6 Mayıs 2021 Perşembe

Güney Sudan İçin Ortak Barış Çağrısı

Kiliseler ve Hristiyan kuruluşlar Güney Sudan’daki acil barış ihtiyacına dikkat çeken bir bildiriye imza atarak Dünya Barış Günü’nü kutladı.

Güney Sudan Ekümenik Ağı’na (ENSS) bağlı bir dizi kilise ve kuruluş tarafından yapılan açıklamada, tüm Güney Sudanlıların seslerinin duyulabilmesi için yerel barış yapıcılarının da sürece eklenmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Tearfund, World Vision, Christian Aid, CAFOD, İskoçya Kilisesi ve İrlanda Presbiteryen Kilisesi (PCI) bildiriyi imzalayanlar arasında yer alıyor. Hristiyan gruplar dünyanın en yeni ulusunun yanında olmaya davet edilirken, 7.5 milyon insanın yardıma ihtiyacı olduğu ve 2.26 milyondan fazla insanın ise ülkeyi terk etmek zorunda kaldığı vurgulandı.

Açıklamada, ‘Ülkeye barışın getirilmesinde bazı ilerlemelere rağmen çeşitli bölgelerde şiddetin devam etmesi ve çatışmaları körükleyen silahların varlığı nedeniyle endişeliyiz. Güney Sudan’daki herkesi bu yıkıcı eylemleri sona erdirmeye ve insan yaşamının onuruna saygı göstermeye çağırıyoruz. Özellikle ön saflarda mücadele eden kuruluşlara yeterli, çok yıllı ve esnek insani yardım fonu oluşturulmalıdır. Ayrıca Güney Sudan Hükümeti’ni ve diğer partileri ülkenin tüm bölgelerine tam, sınırsız ve engelsiz insani erişim sağlamaya davet ediyoruz’ifadeleri yer aldı.

2020 Dünya Barış Günü’nün teması ise, ‘Barışı Birlikte Şekillendirelim’. Güney Sudan koronavirüsün etkilerine karşı en savunmasız ülkeler listesinde üçüncü sırada yer alıyor.

Rev. Dr. Liz Hughes

Küresel Hizmet Konseyi’nden Rev. Dr. Liz Hughes, ‘‘Kalplerimiz Güney Sudan halkı ve toplumun her kesiminden barışı inşa etmeye çalışanlar için ağırlaşıyor. Buna Presbiteryen Kilisesi liderleri ve üyeleri de dâhil. Dünya Barış Günü’nde duada dayanışma içinde olanlarla bir araya gelme sözümüzü bir kez daha yineliyoruz’’ dedi.

İskoçya’da, Kenya’da ve Güney Sudan’da kilise liderleri için gelecekte ek çalışma planları ile çok sayıda barış ve uzlaşma seminerleri düzenledi.

Güney Sudan’ı destekleme çalışmaları 2015 yılından bu yana sürüyor. O zamandan beri temsilciler kalıcı değişimi sağlamak için çalışıyor. (premierchristian)

Papa Françesko, Mayıs Ayı Duasını Finans Dünyasına Adadı

Papa Françesko, 2021 Mayıs ayının dua konusunu açıkladı ve finansal piyasalardaki spekülasyonu sınırlanması ve insanları korumaları çağrısında...

Müteveffa Patrik Mesrob II Anı Kitabı Yayınlandı

Müteveffa Patrik Mesrob II'nin vefatının 2. yıldönümü vesilesi ile, Türkiye Ermenileri Patrikliği tarafından bir anı kitabı yayınlandı.Patrikliğin...

Siyahi Kilise Liderleri: ”Hükümetin Irk Raporu, Irkçılığın ‘Yaşanmış Tecrübeleri’ İle Çelişiyor”

Siyahi Kilise liderleri, Britanya'da ırkçılıkla ilgili bir Hükümet raporundan duydukları hayal kırıklığını dile getirdi.Irk ve Etnik Eşitsizlikler...

Salgın Döneminde Kiliselere Bağış Arttı

LifeWay Research'e göre, ABD'de kiliseye gidenlerin yaklaşık üçte ikisi 2020'deki koronavirüs salgını sırasında bir önceki yıla kıyasla...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi