7 Mayıs 2021 Cuma

Gölyazı Aziz Pandelemeion Kilisesi’nde Ortodoks ayini

İstanbul Ekümenik Patrikhanesi Bursa Metropoliti Prof. Dr. Elpidophoros Lambriniadis ve Yunanistan’ın farklı bölgelerinden Bursa’ya gelen yaklaşık 100 kişilik Ortodoks grup, Gölyazı’daki Aziz Pandeleimon Kilisesi’nde ayin yaptı.

Merkez Nilüfer ilçesine bağlı Gölyazı’daki kilisede ayini yöneten Metropolit Lambriniadis, gazetecilere yaptığı açıklamada, 27 Temmuz’un Gölyazı’daki Aziz Pandeleimon Kilisesi’nin bayram günü olduğunu söyledi.

Müslümanların Ramazan Bayramını kutlayacağını, bunun için Müslümanları tebrik ettiğini belirten Lambriniadis, “Bu sene tekrar 27 Temmuz bayram arifesine denk geliyor. Bu da bizi özellikle mutlu ediyor çünkü bu bayram atmosferi içinde, Hristiyanlar, Müslümanlar hep beraber kutluyoruz. Hep beraber dua ediyoruz ve bu da bu senenin ayrıca bir özelliğidir. Bayram için bütün Müslüman kardeşlerimizi tebrik etmek istiyorum. Bayramınız kutlu olsun. Barış, sağlık ve afiyetle bu bayramı da tekrar hep beraber kutlayalım” diye konuştu.

Lambriniadis, ayrıca bugünün kendileri için anlamına da değinerek, “Her sene olduğu gibi 27 Temmuz’da Aziz Pandeleimon’un bayram gününde Gölyazı Aziz Pandeleimon Kilisesi’nde tekrar ayin yapmaya geldik. Bu sene Yunanistan’dan tekrar üç tane grup geldi. Özellikle ilahileri söyleyecek koro Yunanistan Drama kentinden gelen 40 kişilik bir koro. Bugünün özelliği bu, çok minnettarız, müteşekkiriz arkadaşlarımıza” dedi.

“Müslüman coğrafyasında, Ortadoğu’da çok ciddi savaşlar yaşanıyor ve özellikle Gazze’de yaşananlar. Bir din adamı olarak neler söylemek istersiniz?” şeklindeki soru üzerine Lambriniadis, şöyle konuştu:

“Biliyorsunuz ki biz bugün burada ayin yapacağız. Çok güzel bir kilisenin içinde. Müslümanlar’ın restore ettiği bir kilisenin içinde ayin yapabileceğiz Hristiyan olarak. Ancak Irak, Suriye bölgelerinde kiliseler yıkılıyor, camiler yıkılıyor, ibadet evleri yıkılıyor. Dua etme mutluluğunu, ayin yapma mutluluğunu ne Hristiyan ne de Müslüman kardeşlerimiz bu bölgelerde yaşayabiliyor. Bunun için üzgünüz, bunun için dua edeceğiz. İnşallah en yakın zamanda bu kötü olaylar son bulur, Müslüman olsun, Hristiyan olsun hepimizin yüzleri güler. Bir ibadet yeri hangi dine ait olursa olsun kutsal bir mekandır. O dine ait insanlar için kutsal bir alandır. Orada dua eden insanlar var ve bu imkandan esirgenmiş oluyor. Bu da tabii çok çirkindir.”

Ayinde, şükür duası okunarak, simgesel olarak “5 büyük kutsal ekmek” ayine katılanlara dağıtıldı.

Aziz Pandeleimon’un isim günü olan 27 Temmuz’da, kendi ismiyle anılan kilisede yapılan ayinin ardından Lambriniadis, golyazidua etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Azınlık Cemaati Temsilcileriyle Buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, azınlık cemaatlerinin temsilcileriyle iftar yemeğinde bir araya geldi.Çankaya Köşkü'nde, azınlık cemaatlerinin temsilcilerinin katılımıyla...

Papa Françesko, Mayıs Ayı Duasını Finans Dünyasına Adadı

Papa Françesko, 2021 Mayıs ayının dua konusunu açıkladı ve finansal piyasalardaki spekülasyonu sınırlanması ve insanları korumaları çağrısında...

Müteveffa Patrik Mesrob II Anı Kitabı Yayınlandı

Müteveffa Patrik Mesrob II'nin vefatının 2. yıldönümü vesilesi ile, Türkiye Ermenileri Patrikliği tarafından bir anı kitabı yayınlandı.Patrikliğin...

Siyahi Kilise Liderleri: ”Hükümetin Irk Raporu, Irkçılığın ‘Yaşanmış Tecrübeleri’ İle Çelişiyor”

Siyahi Kilise liderleri, Britanya'da ırkçılıkla ilgili bir Hükümet raporundan duydukları hayal kırıklığını dile getirdi.Irk ve Etnik Eşitsizlikler...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi