6 Mart 2021 Cumartesi

Google, “Pakistan’ın Rahibe Teresası’na” Bir Çizimle Hürmetlerini Sundu

2017 yılında hayatını kaybeden, Daughters of the Heart of Mary’nin (Meryem’in Yüreğinin Kızları) Almanya doğumlu Katolik rahibe Dr. Ruth Pfau, Pakistan’da cüzzam hastalığını tedavi etmesiyle tanınıyor. Teknoloji devi Google, saygı değer rahibeyi 90. doğum yıldönümünde bir çizimle andı.

Google çizimi; Google’ın ana sayfasında tatilleri, etkinlikleri, başarıları ve önemli tarihi figürleri anmak amacıyla logosunun özel ve geçici bir şekilde değiştirilmesidir.

Çizim, Alman-Pakistanlı doktoru bir hastayla ilgilenirken gösteriyor. Google, rahibenin kendisini “Pakistan’da cüzzamı ortadan kaldırmaya ve sayısız hayat kurtarmaya adadığını” yazdı.

Daha çok “Pakistan’ın Rahibe Teresa’sı” olarak bilinen Dr. Pfau, birkaç gün öncesinde yaşlılık komplikasyonları sebebiyle Karaçi’nin Aga Khan Hastanesi’ne kaldırıldıktan sonra 10 Ağustos 2017’de, 87 yaşında hayatını kaybetmişti. Paha biçilemez hizmetleri için 19 atışlık saygı duruşu da dahil olmak üzere tam devlet onurunu takiben 19 Ağustos’ta toprağa verildi. 

9 Eylül 1929’da Leipzig’te dünyaya gelen Dr. Ruth Pfau, 1950’lerde o zamanların Batı Almanya’sında bulunan Mainz ve Marburg Üniversitelerinde tıp okudu. Mezun olduktan sonra The Daughters of the Heart of Mary isimli kuruluşa katıldı ve hizmet için Hindistan’a gönderildi.

Dr. Ruth Pfau, Pakistan’daki hizmetinin ilk yıllarında. (1960)

8 Mart 1960’ta, Hindistan’a giderken Karaçi’de durdu ve bazı vize problemleri yüzünden orada tutuldu. Burada cüzzamlı insanlarla ilgilenmeye başladı.

1961’de cüzzam yönetiminin eğitimini almak için Güney Hindistan’ın Vellore bölgesine gitti. Cüzzam Kontrol Programını organize etmek ve genişletmek için Karaçi’ye geri döndü. Pakistan’ın bu hastalığı tedavi etmeye adanmış ilk hastanesi olan Karaçi’deki Marie Adelaide Cüzzam Merkezi’nin bugün ülke çapında 56.000’den fazla cüzzam hastasını tedavi eden 157 şubesi bulunmakta. 

Dr. Pfau, insani yardım hizmetleri nedeniyle Pakistan’da ve yurtdışında çok sayıda onur ve takdir kazanmıştı. Almanya ona 1969’da Liyakat Nişanı verdi. 1979’da Pakistan Hükümet’i tarafından cüzzam konusunda Federal Danışmanlık pozisyonundan, Sağlık ve Sosyal Refah Bakanlığı’na atandı. Pakistan Hükümet’i onu 1979’da Hilal-i İmtiyaz ve 1989’da Hilal-i Pakistan ile onurlandırdı. 1988’de kendisine Pakistan vatandaşlığı verildi. 2002’de Asya’nın Nobel ödülü olarak bilinen prestijli Ramon Magsaysay Ödülü’ne layık görüldü. (vaticannews.va)

Patrik Sahak II’den, ‘İnsan Hakları Eylem Planı’ Hakkında Açıklama

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, ''İnsan Hakları Eylem Planı'' hakkında açıklamada bulundu.Patrikliğin Facebook sayfasından yapılan açıklama...

Myanmar’da Hristiyanlar, Adalet ve Barış İçin Dua Ediyor

Myanmar’da Katolik gazetesi Gloria News Journal editörü Joseph Kung Za Hmung, Agenzia Fides'e verdiği demeçte Myanmar'daki toplumsal...

Yüz Yüze Kilise Hizmetlerinde Düşüş Yaşanıyor

Yeni bir Lifeway Research anketi, geçen sonbahardan bu yana Protestan kiliseleri arasında yüz yüze katılımda önemli bir...

Hristiyanlar, Komşularına Duyduğu Sevgiden Ötürü COVID-19 Aşısı Olmalı

İki tanınmış Hristiyan lider, Hristiyanları komplo teorilerini reddetmeye ve COVID-19 aşısını benimsemeye teşvik ederek, aşıları yaşam yanlısı...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi