9 Mart 2021 Salı

“Giving Tuesday” Koronavirüs Nedeniyle 6 ay Erken Gerçekleşti

Her yıl Kasım ve Aralık aylarında düzenlenen, dünya çapında bir bağış programı olan “Giving Tuesday” koronavirüs nedeniyle 6 ay erken gerçekleşti.

Noel ve tatil sezonunun başında uluslararası bir hayırseverlik günü yaratmaya yönelik evrensel bir hareket olan “Giving Tuesday” genellikle Kasım ayı sonlarında Aralık ayı başında düzenleniyor. Bireyleri bağış yapmaya, gönüllü olmaya ve sivil toplum kuruluşlarını desteklemeye teşvik eden #GivingTuesday 2020 yılında dünya çapında yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle 5 Mayıs tarihine taşındı. 

Giving Tuesday, Birleşmiş Milletler Vakfı ve “92 and Y” tarafından ilk defa Amerika’da 2012’de uygulanmaya başlandı. Amerika’da Şükran Günü ile başlayıp Noel’e kadar devam eden yoğun alışveriş döneminde artan tüketim alışkanlıklarına karşılık olarak oluşturulan Giving Tuesday, Şükran Günü’nden sonraki salı gününe denk gelmektedir. “Black Friday” ve “Cyber Monday” olarak anılan alışveriş günlerinin bireyleri tüketime çağırması gibi Giving Tuesday de bireyleri bağış yapmaya, gönüllü olmaya ve sivil toplum kuruluşlarını desteklemeye çağırıyor.

Yıllar içerisinde bağış kampanyalarına katılan ülke sayısı arttı ve günümüzde 150 ülkeye aşkın bir kapasiteye sahip. Sadece 2017 yılı içerisinde Giving Tuesday sayesinde online ortam üzerinden 300 milyon $ ve 250 milyon hediye bağışlandı. 

Giving Tuesday hareketine her yıl milyonlarca kişi katılarak, sosyal medya üzerinde 

#GivingTuesday hashtag ile paylaşımlarda bulunuyor.

5 Mayıs tarihinde koronavirüs salgını mağdurlarına destek amacıyla düzenlenen #GivingTuesday bağış kampanyasına, dünya çapından binlerce oyuncu, müzisyen, politikacı ve 300.000’e aşkın ticari ve kâr amacı gütmeyen kurum katıldı. GivingTuesday’ye katılan kampanyalar arasında ise başta Microsoft, PayPal, Tinder, Bitcoin, Skype ve Sony gibi isimler yer aldı. 

#GivingTuesday, kâr amacı gütmeyen sektör, iş dünyası, medya ve yerel toplulukların iş birliği için açık bir platform.

Bu yıl bağış hashtag’i #GivingTuesdayNow olarak güncellendi.

Giving Tuesday; bireylerin, ailelerin, sivil toplum kuruluşlarının, toplum liderlerinin ve öğrencilerin ortak amaç uğuruna bir araya geldiği ve yılda bir gün gönüllülüğü kutlayıp teşvik ettiği bir etkinlik. 

Giving Tuesday her kuruluş, birey ve grup tarafından kullanılabilecek, parçası olunabilecek ve kolayca desteklenebilecek bir yöntem ile bağışçılığın artmasına olanak sağlamakta, toplumsal konular ve sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları hakkında farkındalık yaratmakta ve şu anda dünya üzerinde hızla yayılmakta. (cnl.news/O.D)

Giving Tuesday kampanyasına dair daha çok bilgiyi aşağıdaki linkte bulabilirsiniz: https://www.degisimicinbagis.org/usrfiles/giving_tuesday_kampanyası_nedir.pdf

Türkiye Ermenileri 82., 83. ve 84. Patrikleri Vefatlarının Yıldönümlerinde Anıldılar

Türkiye Ermenileri 82., 83. ve 84. Patrikleri, Şınorhk (Kalusdyan), Karekin II. (Kazancıyan), Mesrob II. (Mutafyan), vefatlarının yıldönümleri...

Türkiye’deki Bilim Kadınlarının Oranı Avrupa Ortalamasının Üstünde

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) 2019 verilerine göre, Türkiye’deki bilim kadınlarının oranı Avrupa ülkelerinin ortalamasının üstünde.Avrupa Birliği...

Kilise Yaşlıları Öldürüldü, Üç Hristiyan Kaçırıldı

Nijerya'nın kuzeybatısındaki Fulani çobanlarının 16 Şubat günü bir kilise yaşlısını öldürdükleri ve diğer üç Hristiyanı kaçırdıkları söylendi.Katsina...

Papa Françesko’dan Irak’a Tarihi Ziyaret

Papa Françesco, üç günlük bir ziyaret için Irak'a gitti. Daha önce hiçbir Papa, Irak'ı ziyaret etmemişti. Ziyaretin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi