25 Şubat 2021 Perşembe

Gölyazı Aziz Pandelemeion Kilisesi’nde Ortodoks ayini

İstanbul Ekümenik Patrikhanesi Bursa Metropoliti Prof. Dr. Elpidophoros Lambriniadis ve Yunanistan’ın farklı bölgelerinden Bursa’ya gelen yaklaşık 100 kişilik Ortodoks grup, Gölyazı’daki Aziz Pandeleimon Kilisesi’nde ayin yaptı.

Merkez Nilüfer ilçesine bağlı Gölyazı’daki kilisede ayini yöneten Metropolit Lambriniadis, gazetecilere yaptığı açıklamada, 27 Temmuz’un Gölyazı’daki Aziz Pandeleimon Kilisesi’nin bayram günü olduğunu söyledi.

Müslümanların Ramazan Bayramını kutlayacağını, bunun için Müslümanları tebrik ettiğini belirten Lambriniadis, “Bu sene tekrar 27 Temmuz bayram arifesine denk geliyor. Bu da bizi özellikle mutlu ediyor çünkü bu bayram atmosferi içinde, Hristiyanlar, Müslümanlar hep beraber kutluyoruz. Hep beraber dua ediyoruz ve bu da bu senenin ayrıca bir özelliğidir. Bayram için bütün Müslüman kardeşlerimizi tebrik etmek istiyorum. Bayramınız kutlu olsun. Barış, sağlık ve afiyetle bu bayramı da tekrar hep beraber kutlayalım” diye konuştu.

Lambriniadis, ayrıca bugünün kendileri için anlamına da değinerek, “Her sene olduğu gibi 27 Temmuz’da Aziz Pandeleimon’un bayram gününde Gölyazı Aziz Pandeleimon Kilisesi’nde tekrar ayin yapmaya geldik. Bu sene Yunanistan’dan tekrar üç tane grup geldi. Özellikle ilahileri söyleyecek koro Yunanistan Drama kentinden gelen 40 kişilik bir koro. Bugünün özelliği bu, çok minnettarız, müteşekkiriz arkadaşlarımıza” dedi.

“Müslüman coğrafyasında, Ortadoğu’da çok ciddi savaşlar yaşanıyor ve özellikle Gazze’de yaşananlar. Bir din adamı olarak neler söylemek istersiniz?” şeklindeki soru üzerine Lambriniadis, şöyle konuştu:

“Biliyorsunuz ki biz bugün burada ayin yapacağız. Çok güzel bir kilisenin içinde. Müslümanlar’ın restore ettiği bir kilisenin içinde ayin yapabileceğiz Hristiyan olarak. Ancak Irak, Suriye bölgelerinde kiliseler yıkılıyor, camiler yıkılıyor, ibadet evleri yıkılıyor. Dua etme mutluluğunu, ayin yapma mutluluğunu ne Hristiyan ne de Müslüman kardeşlerimiz bu bölgelerde yaşayabiliyor. Bunun için üzgünüz, bunun için dua edeceğiz. İnşallah en yakın zamanda bu kötü olaylar son bulur, Müslüman olsun, Hristiyan olsun hepimizin yüzleri güler. Bir ibadet yeri hangi dine ait olursa olsun kutsal bir mekandır. O dine ait insanlar için kutsal bir alandır. Orada dua eden insanlar var ve bu imkandan esirgenmiş oluyor. Bu da tabii çok çirkindir.”

Ayinde, şükür duası okunarak, simgesel olarak “5 büyük kutsal ekmek” ayine katılanlara dağıtıldı.

Aziz Pandeleimon’un isim günü olan 27 Temmuz’da, kendi ismiyle anılan kilisede yapılan ayinin ardından Lambriniadis, golyazidua etti.

Protestan Kiliseler Derneği’nin Hazırladığı 2020 Hak İhlalleri İzleme Raporu Yayınlandı

Türkiye’deki Protestan toplumuna yönelik izleme raporlarını yayımlayan Protestan Kiliseler Derneği’nin 2020 raporu, 22 Şubat tarihinde yayınlandı.Her yıl...

Patrik Sahak II’ye Rahiplerden Önemli Ziyaret

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, 23 Şubat Salı günü, Patrik Vekili Kıdemli Peder Krikor Damadyan’ı, Kadıköy...

17 bin 300 Yıllık Kanguru Çizimi Keşfedildi

Avustralya'nın batısında yer alan ve Aborijin kaya resimleri ile tanınan Kimberley bölgesinde bilim insanları, bir kayalık mağaranın...

Hristiyanlar, Kilise Saldırısının Ardından Endişeli

Bangladeşli Hristiyanlar, geçen hafta Protestan bir kilisenin tahrip edilip yağmalandığını bildirdikten sonra yerel makamlarla ilgili endişelerini ve...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi