16 Mayıs 2021 Pazar

Göçmenlerin Psikolojik İhtiyaçlarını Karşılamak İçin Sınır Programı Başlatıldı

Son yıllarda Ciudad Juárez’e gelen göçmenler, Meksika sınır kentinde mahsur kaldı. Eski Başkan Donald Trump’ın yönetimi sırasında, sığınma talebinde bulunmaları engellenen sığınmacılar, kaçırılma, soygun ve gasp gibi suçlara karşı savunmasız durumda.

Birçoğu, davaları ABD mahkemelerinde görülürken Meksika’da beklemek zorunda kaldı. Salgın döneminde ise çoğu geri döndü veya sınır dışı edildi.

Cizvit Mülteci Hizmetleri’nden María Sajquim de Torres, ‘‘İnsanlar gerçekten çaresiz hale geldi. İki yıldır Ciudad Juárez’de bulunan ve bu durum nedeniyle duygusal sorunlar yaşayan insanlar vardı’’ dedi. Sajquim, göçmenlerin karşı karşıya olduğu zorlu psikolojik durumun, Ocak ayında Başkan Joe Biden’ın göreve başlamasından önce başladığını, ancak onun yönetimi altında da devam ettiğini söyledi.

Cizvit Mülteci Hizmetleri, Ciudad Juárez’deki göçmenler ve sığınmacılar için bir program başlattı. ‘Caminar Contigo’ veya ‘Walk With You’ adlı program, psikolojik destek sağlamayı amaçlıyor.

Cizvit Mülteci Hizmetleri Meksika direktörü Patricia Hernández Lopez, 21 Nisan’da yaptığı açıklamada, ‘‘Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika sınırındaki sorunlar çoğu zaman gazetelerimizin manşetlerinde isimsiz ve yüzsüz binlerce insan bıraktı. Onlar bizim kardeşlerimiz, onlarla birlikte yürümeye ve kendilerine dayanışma ve destek göstermeye kararlıyız’’ dedi.

Yardım girişimi, sığınmacıların ABD-Meksika sınırına gittikçe artan sayılarda yoksulluktan, şiddetten ve Orta Amerika’yı saran kasırgaların şiddetli etkilerinden kaçarken geldi.

Sajquim, Ocak ayındaki hükümet değişikliği nedeniyle birçok kişinin ABD’ye girme umuduyla geldiğini söyleyerek, ‘‘Bir şeyler değişmiş gibi görünse de, görülen tek şey sadece daha iyi bir imaj. Gerçekte, uygulamalar o kadar da değişmedi. İnsanlar Meksika’ya sınır dışı edilmeye devam ediyor’’ dedi.

Sajquim, göçmenlerin hala Ciudad Juárez’e sürüldüğünü söyledi. Sajquim, ABD yetkililerinin göçmenleri sınırın diğer bölgelerinden komşu El Paso, Texas’a uçurduğunu, ardından onları Ciudad Juárez’e bıraktığını belirtti.

Sajquim, göçmenlerin psikolojik ihtiyaçlarına yönelik hizmetin amacının, onlarla iletişim kurmak olduğunu söyledi. Sajquim, ‘‘Onlarla konuşuyorum. Yeterli değil, ancak amacımız iletişim kurmak ve onları rahatlatmak’’ dedi. (cruxnow)

Son Dakika: Kademeli Normalleşme Takvimi Açıklandı

İçişleri Bakanlığı, yarın sabah 05.00'te sona erecek tam kapanma dönemi sonrası başlayacak kademeli normalleşme planını açıkladı. Buna...

Bodrum’daki 2 Bin Yıllık Şapel Turizme Kazandırılacak

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bulunan ve 2 bin yıllık tarihi Gara Şapel’in kültür turizmine kazandırılması için çalışmalara başlandı.Şapelin sahibi...

Kartal Surp Nişan Kilisesi Vakfı Başkanı Ohannes Sahakoğlu’nun Cenaze Töreni Gerçekleşti

Kapalıçarşı gümüşçü esnaflarından aynı zamanda Kartal Surp Nişan Ermeni Apostolik Kilisesi Vakfı Başkanı Ohannes Sahakoğlu, uzun süredir...

İtalyan Episkopos Silahlı Saldırıya Uğradı

Papa Françesko tarafından yakın zamanda Güney Sudan’a görev yapmak üzere gönderilen dünyanın en genç Katolik Episkoposunun silahlı...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi