27 Şubat 2021 Cumartesi

Güneş, Savaşın Ortasında Nasıl Bir Gün Boyunca Kalabildi?

Araştırmacılar Kutsal Kitap’ta yer alan Yeşu 10:13’üncü ayetinde geçen savaşta güneşin durmasının sebebini bilimsel olarak açıklamasını bulduklarını belirttiler.

Kutsal Kitap’ta  Yeşu kitabının 10’üncü bölümünde, Yeşu ve İsraillilerin M.Ö. 1207’de Vaat Edilmiş Topraklara girmesinden kısa süre sonra Givonluları kuşatan beş orduya karşı savaşa girdiği belirtilmektedir. Givonluları korumaya söz veren Yeşu, bir ordu yönetir ve beş kralı yener. Kutsal Kitap’ta Yeşu, İsraillilere yardım etmek için Tanrı’ya dua ederek bunu başarabildiğini bildirir.

Yeşu 10:13’te şöyle yazar:

“Halk, düşmanlarından öcünü alıncaya dek güneş durdu, ay da yerinde kaldı. Bu olay Yaşar Kitabı’nda da yazılıdır. Güneş, yaklaşık bir gün boyunca göğün ortasında durdu, batmakta gecikti.”

Breaking Israel News’e göre, araştırmacılar Kutsal Kitap’ta yer alan bu ifadeler için bilimsel bir açıklama bulduklarını söylediler.

Ben Gurion Üniversitesi’nden İsrailli araştırmacılar, NASA’nın verilerini kullanarak güneşi “hareketsiz” hale getiren Tanrı’nın mucizesinin, 30 Ekim M.Ö. 1207’de gerçekleşen bir güneş tutulmasından kaynaklı olabildiğini belirtti. İsraillilerin o zamanda İsrail’e girdiği ve düşmanlarını yendiği düşünülmektedir. Fakat güneş tutulması sırasında güneş geçici olarak gözden kaybolursa, Kutsal Kitap’ta anlatıldığı gibi gökyüzünde nasıl durabildi?

Bu çelişkiyi gidermek için araştırmacılar The Times of Israel’e göre İbranice etimolojiyi kullandı. Metinde “durmak” olarak tercüme edilen İbranice “dom” sözcüğünün, aslında, tam bir tutulmayı tanımlayan “karanlık hale gelmek” anlamına geldiği belirtildi. Bu bulguyla, Kutsal Kitap’taki her şeyin bilimsel temellere sahip olduğunu söylediler.

Araştırmacılardan Hezi Yitzchak, “Herkes, Kutsal Kitap’ta yer alan olayları kanıtlamak için bilimi kullanma fikrinden hoşlanmaz ve biliyorumki ‘inancınızı akla uygun hale getiriyorsunuz’ gibi yorumlanabilir” dedi. “Arkeolojik kanıtların tarihsel bir gerçeklik payı var” diye ekledi.(Elise M.)

Teksas’taki Katolik Kilisesi Zorlu Hava Koşullarında Komşularına Yardım Ediyor

Teksas'ın çoğunu dondurucu soğuklar ve yaygın elektrik kesintileri getiren bir kış fırtınasının ortasında, Katolik Kilisesi kendi elektrik...

SAT-7 TÜRK’ten Türkiye Ermenileri Kadasetli Patrik Sahak II’ye Ziyaret

SAT-7 TÜRK Genel Müdürü Melih Ekener, Program Müdürü Cüneyt Arıkan’ı, Sosyal Medya Müdürü Ümit Teymur’u ve Yönetim...

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Zorla Kısırlaştırılan On Binlerce Kadına Tazminat Ödenecek

Peru'da zorla kısırlaştırıldığını söyleyen on binlerce kadına tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.1996'da eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori'nın, "yoksulluğu azaltmak"...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi