4 Ağustos 2021 Çarşamba

Gönüllü Hristiyanlar Öldürüldü

Myanmar’ın doğusundaki Kayah eyaletinde şehirleri ve köyleri bombalamaya devam eden Myanmar Ordusu (Tatmadaw) ile askeri baskıya direnen Halk Savunma Gücü arasında şiddetli çatışmalar devam ediyor. Yerinden edilmiş insanlara yardım eden iki Katolik gönüllü, öldürüldü.

Agenzia Fides kaynaklarına göre, şiddet Kayah eyaletinde 50 bin kişinin yerinden edilmesine neden oldu. Özellikle Demoso bölgesinde durum oldukça kritik. Yerinden edilmiş çok sayıda Hristiyan kiliselere, okullara ve Katolik enstitülerine sığınıyor. Kilise, ihtiyaç sahiplerine barınak sağlamaya ve onlara yardım etmeye kararlı.

Yerinden edilenler arasında, Demoso’da yerinden edilmiş kişilere yiyecek ve insani yardım ulaştıran 18 yaşındaki Alfred Ludo ve Patrick Bo Reh isimli iki genç Katolik de vardı. 27 Mayıs’ta iki Katolik gönüllü, keskin nişancılar tarafından vurularak öldürüldü.

Yerel Katolik topluluğu, ‘Mesih İsa gibi başkalarına yardım etmek için hayatlarını feda eden şehitler ve kahramanlar’ olarak tanımladığı iki gencin kaybından dolayı üzgün ve yas tutuyor. Gençlerin cenaze töreni St. Joseph Kilisesi’nde düzenlendi.  

Binlerce Burmalı genç, 1 Şubat’tan bu yana darbeyle iktidara gelen askeri yönetime karşı protestolarına devam ediyor. Yerel örgütlerden alınan en son verilere göre, ülke genelinde dört ayda 70’ten fazla genç (18 yaş altı) ordu tarafından öldürüldü. Fides’in yerel kaynaklarına göre, hayatını kaybedenlerden yaklaşık 20’si Katolik cemaatine aitti. Ayrıca binden fazla genç tutuklandı. Gençlerin, avukatlarıyla veya aileleriyle görüşmesine izin verilmiyor.

Ordu, demokratik ideallere ve insan haklarına bağlılıklarından dolayı gençlerden korkuyor. Bundan dolayı onları korkutmak ve eylemlerini durdurmak için keskin nişancılar görevlendirdi. Sivilleri korumak için bir araya gelen Halk Savunma Gücü ise, Tatmadaw tarafından yürütülen baskılara karşı ülke genelinde örgütleniyor. (Fides)

BioNTech Aşılarının Yeni Sevkiyatı Türkiye’de

Koronavirüs salgınıyla mücadelede yürütülen aşılama kampanyası kapsamında sevkiyat devam ediyor. Son olarak BioNTech'in ürettiği aşıların yeni sevkiyatı,...

65 Bin Yıl Önceki Duvar Resimlerini Neandertallerin Yaptığı Kanıtlandı

Bilim insanları, İspanya'nın güneyinde yer alan Cueva de Ardales mağarasındaki çizimlerin Neandertaller* tarafından yapıldığını kanıtladı. Yaklaşık 65...

Patlamanın Yıl Dönümü: Beyrut Limanı’na Anıt Heykel Açıldı

Geçtiğimiz yıl 4 Ağustos’ta Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamanın birinci yılına dair yapılan dev anıt heykel açıldı....

Gelecek Salgınlar İçin ”Evrensel Aşı” Çalışması

Bilim insanları, bir yıldan kısa bir süre içinde Covid-19 karşı etkili ve güvenli aşılar geliştirerek büyük bir...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi