 5 günde yaklaşık 300 bin kişi yerinden edildi. BM ve ortakları günlerdir tamamen önlenebilir bir insani yardım kesintisiyle karşı karşıya. Gazze’de insanlığın galip gelmesi için yardımların akması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Flippo Grandi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ateşkes çağrısını yineleyerek, Refah’taki saldırıların Gazze’nin güneyinde mahsur kalan daha fazla Filistinliyi öldürdüğünü ve yerlerinden ettiğini söyledi.

Grandi, “Gazze’de ihtiyaç sahiplerine insani yardımın sağlanmasına izin verilmeli” dedi.

(Kaynak: İHA)

Batı, Filistin Halkının Çektiği Acılara Karşı Duyarsız Değil

Gazze'ye yönelik acımasız saldırılar, Batı'da Filistin halkının çektiği acılara karşı duyarsızlığa son verdi. Çok uzun bir süre boyunca...

Yeruşalim’de Adalet ve Barış için Dualar Edildi

Yeruşalim’de Filistinli Hristiyanların yaşadığı bölgede yer alan Beit Sahour Cemaati'nin Saint Mary Alphonsine bahçesinde, 19 Mayıs Pazar...

Kiliseye Zarar Veren Kişi için İnananları Dua etmeye Çağırdı

'Hristiyan olmak budur' Peder, grafitiler çizerek kilise binasına zarar veren kişi için dua edilmesini istedi.  Amerika Birleşik Devletleri'nin...

İklim Değişikliğinin Etkileri Üzerine Fotoğraf Sergisi Açıldı

Aziz Petrus Meydanı'nda, iklim değişikliğinin etkilerini anlatan ve Tanrı'nın yaratıcı işlerini gösteren ‘Değişiklikler’ adlı fotoğraf sergisi açıldı. Dicastery...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi