2 Aralık 2021 Perşembe

Genç Katoliklerden, Dayanışma ve Kardeşlik Çağrısı

Avrupa Birliği Episkoposlar Konferansları Komisyonu (COMECE) tarafından yayınlanan yakın tarihli bir rapora göre, genç Avrupalı Katolikler; dayanışma, kardeşlik ve saygı değerlerine dayanan bir Avrupa’yı arzuluyor. 

Rapor, COMECE tarafından bu yıl Haziran ayında düzenlenen Avrupa’nın Geleceğine İlişkin Katolik Gençlik Konvansiyonu sırasında sunulan somut siyasi önerileri de içeriyor. 3, 10 ve 17 Haziran tarihlerinde çoğunlukla Avrupa Birliği Episkoposlar Konferansları Komisyonu ve COMECE Gençlik Platformu üyelerinden delege edilen 100’den fazla genç Katolik çevrimiçi olarak bir araya geldi.

Süreç 9 Mayıs 2021’de (Avrupa Günü) başladı. Papa Françesko’nun Avrupa Günü Mesajı‘nda çizdiği yolda Katolik Gençlik Konvansiyonu, sosyal iyileşme, ekolojik ve dijital geçişler ile Demokrasi ve Avrupa değerleri üzerine odaklandı. Katılımcılar, konuk konuşmacılar ve uzmanlar tarafından desteklendi ve teşvik edildi.

COMECE tarafından 9 Eylül’de yayınlanan 13 sayfalık Nihai Rapor, Konvansiyonun ana sonuçlarını sunmakta ve Avrupa’daki genç Katoliklerin Birliğin Geleceğine ilişkin istek ve endişelerini ortaya çıkarmaktadır. Adil sosyal iyileşme konusunda katılımcılar, kimsenin geride kalmaması için kuşaklar ve bölgeler arası daha fazla dayanışma ve kardeşlik ihtiyacının altını çizdi. Ayrıca dezavantajlı gruplardan gençleri değişim programlarına ve beceri geliştirme kurslarına katılmaları için desteklemeyi, kapsayıcı ve sürdürülebilir dijital teknolojilerin ve altyapıların geliştirilmesine katkıda bulunmayı önerdiler.

Katılımcılar ayrıca, insanların aileleriyle zaman geçirmelerine olanak sağlayan ‘aile odaklı siyasi çözüm’ ve göçmenler gibi insanların daha iyi karşılanması ve uyumu için ‘armağan ve destek kültürünün’ geliştirilmesi çağrısında bulundu.

Ortak Evimiz için Sürdürülebilirlik ve Bakım

Ekolojik ve dijital geçişlerle ilgili olarak, günlük yaşama entegre bir ekolojiyle sürdürülebilir bir dijital toplumu teşvik etmenin ve tüketiciler ile insanların dijital haklarını korumanın acil ihtiyacına işaret ederek, Avrupa Birliği’ni ‘daha ​​sürdürülebilir bir toplum inşa etmede küresel bir aktör’ rolünü oynamaya çağırdılar.

Hristiyan Değerlerini Teşvik Etmek

Demokrasi ve Avrupa değerleri temasına değinen katılımcılar, daha fazla gencin demokratik süreçlere dâhil edilmesi gereğini yineledi. Ayrıca kamuoyunu Avrupa Birliği ve çalışmaları hakkında bilgilendirmenin ve dezenformasyonu önlemenin önemini vurguladılar.

Avrupa kurumları ve inanç toplulukları arasında daha yakın bir işbirliği çağrısında bulunan katılımcılar, Avrupalı nesilleri dayanışma, kardeşlik ve saygı gibi temel Hristiyanlık değerleri üzerinde eğitme ihtiyacını vurguladı.

Kardinal Hollerich: ‘‘Siz Artık Avrupa’sınız’’

COMECE Başkanı Kardinal Jean Claude Hollerich SJ, katılımcılara duyduğu derin güveni ve gençlerin çağımızın en önemli sorunlarını çözebileceğine olan inancını dile getirerek, ‘‘Siz sadece Avrupa’nın geleceği değilsiniz, artık Avrupa sizsiniz. Deneyimleriniz, bilginiz ve umudunuzla sadece Avrupa için değil, tüm dünyadaki kardeşler için daha iyi bir gelecek inşa edebilirsiniz’’ dedi. (Vatican News)

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Amerikalıların Yüzde 58’i Kutsal Kitap’ta Tanımlandığı Şekliyle Tanrı’ya İman Ediyor

Pew Araştırma Merkezi tarafından 20-26 Eylül tarihlerinde 6.485 ABD'li yetişkin arasında yapılan araştırmaya göre, Amerikalıların çoğu, Kutsal...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi